اگر صرف هزینه زیاد برای چاپ تراکت‌های تبلیغاتی شما را اذیت نمی‌کند، یا مشکلی با تپق‌ها و اطلاعات غلط بازاریاب‌های تلفنی مجموعه خودتان ندارید و یا از صرف زمان زیاد با بازدهی پایین در بازاریابی حضوری لذت می‌برید، احتمالا این مقاله کمکی به شما نخواهد کرد. اما اگر به فکر جایگزینی روشی ارزان تر، موثرتر و با کارایی بالاتر برای بازاریابی سنتی هستید، کافی است به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

در این مطلب تلاش می‌کنیم به مزایای مهم شیوه های تبلیغات با استفاده از پیامک، نسبت به شیوه های سنتی بازریابی اشاره کنیم و از دلایل روی آوردن مجموعه‌های بزرگ تجاری دنیا به بازاریابی پیامکی صحبت کنیم.

نفر به نفر یا میلیون میلیون؟

تصور کنید زمان افتتاحیه فروشگاه شما نزدیک است و باید در مدت زمان کوتاهی، تعداد افراد زیادی را در جریان این اتفاق قرار بگذارید. شاید برای این کار، چاپ اطلاعیه‌های کاغذی و پخش آن در سطح شهر، روش خوبی باشید؛ البته به شرطی که مراسم افتتاحیه را یکسال عقب بندازید تا بتوانید سر صبر، همه بروشورها را پخش کنید.

یکی از معضلات جدی بازاریابی سنتی، زمان بر بودن فعالیت‌ها در این روش است؛ به طور مثال در روش بازاریابی حضوری شاید ساعت‌ها وقت تنها برای رسیدن به محل موردنظر صرف شود؛ درحالی که با استفاده از روش بازاریابی پیامکی شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی، پیام تبلیغاتی خود را به دست میلیون‌ها نفر برسانید. به عنوان نمونه جالب است بدانید که در سامانه پیامکی کندو، شما می‌توانید در مدت زمان کوتاه یک ساعت یا 60 دقیقه، 10 میلیون پیامک ارسال کنید. برای درک بزرگی این عدد می‌توانید تصور کنید که شما در مدت تنها 8 ساعت می‌توانید برای تمام مردم ایران، پیامک اطلاع‌رسانی یا تبلیغاتی خود را ارسال کنید. می‌توانید بگویید در کدام یک از روش‌های بازاریابی سنتی، چنین سرعت اطلاع‌رسانی قابل دستیابی است؟

موافق هستید به مثال افتتاحیه فروشگاه بازگردیم؟ برای اطلاع‌رسانی درباره افتتاحیه یک فروشگاه یا مرکز خرید، بهترین دسته مخاطبان کسانی هستند که در نزدیکی شما ساکن هستند؛ خب پیامک‌ها در این شرایط چه کمکی می‌توانند به شما کنند؟ کافی است در پنل پیامکی خود، منطقه مکانی موردنظر خود را در نقشه گوگل انتخاب کنید و به تعداد دلخواه برای مخاطبان ساکن در این منطقه، پیامک خود را ارسال کنید. البته توجه داشته باشید که همه سامانه‌های پیامکی مجهز به این فناوری نیستند و تنها برخی از پنل‌ها – مانند پنل اس ام اس کندو – از این تکنولوژی بهره می‌برند.

بازاریابی یا بازارخرابی؟ مساله این است

کندو - خطای انسانی در بازاریابی سنتی

خطای انسانی در بازاریابی سنتی

اگر تا به حال از روش‌های بازاریابی سنتی استفاده می‌کرده‌اید احتمالا این شرایط برایتان ناآشنا نیست: ساعت‌ها وقت می‌گذارید و آموزش‌های لازم را در اختیار بازاریاب‌های خود قرار می‌دهید؛ آن‌ها هم به صورت تلفنی یا حضوری با مخاطبان شما ارتباط برقرار می‌کنند؛ اما کافی است درجه حرارت روز کمی‌بالا رود یا خواب بر چشم‌های بازاریاب‌های محترم مستولی شود یا اینکه مخاطب شما سوالی از بازاریاب بپرسد که توان پاسخ گویی به آن را نداشته باشد؛ در این صورت بازاریاب شما تبدیل به بازارخراب خواهد شد.

ارائه اطلاعات غلط و اشتباه، یا عدم آگاهی کامل نسبت اطلاعات مجموعه، یکی از چالش‌هایی است که می‌تواند در بازاریابی سنتی ایجاد شود. در حالی که در روش بازاریابی پیامکی شما می‌توانید محتوای پیامک را به دقت طراحی کنید و حتی آن را برای کارشناسان مربوطه در مجموعه خود ارسال کنید و در صورت تایید نهایی آن را برای مخاطبان خود پیامک کنید. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که اگر مخاطب نیاز به اطلاعات بیشتری داشت یا سوالاتی درباره کسب‌وکار شما داشته باشد، چگونه می‌تواند آن را مطرح کند؟ یا چگونه می‌تواند به محتوای بیشتری دسترسی پیدا کند؟ سامانه‌های پیامکی فکر همه جا را کرده اند. چگونه؟ به شما خواهم گفت:

ارسال لینک محتوا در پیامک

شما می‌توانید در انتهای متن پیامک، لینک محتوای موردنیاز مخاطب را ارسال کنید تا در صورتی که مخاطب شما نیاز به اطلاعات بیشتری درباره کسب‌وکار شما یا یکی از محصولات شما داشته باشد، روی لینک کلیک کرده تا وارد وبسایت شما شود و اطلاعات دقیق‌تر و بیشتری را در این زمینه دریافت کند.

امکان ارسال پیامک توسط مخاطب

راه دیگر برای اینکه اطلاعات دقیق تری را در فرایند بازاریابی در اختیار مخاطب خود قرار دهید این است که از او بخواهید برای شما پیامک ارسال کند. شاید اگر با روش‌های بازاریابی پیامکی آشنا نباشید، این مورد برای شما کمی‌عجیب باشد. اما حقیقت آن است که اگر از خطوط اختصاصی استفاده کنید، مخاطبان می‌توانند برای شما پیامک ارسال کنند و از این طریق درخواست تماس با کارشناسان شما یا دریافت اطلاعات بیشتر را برای شما ارسال کنند.

به طور کلی درصد خطاهای انسانی که منجر به ارائه اطلاعات غلط به مخاطب می‌شود، در بازاریابی پیامکی بسیار کمتر از بازاریابی سنتی است.

بازاریاب موردنظر در تعطیلات به سر می‌برد!

کندو - ارسال پیامک تبلیغاتی بدون محدودیت زمانی و مکانی

ارسال پیامک تبلیغاتی بدون محدودیت زمانی و مکانی

استفاده از روش‌های بازاریابی سنتی بسیار وابسته به نیروی انسانی است؛ نیروی انسانی هم نیاز به خواب، استراحت و تعطیلات دارد. البته این موارد به خودی خود ایراد محسوب نمی‌شود اما اگر در ایام عید نوروز تصمیم به تبلیغات گسترده بگیرید و در همان شرایط هم بازاریاب‌های شما عزم سفر کنند، همه چیز به هم خواهد ریخت.

امکانات یک سامانه پیامکی بدون هیچگونه محدودیت زمانی و مکانی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. شما می‌توانید در همه ساعات روز و همه روزهای سال اقدام به ارسال پیامک کنید؛ حتی اگر تصمیم به ارسال پیامک تبلیغاتی در ساعتی داشته باشید که خودتان نمی‌توانید در آن ساعت وارد حساب کاربری شوید، می‌توانید از قبل محتوای پیامک را تنظیم کنید تا سامانه به صورت خودکار و در ساعت مدنظر شما، اقدام به ارسال پیام‌کوتاه کند. ویژگی جالب توجه دیگر در سامانه پیامکی کندو آن است که شما می‌توانید با در دست داشتن اطلاعات کاربری خود، از دستگاه‌های مختلف شامل لپ تاپ، تبلت یا تلفن همراه وارد حساب کاربری خود شوید و پیامک تبلیغاتی موردنظرتان را ارسال کنید. منظور این است که حتی اگر خارج از محیط کار یا در تعطیلات به سر ببرید، بازاریابی پیامکی تعطیل نخواهد شد.

به لیستی که در این مطلب در رابطه با مزایای بازاریابی پیامکی نسبت به بازاریابی سنتی اشاره شد، می‌توانید مواردی همچون ارزان‌تر بودن شیوه‌های تبلیغات پیامکی نسبت به تبلیغات سنتی، رساندن پیام به دست مخاطب واقعی و هدف و … اشاره کرد. عدم توجه به این موارد و ادامه دادن به روش‌های سنتی و تاریخ گذشته در بازاریابی، علاوه بر ایجاد هزینه‌های زیاد، می‌تواند به مرور موجب حذف یک مجموعه تجاری از بازار شود. بنابراین پیش از آنکه بازار شما را مجبور به تغییر و تحول کند، خودتان به فکر چاره‌ای برای ایجاد تغییرات در سبک بازاریابی مجموعه خود باشید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی