در بازاریابی پیامکی یا همان اس ام اس مارکتینگ، پیدا کردن جامعه هدف پیامکی جزء اصول اولیه این حوزه است. در صورتی که نتوانید جامعه هدف خود را در این روش بازاریابی پیدا کنید، بدون شک در به دست آوردن مشتری با شکست مواجه می‌شوید.

برای اینکه بتوانید در بازاریابی پیامکی به موفقیت برسید، باید جامعه هدف پیامکی مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنید. این کار چندان سخت نیست و با رعایت یک سری نکات می‌توانید جامعه هدفی که کاملا مرتبط با کسب و کار و برندتان است را پیدا کنید.

قبل از هرچیزی باید بدانید که جامعه هدف به مجموعه افرادی گفته می‌شود که خدمات یا محصولات مورد نظر برای استفاده آن‌ها طراحی و ساخته شده و درخواست کننده آن محصول یا خدمات هستند.

در ادامه قصد داریم نکاتی را برای پیدا کردن جامعه هدف در اس ام اس مارکتینگ به شما بگوییم و از اهمیت بالای آن صحبت کنیم.

پیدا کردن جامعه هدف پیامکی چه اهمیتی دارد؟

پیدا کردن جامعه هدف در بازاریابی پیامکی باید به صورت هوشمند و با توجه به کسب و کاری که دارید انجام شود. در صورتی که به همین شکل بتوانید جامعه هدف مرتبط با کسب و کارتان را پیدا کنید، در اس ام اس مارکتینگ به موفقیت می‌رسید.

برای مثال در صورتی که شما کسب و کاری مربوط به لوازم آرایشی داشته باشید، طبیعی است که افراد سالخورده، بازنشستگان و اکثر آقایان در جامعه هدف بازاریابی پیامکی‌تان قرار نمی‌گیرند.

شما باید حتما بانوان به ویژه دختران نوجوان و جوانی که به دنبال خرید لوازم آرایشی هستند را جامعه هدف قرار دهید. در صورتی که این کار را انجام دهید، به راحتی می‌توانید مشتری دائمی جذب کنید و از اس ام اس مارکتینگ نتیجه بگیرید.

کندو - پیدا کردن جامعه هدف پیامکی

جامعه هدف در بازاریابی پیامکی

نکاتی که در پیدا کردن جامعه هدف پیامکی باید رعایت شوند

در بازاریابی پیامکی جامعه هدف همواره ثابت نیست و مدام در حال تغییر کردن است. در برخی شرایط جامعه هدف شما محدود به چند مورد خاص می‌شود و در برخی شرایط نیز گسترده‌تر است.

سوالی که برای پیدا کردن جامعه هدف خود در اس ام اس مارکتینگ باید از خودتان بپرسید این است که ” پیامک‌های من باید به دست چه کسانی برسد؟ ” در جستجوی جواب به همین سوال است که می‌توانید جامعه هدف خود را پیدا کنید.

حتی در برخی موارد هم پیش آمده است که جامعه هدف پیامکی یک کسب و کار کل کشور را دربر می‌گیرد. برای پیدا کردن جامعه هدف در اس ام اس مارکتینگ، بهتر است به نکاتی که در ادامه گفته می‌شود توجه داشته باشید.

توجه به نوع کسب و کار

اولین قدم در پیدا کردن جامعه هدف پیامکی توجه به نوع کسب و کارتان است. همانطور که در بالا هم گفته شد در صورتی که کسب و کار شما مرتبط با لوازم آرایشی باشد، طبیعی است که جامعه هدف شما را بانوان و دختران جوان و نوجوان تشکیل دهند.

نوع کسب و کار شما تعیین کننده محدوده جامعه هدف‌تان هم خواهد بود. برای مثال کسب و کارهایی که محصولاتشان را به تمام استان‌های کشور صادر می‌کنند، جامعه هدفشان بسیار گسترده‌تر از کسب و کاری است که محصولاتش در یک شهر خاص به فروش می‌رسد.

در صورتی که نوع کسب و کار خود را نشناسید و یا آن را مشخص نکنید، نمی‌توانید به مراحل بعدی اس ام اس مارکتینگ بروید و در این حوزه موفق باشید.

در نظر گرفتن افرادی که به محصول یا خدمات شما نیاز دارند

شما باید افرادی که به محصولات یا خدماتتان نیاز دارند را بشناسید. در این شرایط می‌توان گفت که 50 درصد راه پیدا کردن جامعه هدف پیامکی را طی کرده‌اید. البته این کار چندان دشوار نیست و شما باید با توجه به نوع کسب و کارتان این افراد را شناسایی کنید.

در مثال لوازم آرایشی افرادی که به محصولات شما نیاز دارند، بانوان هستند که تشخیص آن کار بسیار راحتی است؛ از طرفی دیگر، جامعه هدف کسب و کار مرتبط با تولید کفش هم زنان و هم مردان را دربر می‌گیرد و طبیعتا گسترده‌تر است.

در صورتی که این نکته را رعایت نکنید و پیامک‌های خود را برای افراد متفرقه ارسال نمایید، هیچ بازخورد مثبتی دریافت نخواهید کرد و علاوه بر این، هزینه پیامک و سامانه‌های پیامکی که از آن استفاده می‌کنید هم بالاتر خواهد رفت.

هوشمند بودن پیدا کردن جامعه هدف در بازاریابی پیامکی

سعی کنید جامعه هدف مرتبط با کسب و کارتان را هوشمند انتخاب کنید؛ در واقع تمام اجزا و افرادی که کوچک‌ترین ارتباطی با کسب و کار شما ندارند، باید از جامعه هدفتان کنار گذاشته شوند.

افرادی که به محصولات یا خدمات شما نیاز دارند، در نقطه کانونی و اصلی جامعه هدف قرار می‌گیرند. در صورتی که بر روی این افراد تمرکز کنید و آن‌ها را با استفاده از بازاریابی پیامکی به سمت محصولات و خدمات خود بکشانید، به درآمد چند برابری خواهید رسید.

از آن‌جایی که اس ام اس مارکتینگ یا همان بازاریابی پیامکی جزء روش‌های زودبازده بازاریابی است، بسیاری از افراد به آن توجه ویژه‌ای دارند؛ اما اکثر همین افراد به دلیل پیدا نکردن جامعه هدف مشخص و البته هوشمند نبودن در این حوزه، ضرر زیادی به کسب و کارشان می‌زنند.

جمع بندی نهایی

به انتهای مقاله ” چگونه جامعه هدف پیامکی را پیدا کنیم؟ ” رسیدیم و نکاتی که باید برای انتخاب جامعه هدف در اس ام اس مارکتینگ رعایت شود را برای شما شرح دادیم.

برخی افراد اهمیت بالای این مسئله را نادیده می‌گیرند و بدون توجه به جامعه هدف، از بازاریابی پیامکی استفاده می‌کنند که با توجه به این شرایط تاثیر زیادی نخواهد داشت.

در صورتی که شما هم نکاتی در مورد پیدا کردن جامعه هدف در بازاریابی پیامکی می‌دانید، می‌توانید آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی