اذیت و آزار، کشتار حیوانات و به طور کلی نقص حقوق حیوانات این روزها متاسفانه بیش‌تر از گذشته در کشورهای جهان سوم مخصوصاً ایران رخ می‌دهد. حیوانات موجودات بی پناهی که هر روز به هر بهانه‌ای مورد آزاد انسان‌ها قرار می‌گیرند. انسان‌هایی که با ساخت و ساز خود همواره محیط زیست را از حیوانات و جانوران گرفته‌اند. امروز قصد آزار و کشتن حیوانات را دارد.

10 سپتامبر برابر با 19 آذر روز جهانی حقوق حیوانات IARD (International Animal Rights Day) است و ما به همین بهانه قصد داریم حق و حقوق اولیه این مخلوقات دوست داشتنی را با هم بشناسیم.

روز جهانی حقوق حیوانات

همان طور که در قسمت قبل گفتیم 10 سپتامبر روز جهانی حمایت از حقوق حیوانات است و چقدر خوب است که ما حامیان حیوانات در سراسر دنیا متحد شویم و در این روز بزرگ حقوق حیوانات را فریاد بزنیم و برای کسانی که هنوز با این حق و حقوق آشنایی ندارند، در مورد آن توضیحاتی ارائه دهیم تا آنها هم با ما همفکر شوند.

معمولاً در این روز بزرگ سر تا سر دنیا مردم جمع می‌شوند و با داشتن پلاکارت‌هایی به دست، اعتراض خود را پیرامون رفتارهای غیر انسانی و کشتار حیوانات بی سرپرست اعلام می‌کنند.

در دهم سپتامبر سال 1948 سازمان متهد ملل اعلام کرد که عدالت، آزادی و صلح در جهان که لازمه‌ی حیات بشری است، عیناً باید در مورد حیوانات نیز تعریف گردد.

کندو - روز جهانی حقوق حیوانات

روز جهانی حقوق حیوانات

بیانیه جهانی حقوق حیوانات

بیانیه جهانی حقوق حیوانات در سال 1989 در شورای مرکزی یونسکو، منتشر شد. در متن این بیانیه آمده است که:

  • تمامی حیوانات به صورت کاملا برابر حق تعادل زیستی دارند و این حقوق برابر است و تنها شامل گروه خاصی نمی‌شود.

  • به حق زندگی تمامی حیوانات باید احترام گذاشته شود.

  • حیوانات نباید در معرض برخوردهای بیرحمانه قرار گیرند. اگر نیازی به کشتن حیوان باشد باید بدون درد و بدون درک حیوان صورت گیرد. با جسد یک حیوان باید با شایستگی برخورد کرد.

  • حیوانات وحشی حق زندگی و زاد و ولد در محیط زیست خود را دارند. به هیچ عنوان نباید به منظور تفریح و سرگرمی آنها را محدود و زندانی کرد .

  • حیواناتی که به انسان وابسته هستند، باید به شایستگی مراقبت و نگهداری شوند. حیوانات وابسته نباید ترک یا به دست انسان کشته شوند.

  • هر گونه آزمایش زجر آوری چه فیزیکی و چه روحی تجاوز به حقوق حیوانات محسوب می‌شود و سریعا باید روش جایگزین آن مطرح شود.

  • هر عمل غیرضروری که منجر به مرگ حیوان شود، جنایت تلقی می‌شود.

  •  کشتار دسته جمعی حیوانات یا اقداماتی که منجر به این امر شود؛ جنایت محسوب می‌شود.

  • محافظت و حفظ امنیت حیوانات بر عهده سازمانه‌های دولتی می‌باشد.

  • مراکز تربیتی و آموزشی موظف هستند که مراعات و درک حیوانات را از طفولیت به شهروندان آموزش دهند.

کندو - بیانیه جهانی حقوق حیوانات

بیانیه جهانی حقوق حیوانات

ما به عنوان یک شهروند چه وظیفه‌ای پیرامون حمایت از حقوق حیوانات داریم

وظیفه‌ی ماست که به عنوان یک شهروند به کمک حیواناتی که در اطراف ما هستند بشتابیم. تامین غذا و در صورت امکان تامین محیط خواب (پارکینگ یا حیاط ) می‌تواند بیشترین کمک برای حیوانات باشد. قطعا یک ظرف آب و کمی غذای خشک هزینه زیادی برای ما نخواهد داشت؛ اما برای حیوان بی پناه لازمه‌ی حیات است. اگر حیوانی را دیدید که به هر دلیلی سلامت او به خطر افتاده بود، رساندن آنها به مراکز دامپزشکی امری بسیار مهم محسوب می‌شود.

دامپزشکان و حامیان حیوانات از چه طریقی می‌توانند اطلاع رسانی کنند؟

دامپزشکان زیادی هستند که به صورت کاملاً رایگان حیوانات خیابانی را درمان می‌کنند. و همچنین گروه‌های حامی زیادی هم در سطح شهر فعالند تا پس از درمان حیوانات آنها را حمایت کنند و زمانی که بهبودی کامل حاصل شد آنها را رها کنند تا در محیط خیابان باز هم به حیات خود ادامه دهند.

اما این دامپزشکان و حامیان چگونه اطلاع رسانی کنند تا افراد جامعه از بودن آنها باخبر شوند و در صورت نیاز با آنها ارتباط برقرار کنند؟

بهترین و صد البته کم هزینه‌ترین راه ارتباطی ارسال پیامک انبوه است. دامپزشکان با ارسال پیامک انبوه نه تنها مردم را از وظایف خیرخواهانه‌ی خود آگاه می‌کنند، بلکه در کنار این امر خداپسندانه می‌توانند تبلیغات کلینیک دامپزشکی خود را نیز برای حیوانات خانگی داشته باشند.

همچنین حامیان حیوانات نیز می‌توانند اطلاع دهند؛ در صورتی که یک مورد اورژانسی پیدا شد، چگونه مردم با آنها ارتباط بر قرار کنند و همچنین چنانچه برای کیس درمانی خاصی نیاز به کمک مردمی داشته باشند، به اطلاع آنان برسانند.

درضمن در روز جهانی حمایت از حقوق حیوانات دامپزشکان و حامیان می‌توانند با ارسال پیامک‌های مختلف حق و حقوق اولیه حیوانات را برای مردم توضیح دهند. در واقع با این روش سطح آگاهی شهروندان را در این روز بالاتر ببرند.

سخن آخر

حیوانات موجوداتی بی پناه هستند که اگر انسانی به قصد کمک کردن به آنها نزدیک شود، به زیباترین شکل ممکن با او ارتباط بر قرار می‌کنند و چه زیباست که حیوان، با چشمانش از شما سپاسگزاری می‌کند. یادتان باشد روز اولی که این دنیا خلق شد، اولین صاحبخانه‌های آن حیوانات و جانواران بودند. در واقع ما مهمان خانه‌ی آنها شدیم. پس لطفا به حق و حقوق حیوانات احترام بگذارید و اگر لحظه‌ای پیش آمد که آنها به کمک شما نیاز داشتند؛ بی تفاوت از کنارشان نگذرید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی