حتما برای شما هم پیش آمده که هنگامی که محصول یا خدماتی را خریداری می‌کنید با توجه به مراحل، اولویت سرویس و یا در پایان خرید، ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که به آن، ایمیل تراکنشی، تبادلی یا Transactional Email می‌گویند و در واقع نوعی ایمیل خودکار است که بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده به صورت خودکار ارسال می‌گردد. در این مقاله قصد داریم در مورد ایمیل تراکنشی و دلایل ارسال آن بیشتر صحبت کنیم.

در چند سال اخیر شاهد روش‌های مختلف تبلیغات و بازاریابی بوده‌ایم. صاحبین مشاغل و کسب‌وکارها از روش‌های مختلف تبلیغاتی استفاده می‌کنند تا محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی کنند. شاید با خود فکر کنید که ایمیل تراکنشی هم یک نوع از روش‌های تبلیغاتی جدی است اما لازم است در پاسخ گفته شود خیر. ایمیل تراکنشی، تبادلی یا Transactional Email یک نوع ایمیل خودکار است که بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده به صورت خودکار ارسال می‌شود. به این صورت که کاربرد در هر مرحله از خرید یا تراکنشی باشد بسته به نوع الویت آن از سوی وب‌سایت برای او ایمیل خودکار ارسال شده و کاربر را از وضعیت تراکنشی خود با خبر می‌سازد که با ایمیل مارکتینگ بسیار متفاوت است چراکه ایمیل‌های تراکنشی کاملا شخصی‌سازی شده و تنها برای سرویس گیرنده و تنها با اطلاعات شخصی او ارسال می‌گردد، برخلاف ایمیل‌های تبلیغاتی که یک متن برای انبوهی از مخاطبان ارسال می‌شود.
ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که روش‌های جدید‌تری نیز وجود دارد که سرویس دهنده می‌تواند برای اطلاع رسانی مشتریان از آن استفاده کند، اما لازم است گفته شود که یکی از راه‌های بسیار امن و مطمئن برای ارسال امور مالی، رسیدها و خریدها ارسال ایمیل‌های تراکنشی است که هم پشتیبانی آن برای سرویس گیردگان آسان است و هم فشار کاری سرویس دهندگان را کم می‌کند.

موارد استفاده از ایمیل تراکنشی 

کندو - انواع ایمیل تراکنشی

انواع ایمیل تراکنشی


• ایمیل دریافت رسید و تایید

معروف‌ترین آن زمانی است که سرویس گیرنده از سایت محصول یا خدمات مورد نظر خود را خریداری کرده در هنگام خرید نیز اطلاعات کامل خود که شامل ایمیل نیز می‌شود را وارد می‌کند و در پایان رسید خرید خود را به صورت ایمیل تاییدیه از وب‌سایت سرویس دهنده دریافت می‌کند. که در صورت ثبت‌نام کاربرد در سایت و ایجاد یک حساب کاربری و تایید آن ایمیل تراکنشی را دریافت می‌کند.

• درخواست‌های مستقیم کاربران

حتما برای شما هم پیش آمده است که رمز عبور خود را فراموش کرده و یا درخواستی از سایت سرویس دهنده داشته باشید که نیاز باشد دقیقا در همان لحظه پاسخ را دریافت کنید. به چنین درخواست‌هایی که سرویس گیرنده مستقیما درخواست خود را برای سرویس دهنده ارسال می‌کند و همان لحظه کد درخواستی برایشان ارسال می‌گردد نیز ایمیل‌های تراکنشی گفته می‌شود.

• هشدارهای حساب کاربری

دلایل مختلفی وجود دارد که کاربران ایمیل‌های تراکنشی مبنی بر هشدارهای حساب کاربری خود دریافت کنند. از انواع آن می‌توان به: تراکنشی با موفقیت انجام نشده باشد، غیر فعال شدن حساب کاربری، هشدارهای عدم به روز رسانی اطلاعات، اطلاع رسانی تمدید اشتراک و یا حتی تلاش برای ورود به حساب کاربری و… اشاره کرد.

کندو - مقایسه ایمیل مارکتینگ و sms مارکتینگ

• درخواست و پشتیبانی سریع

در مواردی کاربران درخواست‌هایی را برای سرویس دهندگان ارسال می‌کنند که نیاز دارند سریعا پاسخ آن را دریافت کنند، و یا تیم پشتیبانی بتواند با مشتری تماس گرفته و مشکل را برطرف سازد اما چنین نمی‌شود و این امر موجب نارضایتی مشتریان می‌شود، در چنین شرایطی ایمیل‌های تراکنشی می‌توانند بهترین گزینه باشند که به درخواست مشتری پاسخ داده یا با ارسال پیامی مبتنی بر در حال بررسی درخواست موجب رضایت او شوند.

Behavioral Email 

پیش از این گفته شد که ایمیل‌های تراکنشی با ایمیل مارکتینگ کاملا متفاوت هستند اما یک دسته از ایمیل‌های تراکنشی هستند که به منظور ارسال ایمیل برای افزایش وفتاداری مشتریان برای آنان ارسال می‌شود. به این صورت که پس از ایجاد یک حساب کاربردی جدید، ایمیل خوش‌آمدگویی برای او ارسال می‌شود. درادامه با توجه به خریدی که مشتری انجام داده‌ است ایمیل‌های مبنی بر محصولات و خدمات مشابه، مزایای آن محصول، ایمیل‌های حاوی تفیفات ویژه و سایر پیشنهادات ویژه جهت وفاداری مشتری برای او ارسال می‌گردد.

ایمیل تراکنشی چه مزایایی دارد

امکان ایجاد برقراری تعامل بیشتر میان مشتریان و صاحبان مشاغل و کسب‌وکارهای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که ارسال ایمیل‌های تراکنشی این مزیت را دارد، همچنین کم به شفاف سازی خرید مشتری و همچنین آسان کردن کار او در طول خرید می‌تواند از دیگر مزایای ارسال ایمیل‌های تراکنشی است که مشاغل و کسب‌وکارها می‌توانند با خرید چنین خدماتی از شرکت‌های ارائه دهنده معتبر، به نیازهای مشتریان خود در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ دهند.
همچنین در نظر داشته باشید که برای جهت ارسال ایمیل‌های تراکنشی به مواری مثل: محقق کردن اهداف مشتری، ساده بودن، ارائه لینک‎‌های مرتبط، برند سازی و همچنین ارائه‌ راه‌های ارتباطی و پشتیبانی اشاره داشته باشید.

کندو - مزایای ایمیل تراکنشی

مزایای ایمیل تراکنشی


کلام پایانی

برخی از مشاغل و کسب‌وکارها بر این باور هستند که اگر محصولات و خدمات آن‌ها کیفیت خوبی داشته باشد همیشه باعث جذب مشتریان جدید و وفاداری مشتریان سابق می‌شود. اما در حال حاضر در کنار محصولات و خدمات، پشتیبانی و پاسخ‌گویی سریع به مشتریان نیز باعث رضایت و نارضایتی آنان می‌شود. از این رو بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها برای رضایت بیشتر مشتریان خود خدمات ارسال ایمیل تراکنشی را هم راه‌اندازی می‌کنند. ایمیل تراکنشی، تبادلی یا Transactional Email یک نوع ایمیل خودکار است که بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده به صورت خودکار ارسال می‌شود و جدا از روش ایمیل مارکتینگ است. در واقع ارسال چنین ایمیل‌هایی موجب رضایت مشتری شده و از سردرگمی آنان در هنگام و پس از خرید جلوگیری کرده، به کم شدن فشار کاری کارمندان پشتیبانی کمک کرده و همچنین باعث تعامل بیشتر با مشتریان می‌شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی