آیا تا به حال به ارزش ویژه برند توجه کرده اید و می دانید ارزش ویژه برند چیست؟ این روزها بسیاری از از افراد در هنگام خرید یک محصول به نام برند تولید کننده توجه بسیار زیادی می‌کند. زیرا مواردی وجود دارد که برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال اکثر مردم به نحوه برخورد برند با مشتریان، نحوه حفاظت از محیط زیست، کیفیت محصول و حتی نوع بسته بندی توجه زیادی می کنند. دقیقا همین مسئله موجب شده است تا شرکت ها به طور چشمگیری تمرکز خود را بر روی جلب رضایت مصرف کننده قرار دهند. و از سوی دیگر این روزها اکثر شرکت ها برای جذب مخاطب بیشتر و افزایش اعتبار برند خود روش‌های بازاریابی مختلفی را ابتکار می کنند. شاید برای شما سوال پیش بیاید چرا Brand Equity (ارزش ویژه برند) مهم است؟ در ادامه مقاله یک پاراگراف به این موضوع اختصاص داده خواهد شد.

لازم به ذکر است بدانید ما در این مقاله تصمیم داریم اطلاعات کاملی نسبت به Brand Equity در اختیار شما قرار دهیم. حتی استراتژی های موثر در بهبود ارزش ویژه برند را هم مورد بررسی قرار خواهیم داد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله چرا Brand Equity (ارزش ویژه برند) مهم است؟ با ما در وبسایت candoosms همراه باشید.

کندو - مزایای استفاده از سیستم OKR

ارزش ویژه برند چیست

در گام اول باید شما را با ارزش ویژه برند آشنا کنیم تا درک بهتری نسبت به آن داشته باشید. ارزش ویژه برند به میزان تاثیری گفته می‌شود که یک نام تجاری می تواند بر روی ذهن مصرف‌کنندگان بگذارد. در واقع شرکت هایی دارای ارزش ویژه برند هستند که نام تجاری آنها توسط مخاطبین قابل شناسایی باشد. اگر بخواهیم ارزش ویژه برند را با معرفی یک کمپانی توصیف کنیم بهتر است به نام شرکت اپل اشاره نماییم. مطمئنا می دانید که شرکت اپل یکی از بزرگترین شرکت ها در جهان است که در تولید تلفن‌های همراه، Ipad، لپ تاپ و غیر فعالیت می کند. همانطور که می دانید اشخاص زیادی هستند که به محصولات این برند علاقه دارند.

شاید برای شما سوال پیش بیاد برند اپل چگونه ارزش ویژه برند را به دست آورده است؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم این شرکت دو شاخصه کلیدی برای به دست آوردن ارزش ویژه برند دارد. شاخصه اول مربوط به آگاهی از برند است که شرکت در این شاخصه به همتا عمل می کند. برای مثال زمانی که شرکت اپل یک تلفن همراه جدید را به بازار معرفی می کند منسجم ترین نوع تبلیغات را انجام می دهد.

از سوی دیگر شناسایی تلفن همراه جدید این شرکت به بهترین نحوه ممکن صورت می پذیرد زیرا مخاطبین وفادار کمپانی اپل برای معرفی تلفن همراه جدید به شرکت اپل کمک می کنند و تبلیغات آن را بازنشر می نمایند. شاخصه دوم مربوط به تجربه برند است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. توجه داشته باشید به علت اینکه محصولات اپل از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند مطمئناً تجربه خوبی را هم برای مخاطبین رقم زده اند.

کندو - ارزش ویژه برند

ارزش ویژه برند

چرا Brand Equity (ارزش ویژه برند) مهم است

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می شود. در گام اول باید بدانید برند هایی موفق هستند که بتوانند با کمترین هزینه بازخورد مالی مثبت دریافت کنند. توجه داشته باشید ارزش ویژه برند باعث می شود تا شما بتوانید فروش بالایی را تجربه کنید. در واقع هر چه ارزش ویژه برند شما بالاتر باشد شما دارای مشتری های وفادار بیشتری خواهید بود که منتظر رونمایی محصول جدید شما هستند.

یکی از اتفاق های بسیار مهم که با وجود ارزش ویژه برند رخ می دهد مربوط به قیمت گذاری محصول می باشد. اصولا برندهایی که ارزش بالایی دارند قیمت بالایی بر روی محصولات خود درج می کنند. نکته جالب این است به علت ارزش بالا برند میزان فروش محصول هم بسیار زیاد می شود. از سوی دیگر ارزش ویژه برند باعث می شود شما مالک یک کمپانی معتبر و معروف باشید که این مسئله برای صاحبان مشاغل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در نهایت باید به این مسئله اشاره کنیم که تمامی برند ها به دنبال ارزش ویژه برند هستند تا بتوانند آینده شرکت خود را تضمین کنند.

چگونه ارزش ویژه برند بر روی سود شرکت تاثیر می گذارد

ارزش ویژه برند مزیت های بسیار زیادی دارد اما یکی از مهمترین مزیت های آن تاثیر مثبتی است که بر روی میزان سود شرکت می گذارد. این نکته را در نظر داشته باشید دو مقوله (ارزش سفارش به ازای هر مشتری و شهرت بهتر به معنای هزینه کمتر تبلیغات) مواردی هستند که باعث افزایش بازدهی سرمایه گذاری می شوند اگر در مورد این دو معقوله اطلاعاتی ندارید اصلا نگران نباشید زیرا در ادامه این دو مقوله را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما آگاهی بیشتری نسبت به آنها را پیدا کنید.

کندو - ارزش ویژه برند بر روی سود شرکت

ارزش ویژه برند بر روی سود شرکت

ارزش سفارش به ازای هر مشتری

اولین مسئله که مربوط به افزایش سود یک شرکت میشود مربوط به ارزش سفارش به ازای هر مشتری می باشد. لازم به ذکر است بدانید اگر نام تجاری شما از ارزش ویژه برند مثبتی برخوردار باشد اشخاص حاضر هستند مبلغ بیشتری را برای خرید محصولات شما در نظر بگیرند که این مسئله موجب می گردد تا شما سود بیشتری به دست بیاورید. این نکته را در نظر داشته باشید اگر شرکت شما دارای ارزش ویژه برند باشد در رقابت با برندهای دیگر درصد موفقیت بالاتری را به خود اختصاص می دهد.

شهرت بهتر به معنای هزینه کمتر تبلیغات

برند هایی که دارای شهرت زیادی هستند هزینه کمتری را برای تبلیغات پرداخت می کنند زیرا افراد نام محصولات برند معتبر را سرچ می کنند و این مسئله موجب می شود برند معتبر تبلیغات کمتری انجام دهد. از سوی دیگر مشتریان وفادار یک برند محصولات جدید را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند. این نکته را در نظر داشته باشید افرادی که محصولات یک برند را جستجو می‌کنند مطمئنا اعتماد زیادی به محصولات آن برند دارند که همین مسئله باعث افزایش فروش محصول می‌شود. توجه داشته باشید برندهای معتبر دارای مشتری‌های وفادار بسیار زیادی هستند. برای مثال یکی از شرکت‌هایی که از بالاترین میزان وفاداری در بین مشتریان خود بخوردار است برند اپل می‌باشد. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است کاربران شرکت اپل علاقه‌مند هستند سایر محصولات این شرکت را هم خریداری کنند. در صورتی که این وفاداری در بین  مشتریان اندروید به چشم نمی خورد.

در ادامه باید ذکر کنیم که بیش از ۷۰ درصد از مشتریان وفادار یک برند، از اشتباهات آن برند چشم پوشی می کنند، در نهایت هم باید به قیمت سهام اشاره کنیم زیرا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. لازم به ذکر است بدانید برند هایی که دارای ارزش ویژه بالایی هستند قیمت سهام بیشتری دارند.

عناصر ارزش ویژه برند

چهار عنصر وجود دارد که باعث افزایش ارزش ویژه برند می شود در نتیجه اگر بتوانید عناصری همچون (آگاهی از برند، ویژگی های برند، کیفیت درک شده و پایداری به برند) را برای برند خود به ارمغان بیاورید مطمئنا دارای یک برند معتبر خواهید بود. شاید برای شما سوال پیش بیاید این عناصر توسط چه کسی ارائه شده است در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم دیوید آکر مدلی را ارائه کرد و این 4 عنصر را در آن مدل ذکر نمود. در ادامه با عناصر ارزش ویژه برند به صورت کامل آشنا خواهید شد.

کندو - عناصر ارزش ویژه برند

عناصر ارزش ویژه برند

آگاهی از برند

اولین معقوله که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم (آگاهی از برند) است که این معقوله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. توجه داشته باشید پیام ها و تصاویری که مربوط به برند شما هستند باید بسیار منسجم باشند. این مسئله باعث می‌شود تا مصرف‌کنندگان به راحت ترین شکل ممکن بتوانند محصول شما را شناسایی کنند.

ویژگی های برند

مبحث دوم که قصد داریم در این بخش از مقاله ارزش ویژه برند چیست؟ مورد بررسی قرار دهیم ویژگی های برند است. شایان ذکر است بدانید که باید بتوانید خدمات منحصر به فردی به مشتریان خود ارائه کنید. برای مثال برخورد نمایندگان یک کمپانی با مشتریان خود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در صورتی که شما بتوانید نمایندگانی با روابط عمومی بالا و انرژی مثبت داشته باشید مطمئناً مشتریان وفادار و ارزشمند زیادی را به دست خواهید آورد.

کندو - هاتجر چیست

کیفیت درک شده

باید میزان کیفیت درک شده توسط مشتری به شدت افزایش داده شود که این مسئله به تجربه مشتری در هنگام استفاده از محصولات شما مربوط است. این در حالی است که شاید شما محصول با کیفیتی را تولید کرده باشید اما به دلیل اینکه مشتری در گذشته تجربه خوبی در هنگام استفاده از محصولات شما نداشته است مطمئناً بازخورد مثبتی نسبت به محصولات و برند شما نشان نخواهد داد. اگر بتوانید کیفیت درک شده مشتری را افزایش دهید مطمئنا می توانید در کنار مشتری خود بر روی اطرافیان وی هم تاثیر مثبت بگذارید.

وفاداری به برند

وفاداری به برند فقط به نحوه خدمات دهی شما مربوط می شود. شما باید محصولاتی را تولید کنید که از جهت های مختلف نسبت به رقبا قوی تر باشد. در واقع اگر شما خدمات خوبی را به مشتریان خود ارائه دهید روز به روز تعداد مشتریان خود را افزایش خواهید داد که این مسئله میتواند بر روی حاشیه سود برند شما تاثیر زیادی بگذارد. 

سخن آخر

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به ارزش ویژه برند و اهمیت آن در اختیار نداشته اید. اما در حال حاضر می دانید ارزش ویژه برند چیست؟ و نسبت به تاثیر ارزش ویژه برند بر روی حاشیه سود کمپانی آگاه هستید. در این مقاله 4 عنصر ارزش ویژه برند (آگاهی از برند، ویژگی های برند، کیفیت درک شده و پایداری به برند) را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم که این 4 عنصر تاثیر زیادی بر روی ارزش واقعی برند دارند. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد اطلاعات ارزشمندی نسبت به ارزش ویژه برند در اختیار شما قرار دهد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی