برای توسعه دادن کسب و کار و افزایش نرخ تبدیل مشتری باید بتوانید رفتار کاربران را تحلیل کنید. بسیاری از فروشگاه‌ها به دلیل اینکه نمی‌توانند تحلیل درست از رفتار کاربران خود داشته باشد شاهد رشد مالی فروشگاه خود نیستند. این مسئله مشکلات زیادی را برای آنها به وجود می‌آورد یکی از آنها دلسردی نسبت به فروش محصولات خود است. اگر شما بتوانید با ابزارهای تجزیه و تحلیل رفتار کاربران به درستی کار کنید مطمئنا متوجه خواهید شد کاربران شما دقیقاً به چه چیزی نیاز دارند. اگر بخواهیم یکی از بهترین ابزارها را به شما معرفی کنیم بهتر است به ابزار هاتجر (Hotjar) اشاره نماییم. استفاده از این ابزار موجب می شود مسیر موفقیت کسب و کار شما روشن شود. شاید برای شما سوال پیش بیاید ابزار هاتجر چیست؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم ابزار Hotjar (هاتجر)؛ قوی ترین ابزار شناخت رفتار مشتری به شمار می‌رود.

تیم تولید محتوا کندو اس ام اس در این مقاله تصمیم دارید اطلاعات دقیق را نسبت به این ابزار در اختیار شما قرار دهد. در نتیجه اگر این محتوا را به صورت کامل مطالعه کنید با اطلاعات کاملی نسبت به مواردی همچون آنالیز رفتار مشتری با استفاده از ابزار تحلیل هاتجر، ویژگی های این ابزار، مزایا استفاده از هاتجر، تفاوت گوگل آنالیتیکس و هاتجر و غیره به دست خواهید آورد. در نهایت پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله آشنایی با Hotjar (هاتجر)؛ قوی ترین ابزار شناخت رفتار مشتری با ما در وب سایت candoosms.com همراه باشید.

کندو - بازاریابی STP

هاتجر چیست

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می شود. توجه داشته باشید هاتجر دارای ابزارهای گوناگونی است و قابلیت های بسیار زیادی دارد به همین دلیل می توان آن را به عنوان یکی از ابزارهای کاربردی برای کسب و کارهای آنلاین معرفی کرد. همانطور که در ابتدا مقاله ذکر کردیم هاجر یک ابزار برای تجزیه تحلیل و بازخورد گرفتن از رفتار مشتری است که خود دارای ابزارهایی همچون Heatmaps، Session Recordings و Surveys می باشد. این ابزارها به شما کمک می کنند تا نیازهای مشتریان خود را به درستی درک کنید. در ادامه بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که هاجر یک مکمل برای سرویس هایی مانند گوگل آنالیتیک به شمار می رود. با استفاده از ابزار هاتجر به راحتی می توانید به صورت دقیق مسیری که توسط یک کاربر در سایت شما طی می شود را بررسی کنید.

ابزارهای آنالیز در هاتجر چیست

مطمئنا با ابزارهای آنالیز در هاتجر آشنایی ندارید و نمی دانید که این ابزارها چه کاربردی دارند. توجه داشته باشید ابزارهای آنالیز هاتجر به شما کمک می کنند تا به صورت دقیق تحلیل و بررسی رفتارهای مشتری خود را انجام دهید. همانطور که در پاراگراف قبل مطالعه کردید ابزار های هاتجر از جمله ( Heatmaps، Session Recordings و Surveys) می باشند. هر کدام از این ابزارها دارای ویژگی ها زیادی هستند. یکی از کاربردهای مشترک بین این ابزارها، ارائه گزارش کار است که از اهمیت زیادی  برخوردار می باشد زیرا با استفاده از گزارش کار که توسط این ابزارها ارائه می شود نحوه تحلیل مشتریان آسانتر می گردد. در نهایت بهتر است به این مسئله هم اشاره کنیم که برای آگاهی شما نسبت به این ابزار ها ما تصمیم گرفته ایم در قسمت زیر هر یک از ابزارها را در یک پاراگراف مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

ابزارهای آنالیز در هاتجر

هیت مپ (Heatmap)

هیت مپ یا همان نقشه حرارتی یکی از کاربردی ترین ابزارهای هاتجر به شمار می رود. لازم به ذکر است بدانید هاتجر خود به سه بخش (نقشه حرارتی کلیکی، نقشه حرارتی حرکتی و نقشه اسکرول) تقسیم می شود. هر کدام از این ابزارها قابلیت های متفاوتی را به شما ارائه می کنند. این نکته مهم را در نظر داشته باشید هیت مپ امکان بررسی رفتارهای مشتریان در یک صفحه خاص را در اختیار شما قرار می دهد که این مسئله افزایش درصد تحلیل و آنالیز سایت و رفتار مشتری را به همراه دارد. برای مثال شما به راحتی می‌توانید با بررسی صفحه مشخص شده متوجه شوید که در چه بخش هایی از صفحه کلید صورت گرفته است که این بخش مربوط به نقشه حرارتی کلیکی می باشد. در واقع بخش های قرمزتر، میزان کلیک بر حسب درصد را به شما نمایش می دهد.

نقشه حرارتی حرکتی دومین بخش از ابزار هاتجر است که شما با استفاده از آن به راحتی می توانید متوجه شوید کاربران نشانگر موس خود را در کدام قسمت های صفحه بیشتر قرار داده اند. البته مبحث کلیک کردن یا کلیک نکردن توسط کاربران هیچ ربطی به نقشه حرارتی حرکتی ندارد.

ابزار سوم هیت مپ (نقشه اسکرول) است که شما با استفاده از آن می توانید متوجه شوید آیا صفحه شما به صورت کامل مشاهده شده است یا خیر. برای مثال به بخش هایی که رنگ قرمز اختصاص داده شده است قسمت هایی از صفحه هستند که توسط همه کاربران مشاهده شده است. اما اگر بخشی از صفحه را مشاهده کردید که به رنگ آبی تیره می باشد مطمئن باشید که بازدید از آن بخش از صفحه کمتر از ۲۵ درصد بوده است.

ضبط جلسات (Session Recordings)

ابزار Session Recordings دارای ضبط فعالیت کاربران می باشد که امکان بررسی دقیق رفتار مشتریان را به شما می دهد.

قیف گفتگو (Conversation Funnel)

این ابزار بسیار کاربردی است و تاثیر مستقیم برای کاهش نرخ پرش کاربر در سایت را به همراه دارد. توجه داشته باشید با استفاده از این ابزار به سادگی می توانید متوجه شوید کاربران شما صفحه مورد نظر را به چه دلیل ترک می کنند. برای مثال زمانی که یک صفحه را مورد بررسی قرار می دهید متوجه خواهید شد که آیا کاربران بعد ورود به صفحه آن را سریعا ترک می کنند. یا این که برای مطالعه مطلب یا مشاهده محصول چند دقیقه در صفحه می مانند. در این صورت می توانید متوجه دلیل خروج کاربران شوید، شاید به این استنباط برسید دلیل خروج کاربران طراحی نامناسب صفحه است و دست به تغییر آن بزنید. البته این مسئله دلایل مختلفی دارد که با استفاده از این ابزار می توان آن ها را شناسایی کرد.

آنالیز فرم (Form analysis)

ابزار آنالیز فرم یا همان Form analysis هم یکی از ابزارهای بسیار کاربردی است. در بسیاری از مواقع مشاهده می کنید کاربران فرم ها را به صورت کامل پر نمی کنند. با استفاده از این ابزار متوجه خواهید شد چه فیلدهایی توسط کاربران تکمیل نشده است و با حذف آن فیلد ها می توانید مسیر عضویت در وب سایت و حتی فروش محصول خود را آسانتر کنید. این مسئله تاثیر زیادی بر روی فروش محصولات شما خواهد گذاشت زیرا برخی از افراد به دلیل مواجه شدن با فیلد های زیاد در فرم عضویت، ترجیح می دهند سایت را ترک کنند و هر کاربر که سایت شما را ترک کند در درآمد شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

ابزارهای بازخورد در هاتجر چیست

هاتجر دارای ابزارهای بازخورد می باشد که برای آگاه شدن نسبت به مشکلات سایت بسیار کاربردی می باشد. توجه داشته باشید شما می توانید با استفاده از این ابزارها از کاربران خود بازخورد دریافت کنید. شایان ذکر است بدانید ابزارهای بازخورد هاتجر به سه دسته بازخورد ورودی، نظرسنجی روی صفحه و پرسش‌نامه تقسیم می شوند که هر کدام دارای کاربرد های متفاوتی هستند.

در گام اول بهتر است به سراغ ابزار بازخورد ورودی برویم، با استفاده از ابزار بازخورد ورودی یا همان Incoming Feedback می توانید نسبت به نظر بازی کنندگان درباره صفحات سایت آگاه شوید. ابزار دوم  On-page Survey می باشد که برای نظرسنجی بر روی صفحه طراحی شده است. برای مثال اگر مشاهده کردید که یک کاربر فرایند خرید و تکمیل نکرد یا اشتراک خود را کنسل نمود. می توانید دلیل این کار را از او بپرسید و مشکلات را برطرف کنید. آخرین ابزار بازخورد در هاتجر پرسشنامه است. این ابزار به شما کمک می کند تا در هنگام خروج کاربران دلیل خروج را از آنها بپرسید. این ابزار بسیار کاربردی است می تواند شما را نسبت به مشکلات صفحه و دغدغه های کاربران به صورت کامل آشنا کند.

کندو - ابزارهای بازخورد در هاتجر

ابزارهای بازخورد در هاتجر

چرا باید از ابزار هاتجر استفاده کنیم

استفاده از ابزار هاتجر می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. ولی ما در این بخش قصد داریم به چند نمونه از کلیدی ترین دلایل استفاده از ابزارهای اشاره کنیم. در ابتدا بهتر است بدانید استفاده از ابزار هاتجر هزینه زیادی را به دنبال نخواهد داشت. از سوی دیگر استفاده از این ابزار به شما کمک می کند تا یک نگرش کامل و درست نسبت به رابط کاربری وب سایت خود به دست بیاورید.

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود تا شما ترغیب به استفاده از ابزار هاتجر شوید شناسایی رفتارهای خاص مشتریان خود است که با تحلیل و بررسی درست می توانید به روند رشد وب سایت خود سرعت ببخشید از تمام این موارد مهم تر داده های واضح و بصری است که توسط سرویس های هاتجر در اختیار شما قرار داده می شود. این مسئله موجب می گردد شما بتوانید مشکلات را به بهترین شکل ممکن مرتفع کنید.

کندو - بازاریابی مجدد

مزایای استفاده از هاتجر چیست

در این بخش از مقاله تصمیم داریم به مزایای استفاده از هاتجر بپردازیم. همانطور که میدانید UI و UX وب سایت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با استفاده از ابزار هاتجر میتوانید UI و UX وب سایت را بررسی کنید و آن را بهبود ببخشید. یکی دیگر از ویژگی های هاتجر پشتیبانی از سرویس گوگل تک منجر است. وجود قابلیت نظر سنجی بر روی صفحه به صورت پاپ هم جزو ویژگی های منحصر به فرد این ابزار محسوب می شود که به شما اجازه می دهد تا سوالات مورد نظر خود را از کاربران بپرسید، در نهایت هم بهتر است به قابلیت Incoming Feedback اشاره کنیم این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا کاربران میزان علاقه مندی خود از وب سایت شما را انعکاس دهند.

تفاوت گوگل آنالیتیکس و هاتجر چیست

بسیاری از افراد بر این باور هستند که هاتجر یک جایگزین مناسب برای گوگل آنالیتیکس است. توجه داشته باشید هاتجر به هیچ وجه نمی تواند یک جایگزین برای گوگل آنالیتیکس باشد. بلکه این ابزار بهترین مکمل برای گوگل آنالیتیکس محسوب می شود. در نظر بگیرید با استفاده از گوگل آنالیتیکس میتوانید میزان bounce rate یا همان نرخ پرش مربوط به صفحه مورد نظر خود را متوجه شوید. بعد از شناسایی صفحه ای که نرخ پرش بالایی دارد شما میتوانید با استفاده از ابزار هاتجر از کاربرانی که وارد آن صفحه می شوند سوالی مبنی بر دلیل خارج شدن سریع شما از این صفحه چیست را مطرح کنید.

کندو - تفاوت گوگل آنالیتیکس و هاتجر

تفاوت گوگل آنالیتیکس و هاتجر

سخن آخر

همانطور که میدانید ابزارهای زیادی برای تحلیل و آنالیز وب سایت وجود دارد که ما در این محتوا به بررسی ابزار Hotjar (هاتجر)؛ قوی ترین ابزار شناخت رفتار مشتری پرداختیم. در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به ابزار آنالیز هاتجر و ابزار بازخورد هاتجر در اختیار شما قرار دادیم. از سوی دیگر مزایا و حتی دلایل استفاده از این ابزار را هم ذکر کردیم. در نهایت امیدواریم به پاسخ سوال هاتجر چیست؟ رسیده باشید و بتوانید با اطلاعاتی که به دست آوردید از این ابزار بهترین بهره را ببرید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی