بدون شک هیچ چیز به اندازه‌ی داشتن خانواده‌ای سالم در زندگی امروز ما مهم نیست. در تمامی جوامع و ادیان مختلف همیشه به خانواده بهای خاصی داده شده است. بنیان خانواده یکی از با ارزش‌ترین بنیادهاست. در این مقاله قصد داریم پیرامون تکریم از روز بزرگ با هم صحبت کنیم. همراه ما باشید.

دلیل نامگذاری روز جهانی خانواده

هدف از نام گذاری این روز، اهمیت جوامع جهانی به خانواده، با عنوان اصلی‌ترین رکن اجتماع است. معمولاً در این روز علاوه بر جشن و تکریم مقام والای خانواده، اطلاع رسانی‌های خاصی هم صورت می‌گیرد. سالانه کارگاه‌های آموزشی پیرامون این موضوع برگزار می‌شود و اساتید به نام به بررسی مشکلات روز خانواده‌ها و ارائه راه حل‌های منطقی برای تقویت بنیان خانواده می‌پردازند.

خانواده و تاثیر مستقیم آن بر جامعه

خانواده اولین جایگاهی است که فکر، احساس و رفتار فرزندان در آن شکل می‌گیرد. پس بسیار به جاست که اعضای اصلی خانواده، یعنی مادر و پدر معنای واقعی زندگی را بدانند و همچنین آموزش دیده باشند که با مشکلات و یا تربیت فرزندان خود چگونه رفتار کنند.

خانواده‌ی سالم پایگاه اساسی یک جامعه‌ی موفق را تشکیل می‌دهد. اما تعریف خانواده سالم چیست؟ خانواده سالم خانواده‌ای است که اعضای آن توان برآوردن نیازهای جسمانی، عاطفی و معنوی را داشته باشند و همچنین درک متقابل و تعامل را لازمه‌ی حیات خانواده بدانند.

کندو - خانواده و تاثیر مستقیم آن بر جامعه

خانواده و تاثیر مستقیم آن بر جامعه

 

برای داشتن خانواده سالم چه معیارهایی باید در نظر گرفته شود

اصلی‌ترین معیار برای داشتن خانواده سالم، هنگامی است که خانواده قرار است تشکیل شود. یعنی دقیقا بر می‌گردد به زمانی که ازدواج شکل می‌گیرد. انتخاب همسر باید کاملا آگاهانه صورت گیرد و اگر خدایی ناکرده این انتخاب از همان ابتدا اشتباه و بدون دقت باشد، باعث می‎‌شود؛ به دلیل عدم سازگاری والدین فرزندانی نا سالم در کانون خانواده تربیت خواهد شد. پس در نتیجه هنگامی که قصد شروع یک زندگی را دارید حتما مشورتی با مشاوران خانواده داشته باشید و از آنها بخواهید که به شما در این تصمیم گیری مهم کمک کنند.

خانواده مطلوب از دید جامعه؛ چه خانواده‌ای است؟

پس از انتخاب یک همسر ایده‌آل و مناسب نوبت به تشکیل خانواده می‌رسد. بسیار مهم است که در سالهای ابتدایی زندگی دو طرف همدیگر را باید به خوبی بشناسند و همچنین اشتراکات رفتاری هم را دریابند و برای اختلافات هم به توافق برسند. وقتی حس کردند در زندگی مشترک آرامش مورد نظر را ایجاد کرده‌اند تازه نوبت به اقدام برای داشتن فرزند می‌رسد.

هنگامی که فرزند به خانواده اضافه می‌شود، والدین باید آموزش‌های لازم اولیه را دیده باشند و برای آینده‌ی فرزند خود برنامه ریزی دقیق داشته باشند. پدر و مادر باید گوش شنوای خوبی داشته باشند و زمانی خانواده‌ای مطلوب و سالم است که علاوه بر تربیت مناسب فرزندان، پدر و مادر تکیه گاه بسیار عالی برای مشکلات پیش رو باشند. یادتان باشد که در خانواده مطلوب پدر و مادر هر دو به یک اندازه وظیفه دارند.  هیچ گاه اینگونه نیست که مشکلات بر شانه‌ی یکی بیشتر از دیگری سنگینی کند. همچنین در خانواده مطلوب فرزندان مسئولیت پذیر هستند و این را می‌دانند که باید اوج احترام و همراهی را با پدر و مادر خود داشته باشند.

ثبات خانواده و عوامل امنیت در آن

به این جمله دقت کنید: خانواده‌ای ثبات دارد که در آن امنیت موج می‌زند.

این جمله اصلا کلیشه‌ای نیست؛ بلکه واقعیت زندگیست. اگر در خانواده‌ای امنیت لازم وجود داشته باشد، هیچ کس و هیچ کاری نمی‌تواند ثبات آن را بر هم بزند. یکی از دلایل برقراری امنیت در خانواده کنترل روابط اجتماعی فرزندان به دست پدر و مادر است. متاسفانه امروزه در جوامع ما مشکلات به فراوانی وجود دارند. همین امر باعث می‌شود که نگرانی در خانواده پدید آید. اگر پدر و مادر تمام همت خود را روی تربیت سالم فرزندان بگذارند، هر چقدر هم که عوامل بیرونی زیاد باشند، باز هم فرزندان می‌دانند که درست و غلط را باید به خوبی تشخیص دهند و اجرا کنند. چرا که تربیتی درست و حساب شده داشته‌اند.

کندو - روز جهانی خانواده

روز جهانی خانواده

 

در روز جهانی خانواده چه باید کرد

روز جهانی خانواده، روز بزرگی است و جوامع مختلف با توجه به نوع فرهنگ جمعی خود باید برنامه ریزی ویژه برای این روز داشته باشند. از جمله برنامه‌های مختلف می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • ارسال پیامک از طرف نهادهای دولتی

نهادهای دولتی وظیفه دارند که در این روز، به منظور بزرگداشت مقام والای خانواده پیام تبریک برای مردم ارسال کنند و در این روز یادآور شوند که چقدر تشکیل خانواده و تکریم آن اهمیت دارد.

  • ارسال پیامک از طرف روانشناسان و روانپزشکان

روانشناسان و روانپزشکان یکی از اصلی‌ترین افراد برای مشورت و کمک به بنیان خانواده هستند. مشاوره از زمان ازدواج تا شروع زندگی زناشویی و در طی زندگی و فرزندآوری، مشکلاتی پدید می‌آیند که نیاز شدید به مشاور احساس می‌شود. در روز جهانی خانواده روانشناسان و روانپزشکان می‌توانند با ارسال پیامک هم در مورد راه حل مشکلات موجود در جامعه اطلاع رسانی کنند و هم کد تخفیفی برای مراجعه کنندگان در نظر بگیرند.

 

  • آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها

همچنین در این روز بزرگ باید آموزش‌هایی در مراکز آموزشی در نظر گرفته شود. در مدارس می‌تواند کارگاه آموزشی برای اولیا برگزار شود و در دانشگاه‌ها نیز کارگاه آموزشی برای دانشجویانی که قصد آغاز زندگی مشترک را دارند. همچنین در کلاس‌های آزاد نیز می‎توان کارگاه‌هایی برای افراد علاقه مند برگزار کرد. نهادهای آموزشی نیز می‌توانند به وسیله‌ی ارسال پیامک انبوه این کارگاه‌های آموزشی را اطلاع رسانی کنند.

سخن آخر

روز جهانی خانواده بهترین بهانه است برای آنکه با اطلاع رسانی و بالا بردن سطح دانش افراد، کمک کنیم تا خانواده‌های سالمی را در جامعه تشکیل دهیم. همان طور که بارها در متن این مقاله گفتیم، لازمه‌ی داشتن یک جامعه‌ی موفق، داشتن خانواده‌های سالم در آن جامعه است. در واقع فرزندان صالح ثمره‌ی یک خانواده موفق و سالم هستند که جامعه امروزی به شدت به آنها نیاز خواهند داشت.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی