بی‌شک مدیریت زمان برای همه افراد به‌ویژه برنامه‌نویسان، اهمیت بالایی دارد و انجام آن کار ساده‌ای نخواهد بود. مدیریت زمان رمز اصلی موفقیت هر کسب‌وکاری است، به‌همین دلیل، در این مقاله شما را با بازاریابی چابک، یکی از روش‌های کارآمد مدیریت زمان آشنا خواهیم کرد.

این روش بازاریابی و مدیریتی، کاربرد بسیاری در انجام پروژه‌های بزرگ دارد و برای انجام صحیح آن‌ها به شما کمک زیادی خواهد کرد. در ادامه Agile Marketing شما را با راهکارهای متنوع انجام پروژه‌های بزرگ و سنگین بیشتر آشنا خواهد کرد.

کندو - بازاریابی بشارتی چیست

مدیریت و بازاریابی چابک

بازاریابی و مدیریت چابک دو مفهوم متفاوت از یکدیگر هستند. مدیریت چابک در سال 2001 در نتیجه هم‌فکری چند برنامه‌نویس برای بهینه‌کردن کارشان به‌وجود آمد. کمبود زمان و نتیجه نامطلوب کار باعث شد که این برنامه‌نویسان به ایجاد روش جدیدی برای مدیریت پروژه‌هایشان فکر کنند.

برنامه‌نویسان مدیریت چابک را اینگونه تعریف می‌کنند: «مدیریت چابک، یکی از چند روش مدیریتی است که در آن شما برای راحت‌تر شدن کارتان، یک پروژه بزرگ را به چند پروژه کوچکتر تقسیم می‌کنید.»

کندو - مدیریت و بازاریابی چابک

مدیریت و بازاریابی چابک

در واقع، با استفاده از این روش، هم می‌توانید زمان را مدیریت کنید و هم بازده کار را بالا ببرید؛ زیرا یک پروژه بزرگ به قسمت‌های مختلف و کوچک‌تری تبدیل و بین اعضا تقسیم می‌شود.

بازاریابان هم بعد از دیدن موفقیت برنامه‌نویسانی که از این روش مدیریتی استفاده می‌کردند به این فکر افتادند که بازاریابی چابک را با الگوبرداری از مدیریت چابک، ابداع کنند.

البته این روش بازاریابی هم دقیقا مانند مدیریت چابک است و در آن پروژه‌های نسبتاً بزرگ به بخش‌های کوچک‌تری تبدیل می‌شوند. همین مسئله باعث می‌شود سرعت انجام پروژه بالاتر برود و کار با کیفیت بهتری انجام شود.

بازاریابان در Agile Marketing باید همواره از وضعیت بازار با خبر و آگاه باشند؛ در غیر این صورت، این روش بازاریابی نمی‌تواند نتیجه خوبی برای آن‌ها داشته باشد و به اصطلاح از بازار عقب خواهند ماند.

4 مزیت بازاریابی چابک برای کسب و کارها

این روش بازاریابی مزایای زیادی برای کسب و کارها دارد. در ادامه 4 مورد از مهم‌ترین مزایای Agile Marketing برای کسب و کارها را به شما معرفی خواهیم کرد.

افزایش سرعت

همانطور که در بالا هم گفته شد، استفاده از بازاریابی چابک باعث می‌شود که سریع‌ترین پروژه‌ها را پیش ببرید؛ همین مسئله شما را در زمان سریع‌تری به اهداف تعیین شده می‌رساند که برای کسب و کارها اهمیت بسیار زیادی دارد.

افزایش بازدهی و کیفیت

از آن‌جایی که با به‌ کارگیری این روش بازاریابی پروژه‌های بزرگ به چند بخش کوچک‌تر و بین افراد تقسیم می‌شوند، طبیعی است که بازدهی و کیفیت کار تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

افزایش تمرکز

استفاده از بازاریابی چابک در کسب و کارها، باعث می‌شود که افراد بر روی بخش‌هایی که تخصص دارند متمرکز شوند؛ در غیر این صورت فرد باید تمام فرآیندهای مربوط به پروژه را خودش انجام دهد که این مسئله تمرکز را از او خواهد گرفت.

کندو - بازاریابی چابک

بازاریابی چابک

همگام شدن با دنیای بازاریابی

در Agile Marketing همواره باید به‌روز باشید. به عبارت دیگر، در این روش بازاریابی باید با تغییرات اتفاق افتاده در دنیا به سرعت خود را وفق دهید. در صورتی که نتوانید این کار را با سرعت بالایی انجام دهید، با نتیجه‌ای غیر از شکست مواجه نخواهید شد.

یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از بازاریابی چابک همین به‌روز و همگام شدن با دنیای بازاریابی است. به طور کلی تغییرات زیادی در دنیای بازاریابی به وجود می‌آید که بازاریابان برای موفق شدن باید با این تغییرات خود را وفق بدهند.

کندو - بازاریابی b2b و b2c

چگونه بازاریابی چابک را پیاده‌سازی کنیم

هر جزء از Agile Marketing پنج ویژگی مهم و مشخص را دارد که آن‌ها را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

تشکیل تیم

شما باید با توجه به پروژه و نیازهای آن، افراد توانمند در زمینه مورد نظر را انتخاب کرده و یک تیم تشکیل دهید. در صورتی که اعضای انتخاب شده آشنایی با بازاریابی چابک ندارند، باید این روش بازاریابی را به آن‌ها معرفی کنید.

نوشتن User Story

نوشتن داستان مشتری یا همان User Story، نوشتن نیازهای مشتری است که باید توسط شما برطرف شود. انجام دادن این کار چندان دشوار نیست و به راحتی می‌توانید از افرادی که در حال استفاده از خدمات یا محصولات شما هستند بخواهید تا انتظاراتشان را از خدمات یا محصولات ارائه شده بنویسند.

کندو - بازاریابی چابک

بازاریابی چابک

Sprint

Sprint (اسپرینت) میزان زمانی است که به تیم خود برای انجام دادن پروژه‌های فعلی‌شان فرصت می‌دهید. در حالت عادی، هر Sprint بین 2 تا 6 هفته (تقریبا 15 تا 40 روز) به طول می‌انجامد.

شما به عنوان مدیر یک پروژه باید توجه داشته باشید که پروژه‌های بزرگ قابلیت قرارگیری در یک اسپرینت را ندارند و باید آن‌ها را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید.

بهره‌گیری از Scrum

ابزاری که وظیفه مدیریت و هدفمند کردن اسپرینت‌ها را دارد، اسکرام است. کوچک‌تر کردن پروژه‌ها جهت افزایش کیفیت و سرعت، با استفاده از همین Scrum انجام می‌شود. اصلی‌ترین فایده استفاده از این ابزار این است که دیگر هیچکدام از اعضای تیم منتظر انجام شدن کار دیگران نخواهند ماند.

Stand up meetings (جلسات ایستاده)

استندآپ میتینگ یا همان جلسات ایستاده به شرایطی گفته می‌شود که تیم شما دور یک میز جمع می‌شوند و کارها را به صورت کلی و خلاصه بررسی می‌کنند. البته مدت زمان این جلسه نباید بیشتر از 15 تا 20 دقیقه باشد.

در این جلسات اعضای تیم به صورت نوبتی تمام کارهای مربوط به پروژه که در روز قبل انجام دادند و امروز قصد انجام آن را دارند، بیان می‌کنند. اعضای تیم تمام موانعی که بر سر راهشان قرار دارد را در این جلسات می‌گویند تا به آن رسیدگی شود.

تحلیل پروژه

شما باید اسپرینت‌ها را همواره بررسی و تحلیل کنید. نتایج اسپرینت و نحوه انجام هر کدام از آن‌ها، در جلسات ایستاده یا همان Stand up meetings توسط مسئولان هر بخش بیان خواهد شد.

تحلیل پروژه به صورت جزء به جزء هم در جلسات طولانی‌تر و رسمی با دیگر اعضای تیم انجام خواهد شد. در صورتی که نتیجه ارزیابی و تحلیل پروژه مطلوب نبود، باید اتاق فکری برای برطرف کردن موانع و مشکلات تشکیل شود.

جمع بندی

در این مقاله بازاریابی چابک را به شما معرفی کردیم و مزایای استفاده از آن را شرح دادیم. در صورتی که بتوانید تمام مراحل پیاده‌سازی و استراتژی‌های Agile Marketing را به‌درستی پیش‌ ببرید، قطعا بازدهی، کیفیت و سرعت انجام پروژه‌هایتان بالاتر خواهد رفت.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی