در دو دهه اخیر پیامک مارکتینگ بسیار مورد توجه بازاریابان و همچنین مخاطبان قرار گرفته است و از آن‌جایی که بازاریابی پیامکی روشی بسیار مقرون‌به‌صرفه و راه اندازی آن آسان است و نیازی به استخدام افراد متخصص نیست، کسب‌وکارهای کوچک، نوپا و خانگی نیز از آن استفاده می‌کنند و برای مخاطبان هدف خود پیامک‌های تبلیغاتی ارسال می‌کنند؛ اما تاثیر پیامک در فروش روز جمعه سیاه یا Black Friday چیست؟ در این مقاله قصد داریم به روش‌های مختلفی که باعث فروش بیشتر در جمعه سیاه و مخصوصا ارسال پیامک می‌شود، خواهیم پرداخت و اینکه از چه راهی باید برای ارسال پیامک این روز اقدام کرد.

 تاریخچه جمعه سیاه یا همان Black Friday

روز خرید، جمعه سیاه و Black Friday به آخرین جمعه از ماه نوامبر در تاریخ میلادی گفته می‌شود که در واقع روز پس از عید شکرگزاری در آمریکا است. در این روز فروشگاه‌ها کلیه محصولات خود را با تخفیفات بسیار ویژه به فروش می‌رسانند و در واقع می‌توان گفت در این روز رکورد بیشتر فروش خود در یک روز را ثبت می‌کنند. این رسم ابتدا در سال 1960 تنها در کشورهای مسیحی برگزار می‌شود؛ اما از آنجایی که روش‌های جذب مشتری و فروش معمولا با استقبلا زیاد کسب‌وکارهای مواجه می‌شود، جمعه سیاه راهش را در بسیاری از کشورها پیدا کرد. در ایران نیز چند سالی می‌شود که در چنین روزی فروشگاه‌ها محصولات خود را با تخفیفات ویژه به فروش می‌رسانند.

چند راه‌کار ساده برای فروش بیشتر محصولات در جمعه سیاه

درست است که جمعه سیاه نیاز به تبلیغ ندارد اما بازهم لازم است تا برای جذب مخاطبان بیشتر یادآوری‌هایی صورت گیرد که به فروش بیشتر کمک می‌کند، در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

محصولات را زودتر روی سایت قرار دهید

مشتریانی که از طرفداران جمعه سیاه هستند، همیشه یک هفته تا ده روز زودتر از سایت برند محبوب یا فروشگاه مورد نظر خود دیدند می‌کنند و محصولاتی که قصد خریدش را دارند کاندید می‌کنند و قیمت آن را مد نظر قرار می‌دهند، پس بهتر است کلیه محصولاتی را که قصد فروششان را در جمعه سیاه دارید، زودتر روی سایت خود قرار دهید.

کندو - پیامک و بلک فرایدی

پیامک و بلک فرایدی

برنامه ریزی و آموزش را فراموش نکنید

خیلی از فروشگاه‌ها فروش حضوری ندارند و تنها خرید از طریق سایت امکان‌پذیر است، در چنین روزی احتمال اختلال وجود دارد و همچنین کاربرانی که خیلی مهارت در حوزه خرید اینترنتی ندارند پس لازم است اقدامات آموزشی و زیرساختی و برنامه ریزی‌هایی را پیش از وقوع هر اختلال در عملکرد فروش و نارضایتی مشتریان را در نظر گرفته و راه‌کاری برای آن داشته باشید.

مشتریان قدیمی خود را فراموش نکنید

درست است که در جمعه سیاه، فروشگاه‌ها فروش بسیار زیادی دارند، اما نباید از فروش سالانه خود و مشتریان دائمی خود غافل شوند، به منظور حفظ آنان بهتر است تخفیفات ویژه‌تر و یا حتی برای مراجعات حضوری ساعتی خاص را برای آنان در نظر بگیرید، این امر باعث رضایت هرچه بیشتر مشتریان قدیمی شده و احساس تعلق بیشتری به آن برند و فروشگاه خواند داشت.

مشتریان قیمت‌ها را می‌بینند

پیش از این گفته شد که چندین روز قبل از جمعه سیاه، مشتریان از سایت‌ها دیدن می‌کنند، پس قیمت محصولات را می‌دانند، دقت داشته باشید هنگامی که به جمع برگزار کنندگان جمعه سیاه می‌پیوندید باید تخفیفات ویژه‌ای را برای محصولات خود قرار دهید، در صورتی که بین قیمت پیش و پس از تخفیف اختلاف قابل توجهی وجود نداشته باشد، مخاطبان در این روز تمایلی نسبت به خرید از فروشگاه شما نخواهند داشت.

کندو - تبلیغات پیامکی برای جمعه سیاه

تبلیغات پیامکی برای جمعه سیاه

با پیامک همه اطلاع‌رسانی‌ها را انجام دهید و تاثیرش را ببینید

از آنجایی که جمعه سیاه مناسبتی است که در تاریخ میلادی وجود دارد، پس احتمال دارد برخی از مشتریان آن‌را فراموش کنند، توجه داشته باشید که طبق یک جدول‌محتوایی و زمان‌مند برای مشاریان هدف خود پیامک یادآوری این روز و همچنین درصد تخفیف خود را ارسال کنید، با این کار مشتریان وارد سایت شده، محصولات را می‌بینند و محصولاتی که قصد خریدش را دارند کاندید می‌کنند. طبق اطلاعات به دست آمده، پیامک‌های تبلیغاتی در سه دقیقه ابتدایی ارسال، توسط مخاطبان باز و خوانده می‌شود همچنین پیامک‌های مخصوص جمعه سیاه را معمولا در اینباکس خود نگه می‌دارند تا بتوانند به موقع خرید کنند و از آنجایی که پنل‌های ارسال اس ام اس انبوه قابلیت گزارش‌گیری را به کسب‌وکارها می‌دهد، می‌توانید پس از ارسال پیامک گزارش میزان بازدید و تعداد پیامک‌هار ارسالی را مقایسه کنید و همچنین ببینید چند درصد از این بازدید منجر به خرید شده است. نکته دیگر دیگر خصوص تاثیر پیامک در جمعه سیاه این است که می‌توانید میزان فروش خود را نسبت به جمعه سیاه سال قبل که از پیامک استفاده نکرده بودید را مقایسه کنید تا متوجه میزان تاثیر ارسال پیامک تبلیغاتی مخصوص جمعه سیاه مخصوصا برای کسب‌وکارهای کوچک، نوپا و خانگی شوید.

کندو - ارسال پیامک بلک فرایدی

ارسال پیامک بلک فرایدی

کلام پایانی

تعدد زیاد، محصولات برندها و فروشگاه‌ها باعث شده است که صاحبین چنین مشاغلی همواره به دنبال راه‌کارهایی باشند که فروش ویژه‌ای را به همراه داشته باشد، جمعه سیاه یا Black Friday نیز از چنین مناسبت‌هایی است که البته چندسالی می‌شود که در داخل کشور ما هم از استفاده می‌کنند که البته لازم است گفته شود که با استقبال بسیار خوب مشتریان مواجه شده است و از آن‌جایی که پیامک مارکیتنگ نیز روشی بسیار انعطاف‌پذیر است که به راحتی می‌توان با کمی خلاقیت از آن بهترین نتیجه را گرفت، در کنار فروش ویژه جمعه سیاه می‌تواند به یکی از پربازده‌ترین تبلیغات و فروش تبدیل شود. در واقع فرقی هم نمی‌کند که صاحب یک برند یا کمپانی بزرگ باشید یا کسب‌وکار کوچک خود را دارید، مهم این است بتوانید با امکاناتی که دارید محصولات خود را به مشتریان خود معرفی کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی