انجام دادن درست فرآیند نظرسنجی از مشتریان به کسب و کارها کمک می‌کند تا بتوانند در مدت زمان کوتاه میزان فروش خود را افزایش دهند؛ اما برخی از افراد اطلاع ندارند که نظرسنجی با استفاده از چه عواملی در میزان فروش بالا تاثیر می‌گذارد. در حالت کلی گرفتن نظر مشتری و مخاطبان در رابطه با محصولات و خدمات ارائه شده به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و روی هر یک تمرکز مناسبی داشته باشید.

اطلاع یافتن از نقاط قوت به کسب و کارهای مختلف این امکان را می‌دهد تا بتوانند عاملی که در ذهن مخاطب باعث ایجاد تفاوت شده را به خوبی بشناسند و در مقابل آگاهی از نقاط ضعف اطلاعاتی در مورد نارضایتی‌ها و عیب خدمات مختلف در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد که می‌توانند با پیشرفت در این موارد امتیاز بالاتری از مخاطبان خود دریافت کنند.

کندو- دریافت موجودی حساب با پیامک

نظرسنجی از مشتریان پلی برای دستیابی به موفقیت

برخی از افراد بر این تصور هستند که نظرسنجی از مشتریان امری بیهوده و وقت‌گیر است. به‌جای اینکه زمان خود را صرف نظرسنجی کنند، می‌توانند به فروش محصول و خدمات بیشتر بپردازند. متاسفانه این افراد نمی‌دانند که نظرسنجی از مشتری، مشابه دوپینگ برای یک دونده است، با این تفاوت که شما همواره محبوب خواهید ماند و هیچ ترسی بابت روشدن دستتان ندارید‌.

البته لازم به ذکر است که اگر بهترین راه نظرسنجی از مشتریان را انتخاب کنید، الزاماً وقت‌گیر نبوده و نتیجه موفقیت‌آمیز‌تری خواهید داشت. در ادامه بهترین راهکارها را برایتان شرح می‌دهیم.

کندو - نظرسنجی با پیامک

نظرسنجی با پیامک

5 راهکار مفید برای نظرسنجی از مشتریان

راهکارهای متنوعی برای نظرسنجی از مشتریان وجود دارد که  موارد زیر از جمله بهترین و مناسب‌ترین راهکارها برای تمامی بیزینس‌ها محسند از:

1) درخواست برای تکمیل فرم نظرسنجی کتبی

فرقی نمی‌کند فروش محصولات و خدمات خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهید یا حضوری. در هر صورت استفاده از فرم نظرسنجی امری طبیعی است. چنانچه این روش را برای نطرسنجی انتخاب می‌کنید باید به موارد زیر دقت داشته باشید:

  • اگر فرم نظرسنجی شما سوال محور است، باید در انتخاب سوالات دقت کنید؛
  • تنها سعی در دریافت نظرات مثبت نداشته باشید، از مشتریان بخواهید که شما را نقد کنند؛
  • از مشتریان راهکار و ایده‌هایی برای بهترشدن کسب‌وکارتان بخواهید؛
  • به وقت مشتری ارزش گذاشته و سوالات زیاد و غیرضروری نپرسید.

اگر به موارد گفته شده دقت داشته باشد قادر به طراحی فرم نظرسنجی کاملی بوده و حتی در پایان می‌توانید از مشتریان بخواهید که شماره خود را برایتان ذکر کنند تا در شرایط خاص برایشان پیامک تبلیغاتی ارسال کنید.

لازم به ذکر است که امروزه روش‌های نظرسنجی نیز پیشرفته و مدرن شده و راهکارهای بهتری نیز وجود دارد. در ادامه راهکارهایی را برایتان ارائه می‌دهیم که بیشتر موردپسند مشتریان است.

2) با مشتریان خود تماس بگیرید!

هیچ‌وقت تماس تلفنی را دست‌کم نگیرید. اگر از آن به درستی استفاده کنید، بدون شک شاهد افزایش میزان رضایت مشتریان و در نتیجه فروش بیشتر خواهید بود.

برای نظرسنجی از طریق تماس تلفنی باید زمان مناسبی را انتخاب کنید. به عنوان مثال صبح زود و شب زمان مناسبی برای نظرسنجی تلفنی نیست. در این مکالمه تلفنی نباید متکلم وحده باشید و بهتر است که در ابتدای تماس از مشتری برای گرفتن وقت از او اجازه بگیرید.

شما نمی‌توانید 30 دقیقه پای صحبت‌های مشتری بشینید؛ بنابراین باید صحبت‌ها و سوالات خود را مدیریت کنید و در نهایت ادب و احترام با مشتریان گفتگو کنید.

کندو - نظرسنجی از مشتریان

نظرسنجی از مشتریان

3) نظرسنجی اینترنتی

اگر سایت خاص خود را داشته و محصولات و خدماتی را از این طریق به فروش می‌رسانید در زمان خرید از مشتری بخواهید که در نظرسنجی شما شرکت کند.

به جرأت می‌توانیم بگوییم که این روش مناسبترین گزینه ممکن برای نظرسنجی از مشتریان است. در این روش نیز باید مشتابه مورد اول سوالات نظرسنجی را هوشمندانه طراحی کنید. دقت داشته باشید که نظرسنجی به تنهایی کافی نیست.

لازم و ضروری است که نتایج نظرسنجی را بررسی کرده و در بهبود عملکرد خود با توجه به نقد و انتقاداتی که از شما شده است اقدام کنید. البته توجه به نقاط قوتتان را نیز فراموش نکنید.‌

4) نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی

خوشبختانه شبکه‌های اجتماعی مجهز به گزینه نظرسنجی هستند. به عنوان مثال می‌توانید از نظرسنجی اینستاگرام، توییتر و تلگرام استفاده کنید.

دقت داشته باشید که نظرسنجی شبکه‌های اجتماعی به صورت درصدی بوده و برای دریافت نظرات دقیق باید از مشتریان سوال کنید. طراحی این سوالات نباید به گونه‌ای باشد که خارج از حوصله مشتری بوده و به سادگی از کنار آن رد شود.

5) تیر آخر نظرسنجی ارسال پیامک انبوه

بهترین و مناسب‌ترین راهکار ممکن برای نظرسنجی از مشتریان ارسال پیامک انبوه نظرسنجی است. دقت داشته باشید که اگر سایت خاص خودتان را دارید، از طریق ارسال پیامک می‌توانید لینک فرم نظرسنجی را برای مشتریان ارسال کنید.

جالب است بدانید که اکثر فروشگاه‌های معتبر اینترنتی از این طریق نظرات مشتریان خود را دریافت می‌کند. برای انتخاب این روش قبل از هر کاری باید پنل ارسال پیامک انبوه خریداری کنید. موارد زیر از جمله نکات مهم برای نظرسنجی پیامکی است:

  • اگر صرفاً نظرسنجی پیامکی انجام می‌دهید باید پنل ارسال پیامکی خریداری کنید که قابلیت دریافت جواب را داشته باشد؛
  • در نگارش پیام نظرسنجی باید دقت داشته باشید؛
  • زمان مناسب برای ارسال پیامک را انتخاب کنید؛
  • حتماً لینک نظرسنجی را در پیامک درج کنید.

جمع‌بندی و سخن پایانی

بهترین راه برای نظرسنجی از مشتریان چیست؟ این سوالی است که بیشتر کسب و کارها در هنگام ارائه محصولات و خدمات به مشتریان خود از افراد فعال در حوزه تبلیغات و بازاریابی می‌پرسند. پاسخ به این سوال راحت است؛ زیرا با شناخت هر یک از آن‌ها و بررسی نقاط ضعف و قوت می‌توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر سازمان شما مشکلی در رابطه با تامین هزینه‌های مربوط به اپراتورهای مرکز تماس نداشته باشد، نظرسنجی تلفنی نتیجه مطلوبی را به همراه خواهد داشت. در مقابل اگر به دنبال یک روش کم هزینه برای نظرسنجی هستید، ارسال پیامک‌های نظرسنجی انتخاب مناسبی است. به نظر شما در بین روش‌های نظرسنجی از مشتریان کدام یک در کسب سود بیشتر به تجارت‌ها کمک می‌کند؟

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۴ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی