همانطور که می دانید این روزها دیگر نباید منتظر مشتری ماند زیرا ذوران این مدل کسب و کار به پایان رسیده است. امروزه باید شرایطی را فراهم کرد تا بتوانید حتی مشتری های احتمالی را هم جذب کنید. لازم به ذکر است بدانید با پیشرفت تکنولوژی، کسب و کارهای زیادی در فضای مجازی فعالیت می کند و هر روز در حال پیشرفت هستند. برای راه اندازی یک کسب و کار و رساندن آن به نقطه اوج به بازاریابی و تبلیغات نیاز است. شاید ندانید که کدام یک در اولویت قرار دارد و حتی نسبت به تفاوت مهم بازاریابی و تبلیغات آگاه نباشید. ما در این محتوا شما را راهنمایی خواهیم کرد.

توجه داشته باشید ما تصمیم داریم در این مقاله تفاوت مهم بازاریابی و تبلیغات را مورد بررسی قرار دهیم تا شما بتوانید با دید باز و آگاهی کامل برنامه ریزی های دقیق خود را انجام دهید و برای رشد کسب و کار خود قدم بردارید. در نهایت پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله بررسی تفاوت های مهم بازاریابی و تبلیغات با ما در مجله کندو همراه باشید.

بازاریابی چیست

در ابتدا باید متوجه شوید بازاریابی چیست تا بتوانید آن را با تبلیغات مقایسه کنید و از تفاوت های بین تبلیغات و بازاریابی مطلع شوید. در گام اول بهتر است بدانید بازاریابی به فرایندی گفته می شود که با استفاده از آن می توان مشتریان بالقوه و بازار هدف را جذب کرد. این دو مقوله ای که ذکر کردیم از پیچیدگی و متغیرهای گوناگونی برخوردار است در نتیجه مطمئناً برای این که بتوانید بازار هدف و مشتریان بالقوه خود را جذب کنید باید علم بازاریابی داشته باشید. قبل از اینکه برای بازاریابی اقدام کنید باید سه مسئله را برای خود روشن نمایید. ابتدا باید از خود بپرسید که با استفاده از بازاریابی قرار است چه ارزشی را خلق کنید زیرا این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در گام دوم باید طبق یک برنامه ریزی درست، مسیری که برای برای اطلاع رسانی و ارائه پیشنهاد برای جذب مشتریان بالقوه قرار از آن استفاده کنید را مشخص نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید بعد از بازاریابی و جذب مشتری مطمئنا فروش محصول صورت می پذیرد به همین دلیل باید شما مشخص کنید که چه مسئولیتی بر عهده دارید. در نهایت باید ذکر کنیم کسب و کارهای بسیار زیادی وجود دارند که با استفاده از بازاریابی درست و اصولی به نقطه اوج رسیده اند و درآمدهای نجومی به دست آورده اند. در نتیجه به هیچ وجه نباید مبحث بازاریابی را دست کم بگیرید و از آن چشم پوشی کنید.

کندو - تعریف بازاریابی

تعریف بازاریابی

تبلیغات چیست

در این بخش از مقاله تصمیم داریم اطلاعاتی را نسبت به تبلیغات در اختیار شما قرار دهیم. در گام اول باید ذکر کنیم که تبلیغات جزئی از بازاریابی است و اگر تبلیغات در بازاریابی نباشد مطمئنا آن کسب و کار با چالش مواجه خواهد شد. تبلیغات باعث می‌شود شما بیشتر دیده شوید. برند شما معروف تر شود و مشتریان بالقوه بیشتری را جذب کنید. نکته بسیار مهم این است تبلیغات در بازار سنتی و کسب و کارهای دیجیتال شباهت زیادی به یکدیگر دارند و میتوان گفت این شباهت جزو معدود نقاط مشابه بین کسب و کار آنلاین و سنتی است.

شاید بهتر باشد این مسئله را با ذکر یک مثال توضیح دهید تا شما بتوانید ان را ساده تر درک کنید. توجه داشته باشید یکی از بهترین نوع تبلیغات در اینترنت استفاده از گوگل ادز است. وب سایتی که از این سرویس استفاده می کند باید مبلغی مشخصی را بر اساس تعداد کلیک به شرکت گوگل پرداخت نماید تا لینک سایت وی در جستجوی گوگل به عنوان لینک اول یا حتی لینک آخر در صفحه اول قرار داده شود. این مسئله در مورد بازار سنتی هم صدق می کند زیرا یک کسب و کار سنتی برای اینکه بتوانند خدمات خود را به دیگران معرفی کند باید از بیلبوردهای شهری و غیره استفاده نمایید که برای استفاده از آن ها هم باید هزینه پرداخت شود.

کندو - انواع مدل بازاریابی

تفاوت بازاریابی و تبلیغات 

همانطور که می دانید بازاریابی و تبلیغات تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. اما ما در این بخش از مقاله تصمیم داریم ۶ نمونه از مهم ترین تفاوت های بازاریابی و تبلیغات را مورد بررسی قرار دهیم. شاید برای شما سوال پیش بیاد بازاریابی و تبلیغات چه تفاوت های مهمی با یکدیگر دارند؟ در پاسخ به این سوال بهتر است کنیم که ۶ تفاوت از جمله (تکنیک‌های مورد استفاده، سرمایۀ مورد نیاز، KPI ها برای سنجش موفقیت، مسئولیت‌ها، اهداف خرد و نتیجه بخشی) بین بازاریابی و تبلیغات وجود دارد که در ادامه مقاله تصمیم داریم هر یک را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم تا شما از مهم ترین تفاوت های بازاریابی و تبلیغات به صورت کامل آگاه شوید.

تفاوت در تکنیک‌های مورد استفاده

اولین بخش از مهم ترین تفاوت های بازاریابی و تبلیغات به تکنیک های مورد استفاده در بازاریابی و تبلیغات مربوط می شود. این نکته را در نظر داشته باشید بازاریابی و تبلیغات از نظر تکنیک های مورد استفاده با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد. شایان ذکر است بدانید تکنیک های بازاریابی انواع مختلفی دارند برای مثال برخی از کسب و کارها با استفاده از بازاریابی درونگرا پست های رایگان برای افزایش دانش بازدیدکنندگان خود در بخش بلاگ منتشر می‌کنند که این مسئله موجب افزایش مخاطب به صورت ارگانیک می شود. از سوی دیگر برخی از وب سایت ها با استفاده از روابط عمومی به ارتقاء شورت برند خود می‌پردازند.

اما این مسئله در مورد تکنیک های تبلیغاتی تفاوت دارد در واقع روش های تبلیغاتی مختلف وجود دارد که کسب و کارهای دیجیتال و سنتی می توانند از آن استفاده کنند. در اکثر موارد این روش های تبلیغاتی به یک مسئله ختم می شود و آن هم فروش است. در ادامه بهتر است بدانید برای تبلیغات باید هزینه کرد و نوع هزینه کسب و کار آنلاین و کسب و کار سنتی با یکدیگر تفاوت دارد شایان ذکر است بدانید کسب و کارهای سنتی از تبلیغات های همچون تراکت، بیلبوردها و تبلیغات تلویزیونی استفاده می کنند اما در نقطه مقابل تبلیغات کسب و کارهای آنلاین اکثراً در شبکه های اجتماعی، گوگل ادز، تبلیغات ویدئویی و تبلیغات درون اپلیکیشنی خلاصه می‌ شود.

تفاوت در تکنیک‌های مورد استفاده

تفاوت در تکنیک‌های مورد استفاده

سرمایۀ مورد نیاز

دومین تفاوت مهم میان بازاریابی و تبلیغات در نوع سرمایه گذاری است. همانطور که می دانید برای تبلیغات باید هزینه پرداخت کنید و این هزینه هم به نوع تبلیغاتی که انجام می دهید بستگی دارد. در واقع اگر شما قصد دارید یک اینفلوئنسر معروف در یک شبکه اجتماعی همچون اینستاگرام برند شما را معرفی کند مطمئنا باید هزینه زیادی را بپردازد. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید که در تبلیغات شما باید هزینه را به شخصی یا شرکتی بدهید تا برند شما را معرفی کند.

به این نکته توجه کنید سرمایه مورد نیاز در مورد بازاریابی به نحوه دیگری هزینه می شود سرمایه مورد نیاز برای بازاریابی جهت استخدام نیرو متخصص س و مواردی در این راستا هزینه می شود.بسیاری از افراد بر این باور هستند که تبلیغات یکی از شاخه های پرهزینه بازاریابی محسوب می شود. این مسئله کاملا درست است اما با شنیدن این عبارت هیچ وقت به این فکر نکنید که بازاریابی خود به تنهایی هزینه ای ندارد.

KPI ها برای سنجش موفقیت

بعد از انجام عملیات تبلیغات و بازاریابی باید اقداماتی که انجام داده اید را به صورت کامل آنالیز کنید زیرا در این صورت می‌توانید میزان موفقیت خود را بسنجید. در واقع تفاوتی ندارد که بحث بر سر تبلیغات باشد یا بازاریابی، در هر شرایط باید آنالیز به صورت کامل صورت پذیرد و انجام این آنالیز از اهمیت زیادی برخوردار است چون با موفقیت کسب و کار شما رابطه مستقیم دارد. حال شاید برای شما سوال پیش بیاید برای سنجش اقدامات بازاریابی و تبلیغات چه شاخص هایی باید در نظر گرفته شود؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم شاخص های آنالیز اقدامات تبلیغات و  بازاریابی با یکدیگر تفاوت دارند.

در ادامه باید ذکر کنیم اگر قصد دارید اقدامات بازاریابی را بسنجید باید شاخص هایی همچون (میزان رضایت مشتری، سهم بازار، میزان فروش فصلی و سالانه، نرخ بازگشت سرمایه و ارزش طول عمر مشتری) را مورد بررسی قرار دهید. اما در مورد آنالیز اقدامات تبلیغات هم شاخص هایی وجود دارد که این شاخص ها از جمله (بررسی نرخ بازگشت هزینه تبلیغات، بررسی تعداد بازدید‌های تکراری و بازدیدهای منحصر‌به‌فرد، بررسی نرخ تعامل و بررسی نرخ تبدیل) می باشند.

مسئولیت‌ها

یک تفاوت مهم بازاریابی و تبلیغات مربوط به مسئولیت های مدیر کسب و کار می باشد. توجه داشته باشید مسئولیت هایی که مربوط به بخش بازاریابی هستند مربوط به برندینگ، آنالیز موضوعات روز و بررسی رقبا، تدوین استراتژیک، تعیین بودجه و سنجش نرخ بازگشت سرمایه می باشد. لازم به ذکر است بدانید اگر هر کدام از این موارد را به درستی انجام ندهید درصد رشد کسب و کار شما به شدت کاهش پیدا میکند.

در ادامه بهتر است به سراغ مسئولیت هایی که در حوزه تبلیغات باید بر عهده بگیرید برویم. زیرا مسئولیت های این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شایان ذکر است بدانید یکی از مسئولیت های مهم در حوزه تبلیغات مربوط به آنالیز مشتریان است زیرا با انجام این کار به سادگی می توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید. مقوله دوم مربوط به خرید رسانه می باشد، در واقع شما با آنالیز رسانه های مختلف می توانید متوجه شوید که تبلیغ در کدام رسانه اثربخشی بیشتری در کسب و کار شما دارد. در انتها هم باید به تحقیقات گسترده در مورد ساخت محتوای خلاقانه و پردازید. زیرا این روزها رقابت بین کسب و کارهای آنلاین بسیار زیاد شده است و هر شخص اگر بتواند محتوای خلاقانه تری تولید کند مطمئنا موفقیت بیشتری را به دست خواهد آورد.

مسئولیت‌ها

مسئولیت‌ها

اهداف خرد

اهداف بلند مدت بازاریابی و تبلیغات در نهایت به یک نقطه منتهی می‌شود اما این دو مقوله در اهداف کوتاه مدت با یکدیگر تفاوت دارند و ما تصمیم داریم این بخش از تفاوت مهم بازاریابی و تبلیغات را به اهداف خرد یا کوتاه مدت اختصاص دهیم. توجه داشته باشید بازاریابی در مواردی همچون (جذب مشتری راغب، جذب مشتری جدید، بازگشت مشتری، ایجاد موقعیت‌های مختلف فروش، توسعه محصول یا خدمت و بررسی نتایج بازاریابی در تمام ابعاد) خلاصه می شود. این در صورتی است که اهداف کوتاه مدت تبلیغات بر روی (جلب مشتریانی که قرار است برای اولین بار خرید کنند، یادآوری موجودیت برند به مشتریان فعلی، برگرداندن کاربران به سایت و تشویق آن‌ها به خرید، راضی نگه داشتن مشتریان وفادار، نشان‌دادن کسب‌وکار به‌عنوان یکی از پیشروهای صنعت و تشویق مشتریان فعلی به انجام خرید مجدد)  متمرکز است.

کندو- خدمات بازاریابی در راستای نیاز مشتری

نتیجه‌بخشی

آخرین گزینه قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم مربوط به نتیجه بخشی بازاریابی و تبلیغات است که مطمئنا با یکدیگر متفاوت هستند. این نکته را در نظر داشته باشید تبلیغات یک شاخه از بازاریابی است با این تفاسیر اگر نتیجه بخشی تبلیغات سریعتر از بازاریابی باشد نباید به آن شک کرد. لازم به ذکر است بدانید باید برای تبلیغات یک بازه زمانی مشخص کنید و بعد از گذشت بازه زمانی به دنبال بررسی نتایج باشید. برای مثال بسیاری از شرکتها مدت زمان یک ماه را برای کمپین های تبلیغاتی در نظر می گیرند و بعد از آن به بررسی نتایج می پردازند اما بازاریابی کمی تفاوت دارد زیرا مدت زمانی کمپین های بازاریابی بیشتر از مدت زمانی است که برای کمپین تبلیغاتی در نظر گرفته می شود.

سخن آخر

در این محتوا 6 مورد از تفاوت مهم بازاریابی و تبلیغات را به شما معرفی کردیم و هر کدام را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داده ایم. مطمئنا در حال حاضر می دانید بازاریابی و تبلیغات از نظر تکنیک‌های مورد استفاده، سرمایۀ مورد نیاز، KPI ها برای سنجش موفقیت، مسئولیت‌ها، اهداف خرد و اثر بخشی با یکدیگر تفاوت دارند. از سوی دیگر شما در این محتوا با معنای بازاریابی و تبلیغات هم به صورت کامل آشنا شده اید. در نهایت امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله توانسته باشد شما نسبت به تفاوت مهم بازاریابی و تبلیغات آگاه کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی