بازاریابی قطره‌، دریپ مارکتینگ و بازاریابی چکه‌ای، روش تبلیغاتی است که کسب‌وکارها و مشاغل از آن استفاده می‌کنند تا مشتریان، برند یا محصولات آنان را فراموش نکنند. این جریان تبلیغاتی می‌تواند از روش‌های مختلف تبلیغاتی مثل، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات سنتی و چاپ تراکت، انواع شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی پیامکی و حتی تماس‌ تلفنی صورت پذیرد. در این مقاله قصد داریم به توضیح کامل در خصوص دریپ مارکتینگ، اهداف، روش‌ها و مزیت‌های آن بپردازیم.

 دریپ مارکتینگ 

راه‌کارهای تبلیغاتی بسیاری زیادی وجود دارد که کسب‌وکارها و مشاغل از آن استفاده می‌کنند تا کاری کنند که برند یا محصولاتشان را مشتریان فراموش نکنند. یکی از روش‌های تبلیغاتی که به دریپ مارکتینگ Drip Marketing یا بازاریابی قطره‌ای یا چکه‌ای معروف است، دقیقا این وظیفه را دارد که در یک جریان متناوب از روش‌های مختلف تبیلغاتی محصولات، خدمات و یا برند را به مشتریان یادآوری کند. در دریپ مارکتینگ از هر روش تبلیغاتی می‌توان استفاده کرد، مثل ایمیل مارکتینگ، چاپ آگهی در روزنامه، تراکت، تبلیغات در رادیو و تلویزیون، پیامک مارکتینگ و حتی تماس‌ تلفنی با مشتریان. در واقع چنین ابزارهایی موجب افزایش آگاهی از برند می‌شود، و در عین حال که مشتریان با تبلیغات مواجه می‌شوند اما روند بازاریابی آنان را کلافه نمی‌کند،به طور کلی کاری که دریپ مارکتینگ با مشتریان می‌کند این است که همیشه جلوی چشمشان است و در مواقعی که بین خرید دو محصول تردید دارند، می‌تواند موجب شود که آن محصولی را انتخاب کنند که بیشتر تبلیغ آن را دیده‌اند.

پنج مزیت دریپ مارکتینگ

دلیل اصلی تبلیغات در هر کسب‌وکاری فروش بیشتر است، اما دریپ مارکتینگ پنج مزیت اصلی دارد که با به‌کار گیری آن مشاغل می‌توانند نرخ بازگشت سرمایه بیشتری را داشته باشند که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت:
• دریپ مارکتینگ باعث می‌شود مشتریان، برند، محصولات و خدمات شما را هیچ وقت فراموش نکنند.
• باعث می‌شود حواس مشتریان همیشه به محصولات و خدمات شما و تبلیغات ویژه شما باشد.
• دریپ مارکتینگ باعث تعامل بیشتر با مشتریان می‌شود که حس رضایت را در آنان گسترش می‌دهد.
• از دریپ مارکتینگ می‌توانید برای تبلیغات ویژه ایام خاص استفاده کنید.
• دریپ مارکتینگ موجب می‌شود مشتریان بالقوه در شرایط تصمیم‌گیری به مشتریان بالفعل تبدیل شوند.

آشنایی با انواع کمپین‌های بازاریابی قطره‌ای

پیش از این در مورد هدف اصلی دریپ مارکتینگ گفته شد، اما در ادامه به شش دلیل اصلی که می‌تواند برگزار کننده دریپ مارکتینگ باشد، خواهیم پرداخت:

کمپین بازاریابی قطره‌ای اصلی Top Of Mind

از این نوع کمپین زمانی استفاده می‌شود که تنها برای فراموش نکردن برند، محصولات و یا خدمات، مشاغل سعی می‌کنند از پست‌های بلاگی در پلتفرم‌های مختلف، ویدئو‌ها، مقالات و … سعی کنند همواره نام خود را به مشتریان یادآوری کنند.

کمپین بازاریابی قطره‌ای دانشی Educational

در این کمپین، صاحبین مشاغل می‌توانند به صورت هوشمندانه‌تر عمل کرده و اطلاعات و اخباری از محصولات و خدماتشان را برای مشتریان ارسال کنند. این امر باعث می‌شود که مشتریان نیز در زمان خرید محصولات مشابه هوشمندانه‌تر عمل کنند.

کمپین قطره‌ای برای برقراری تعامل مجدد Re-engagement

در دنیای پر از رقابت کنونی، دیگر تنها خرید مشتریان به عنوان عامل اصلی موفقیت مشاغل نیست، بلکه داشتن مشتریانی که در مواقع لزوم اقدام به خرید کنند بسیار حائز اهمیت است، در کمپین دریپ مارکتینگ برقراری تعامل مجدد، کسب‌وکارها می‌توانند همواره با پست‌ها و اطلاعات بسیار ارزشمند در خصوص محصولات و خدمات خود کاری کنند که مشتریان مجدد به چرخه خرید از آنان بازگردند.

کندو - انواع کمپین‌های دریپ مارکتینگ

انواع کمپین‌های دریپ مارکتینگ

کمپین بازاریابی قطره‌ای رقابتی

در اجرای کمپین‌های بازاریابی قطره‌ای رقابتی، همان طور که از نامش مشخص است، کسب‌وکارها باید بسیار هوشمندانه عمل کنند تا بتوانند تاثیر بیشتری روی مشتریان خود داشته باشند. به این معنا که در تولید محتوا و تبلیغات خود از مزایا و همچنین معایب محصولات و خدمات خود را روشنی صحبت کنند و مزایا و معایب داشتن آن محصول را با مشتریان خود در میان بگذارند.

کمپین بازاریابی قطره‌ای ترفیعی

برگزارری کمپین‌های مربوط به دریپ مارکتینگ در برخی مراحل بسیار هستند. در کمپین بازاریابی قطره‌ای ترفیعی باید زمانی تمایز محصولات خود را برای مشتریان ارسال کنید که در مرحله قیف فروش هستند و تنها دنبال یک انگیزه می‌گردند برای انتخاب نهایی خود، در چنین موقعیتی تمایز در قیمیت می‌تواند بسیار موثر عمل کند.

کمپین بازاریابی قطره‌ای آموزشی Training

دیگر کمپین قطره‌ای که می‌توان از آن بسیار خلاقانه استفاده کرد، کمپین بازاریابی قطره‌ای آموزشی است، به این معنا که مشتریان در کنار مزایای محصولات و خدمات با محتوای آموزشی نیز مواجه می‌شوند. این امر می‌تواند موجب حس رضایت‌مندی بیشتر در مشتریان شود.

چه مشاغلی می‌توانند از دریپ مارکتینگ استفاده کنند

روش‌های تبلیغاتی می‌تواند هم برای کسب‌وکارهای بزرگ استفاده شود و هم برای مشاغل کوچک، نوپا و خانگی، از این روی همه مشاغل می‌توانند از روش دریپ مارکتینگ استفاده کنند اما نکته حائز اهمیت این است که بیشتر مشاغلی از این روش بازاریابی استفاده می‌کنند که محصولاتشان بخشی از خریدهای روزمره مشتریان نیست و می‌توان به مشاغلی همچون، آژانس‌های املاک، نمایشگاه‌های اتومبیل، شرکت‌های بیمه و … اشاره کرد.

کندو - استراتژی باندلینگ

فوت‌وفن‌هایی برای برگزاری یک دریپ مارکتینگ موثر

• برنامه‌ریزی دقیق طبق جدول محتوایی، جدول زمانی و نوع ارسال تبلیغ
• داشتن هدف مشخص از اجرای دریپ مارکتینگ
• دسته‌بندی محتواهای مشخص برای مخاطبین هدف با در نظرگرفتن نیاز آنان
• تولید محتوای تبلیغاتی منجصربه‌فرد
• برنامه ریزی در تعداد ارسال‌های تبلیغاتی
• پس از اجراهی هر کمپین حتما گزارش‌گیری کرده و نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنید.

چگونه می‌توان فهمید دریپ مارکتینک موثر عمل کرده است

بعد از اجرای هر کمپینی، پیشنهاد می‌شود تا برخی از فاکتورها مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا بتوان در اجراهای بعدی از آن‌ها بهتر استفاده کرد، برخی از این فاکتورها عبارتند از:
• میزان بازدید از سایت
• تعداد ثبت‌نام‌های انجام شده در سایت
• بازدید مکرر مشتریان
• نرخ کلیلک
• میزان لایک‌ها و کامنت‌های سایت

کندو-دریپ مارکتینگ، روشی که مشتریان هیچ وقت شما را فراموش نخواهند کرد

دریپ مارکتینگ

کلام پایانی

کسب‌وکارها و مشاغل، برای جذب مشتریان جدید و بازگشت نرخ سرمایه، همواره به دنبال راه‌کارهای تبلیغاتی هستند که بتواند آنان را به هدفشان برسانند. یکی از روش‌های تبلیغاتی که در طولانی مدت می‌تواند تاثیر مطلوبی بر فروش محصولات و همچنین از فراموش شدن برند جلوگیری کند، دریپ مارکتینگ یا بازاریابی قطره‌ای یا چکه‌ای است. مشاغل برای آنکه بتوانند همواره نام خود را به مشتریان یادآوری کنند از دریپ مارکتینگ استفاده می‌کنند تا کاری کنند در کنار یاد آوری نامشان، مشتریان را خسته و کلافه نکنند. در این مقاله به توضیح کامل دریپ مارکتینگ، مزایا، انواع کمپین‌ها و مشاغلی که می‌توانند از آن استفاده کنند، پرداختیم.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی