LBS یا سرویس مکان مبنا یکی از سرویس‌های مورد استفاده در نرم افزارهای مختلف است که از اطلاعات مربوط به مکان جغرافیایی جهت کنترل ویژگی‌های خود استفاده می‌کند. استفاده از این سرویس کاربرد بسیار مختلفی در اپلیکیشن‌های سرگرمی، ارتباطی و …  به دست آورده است. البته شبکه‌های تلفن همراه از LBS جهت ارسال پیامک یا برقراری تماس استفاده می‌کنند. با ما همراه باشید تا شناخت دقیقی از ارسال پیامک بر اساس موقعیت مکانی بدست آورید و با ویژگی‌های آن آشنا شوید.

LBS یا سرویس ارسال پیامک بر اساس موقعیت مکانی چیست؟

همانطور که گفتیم این سرویس یکی از ابزارهای مورد استفاده در نرم افزارها و اپراتورهای مختلف تلفن همراه است تا بر اساس آن بتواند به نیازهای اپلیکیشن‌های مختلف پاسخ دهند. LBS در زمینه‌های مختلف زندگی شخصی، کار، سرگرمی، سلامت و غیره کاربرد دارد.

LBS مجموعه‌ای از سرویس‌ها است که قادر به شناسایی وسیله یا شخص مورد نظر میباشد. به این صورت که شما می‌توانید از آن برای یافتن نزدیک‌ترین محل برای پمپ بنزین یا دوست خود استفاده کنید. این سرویس در تجارت‌های مختلف که بر اساس موقعیت مکانی قصد تبلیغ خود را دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 تاریخچه سرویس LBS

کندو -  تاریخچه سرویس LBS

تاریخچه سرویس LBS

تمام سرویس‌های مکان مبنا قسمتی از سیستم‌های تمام کنترلی هستند که امروزه در کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع این سیستم برای باز و بسته کردن یک جسم یا برنامه بر اساس موقعیت مکانی آن کاربرد دارد. بهره برداری از این سرویس در نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مختلف سبب شد تا روزانه هزاران بار مورد استفاده قرار بگیرد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که سرویس LBS  نخستین بار در سال ۱۹۸۹ مطرح شد که چندین سال بعد در ۱۹۹۵  موضوع پایان نامه یکی از کارمندان شرکت نوکیا قرار گرفت.  در سال ۱۹۹۰ یکی از شرکت های تازه تاسیس شده در لس آنجلس از این سرویس جهت پیدا کردن خودروهای مورد سرقت قرار گرفته شده استفاده می کرد.  همچنین سرویس های مکان مبنا با شکل امروزی در سال   ۱۹۹۶ برای اعتبار سنجی ایمیل‌ها توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه موتورولا مورد استفاده قرار گرفت.

کاربرد مستقیم سرویس LBS  در پیامک

 1. دکل‌های LBS همراه اول به افرادی که در محل مورد نظر در حال تردد هستند یا حضور دارند این امکان را می‌دهد تا به صورت زنده پیامک خود را به هدف برسانند و البته این سرویس در اپراتور ایرانسل هم وجود دارد که به کمک آن ارسال‌ها به صورت آنی و بدون تاخیر انجام می‌شود.
 2. سامانه‌های پیامکی این امکان را در اختیار کسب و کارها و اشخاص مختلف قرار می‌دهند تا پیام مورد نظر خود را بر اساس موقعیت مکانی مخاطب‌ها ارسال کنند. پنل ارسال پیامک زنده در اپراتور همراه اول جز پرکاربردترین، هدفمندترین و هوشمندترین روش‌های موجود در رابطه با ارسال پیامک انبوه است. استفاده از آن به نتیجه گیری موثر و سریع کمک می‌کند و از طرف دیگر باعث کسب رضایت مخاطبان و کسب و کارها می‌شود.
 3. در حالت کلی این سرویس این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که پیامک خود را به صورت سریع و آنی ارسال کنید و از طرفی مخاطب از دریافت پیامک‌های نا مرتبط احساس نارضایتی نخواهد داشت.

تفاوت سرویس ارسال پیامک زنده و سرویس ارسال منطقه‌ای

کندو - سرویس ارسال پیامک زنده و سرویس ارسال منطقه‌ای

سرویس ارسال پیامک زنده و سرویس ارسال منطقه‌ای

 • اولین و مهمترین تفاوت موجود بین این دو سرویس مربوط به بانک شماره آماده شده است که در سرویس ارسال منطقه‌ای از کدپستی مخاطب‌ها برای شناسایی آدرس و ارسال پیامک برای آن‌ها استفاده می‌شود. در مقابل سرویس پیامک زنده یا LBS پیامک را بر اساس موقعیتی که مشترک و مخاطب در آن قرار گرفته ارسال می‌کند.
 • امکان هدف سازی جهت ارسال آگهی‌های تبلیغاتی، اطلاع رسانی‌ها و بالا بردن میزان تاثیرگذاری آنها در جهت جلوگیری از ارسال پیام‌های غیر هدفمند
 • کمک به افزایش میزان رضایتمندی در مشترکین تلفن همراه در نتیجه دریافت پیشنهادات هدفمند، سرویس‌ها و اطلاعات با توجه به موقعیت مکانی
 • پوشش وسیع از مخاطب‌ها و مشترکین تلفن همراه جهت ارسال پیامک‌های لحظه‌ای با توجه به مکان قرارگیری آن‌ها
 • قابلیت ارسال پیامک زنده با توجه به موقعیت مشترکین بدون تاخیر زمانی

 نحوه ارسال پیامک‌ها بر اساس LBS

کندو - ارسال پیامک‌ها بر اساس LBS

ارسال پیامک‌ها بر اساس LBS

 • این امکان در حال حاضر فقط مربوط به شهر تهران است و امکان به کارگیری آن در سایر شهرها و استان‌ها وجود ندارد.
 • ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به طور مستقیم تنها از طریق اپراتور همراه اول قابل انجام است.
 • جهت استفاده از این سرویس باید ابتدا فرم سفارش آنلاین خود را در وب سایت همراه اول پر کنید و درخواست خود را ثبت نمایید.
 • بازه زمانی که اپراتور همراه اول به صورت قانونی برای ارسال پیامک‌ها در نظرگرفته بین ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر است.
 • قابلیت انتخاب نوع ارسال در حین ثبت سفارش وجود دارد که شما می‌توانید انواع تدریجی یا یک‌جا را انتخاب کنید.
 • این سرویس قابلیت جداسازی خودکار شماره‌های تلفن تکراری را دارا است.
 • ثبت درخواست جهت استفاده از این سرویس تنها در روزهای اداری شنبه تا چهارشنبه قابل انجام است و در صورت ثبت در روزهای تعطیل در روزهای کاری ‏آتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

سرویس ارسال پیامک بر اساس موقعیت مکانی یا همان LBS یکی از امکاناتی است که اپراتور همراه اول در اختیار مشتریان خود قرار داده است. با به کارگیری این سرویس و استفاده از امکانات آن می‌توانید تبلیغات مورد نظر را به آن دسته از مشتریان خود ارسال کنید که در مکان مورد نظر قرار دارند. شما تا چه میزانی از سرویس ارسال پیامک بر اساس موقعیت مکانی آشنا هستید؟ به نظر شما این سرویس تا چه حدی می‌تواند در تبلیغات تاثیرگذار باشد؟

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی