زمانی یک فرد تصمیم می‌گیرد یک کسب و کار آنلاین راه اندازی کند این سوال برای وی مطرح می‌شود چگونه باید مخاطب را جذب کنیم یا اصلا برای چه کسی باید محتوا تولید کرد؟ هر کسب و کاری باید نسبت به پرسونا مخاطبین خود مطلع باشد زیرا در این صورت به سادگی می‌تواند به پاسخ این سوالات برسد. برای پیشرفت کسب و کار خود باید نسبت به چند مسئله همچون شناسایی کردن پیام‌های جذاب برای جامعه هدف، نگارش نوع مطلب برای بازاریابی محتوا و بهترین نحو برای گفتگو با مخاطبین در شبکه اجتماعی مطلع شوید. ما در این محتوا تصمیم داریم اطلاعات مهمی مبنی بر پرسونا مارکتینگ یا بازاریابی پرسونا محور مانند گام‌های اساسی برای طراحی پرسونا مشتری، نکات تکمیلی در ساخت پرسونا و غیره را بررسی کنیم. پیشنهاد می‌شود تا پایان محتوا پرسونا مارکتینگ یا بازاریابی پرسونا محور چیست؟ با ما در مجله کندو همراه باشید.

کندو - انواع مدل بازاریابی

پرسونا چیست

بسیاری از افراد نمی دانند پرسونا مارکتینگ یا بازاریابی پرسونا محور چیست؟ به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در ابتدا مقاله شما را با این واژه آشنا کنیم تا شما بتوانید با درک بهتری عملیات پرسونا مارکتینگ را انجام دهید. ابتدا باید ذکر کنیم پرسونا یک طرح اولیه است که باید در آن ویژگی های اصلی مخاطبین کسب و کار خود را در نظر بگیرید. در این صورت می توانید درک عمیق تری نسبت به ویژگی‌های اصلی مخاطبین خود داشته باشید.

در ادامه بهتر است بیان کنیم به هیچ وجه نباید در طرح اولیه جزئیات یک مخاطب را در نظر گرفت. طرح اولیه باید ویژگی های کلیدی اکثر مخاطبین شما را در بر بگیرد. مطمئنا شما با استفاده از پرسونا تصویر شفاف تری از مخاطب هدف خود در اختیار خواهید داشت. این مسئله به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید در هنگام تولید محتوا، محصول و حتی مدل کسب و کار چگونه فعالیت کنید که دقیقا با نیازهای مخاطبین تطبیق داشته باشد.

پرسونا مارکتینگ

پرسونا مارکتینگ

چطور از پرسونا برای مارکتینگ استفاده کنیم

بعد از تدوین پرسونا مطمئنا شروع به تولید محتوا خواهید کرد، تولید محتوایی که باعث جلب توجه مخاطبان شود. توجه داشته باشید بعد از بررسی پرسونا و شناخت کامل مخاطب این امکان در اختیار شما قرار داده می‌شود تا مقاله خود را با بهترین لحن، نحوه صحبت تولید نمایید. بررسی پرسونا، باعث باز شدن درب های جدید بر روی کسب و کار شما هم می شود زیرا اطلاعات دقیق و دسته بندی شده به شما کمک می‌کند تا ایده های جذابی برای ترغیب مخاطبین خود اجرا کنید.

کندو - بازاریابی مجدد

مزایای بازاریابی پرسونا محور چیست

بازاریابی پرسونا محور دارای مزایای بسیار زیادی می باشد به همین دلیل است که اکثر کسب و کارها به سراغ طراحی پرسونا می روند. در این بخش از محتوا مهمترین ویژگی های بازاریابی پرسونا محور را مطرح خواهیم کرد. در گام اول بهتر است بدانید شناخت پرسونا باعث می شود تا بتوانید در زمان و مکان مناسب با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. شناخت پرسونا باعث می شود تا یک محتوای مفید و چشمگیر تولید نمایید، این نکته را هم در نظر داشته باشید ایجاد پرسونا موجب می گردد تا کسب و کار شما نسبت به رقبای خود ممتازتر شود. از تمام این موارد مهمتر این است که با بررسی پرسونا به راحتی می توانید مشتریان خود را اولویت بندی کنید.

گام‌های اساسی برای طراحی پرسونای مشتری

در طراحی پرسونا مشتری باید بسیار هدفمند گام بردارید. برای اینکه بتوانید کسب کار خود را مبنی بر پرسونا مارکتینگ رشد دهید باید با 4 گام ( تحلیل یا آنالیز کمی، تحلیل یا آنالیز کیفی، تهیه پیش‌نویس پرسونا و انتشار پرسونا) کاملا آشنا شوید. هر کدام این این موارد ما در قسمت زیر هر کدام از این موارد را در پاراگراف های مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد تا دید شما نسبت به گام‌های اساسی برای طراحی پرسونای مشتری بازتر شود.

گام‌های اساسی برای طراحی پرسونای مشتری

گام‌های اساسی برای طراحی پرسونای مشتری

تحلیل یا آنالیز کمی

اولین گام مربوط به تحلیل کمی پرسونا می باشد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر کسب و کار شما به یک حوزه کاری خاص محدود نیست و با صنایع، موقعیت های شغلی و غیره سر و کار دارید با استفاده از تحلیل کمی پرسونا می‌توانید درک بهتری نسبت ویژگی های کلیدی مشتریان خود داشته باشید. باید چند مورد مانند جمع آوری فهرستی از مشتریان، تحلیل فهرست در مقیاس شرکت و تحلیل فهرست در مقیاس فردی را انجام دهید. برای مثال برای تحلیل کمی پرسونا یک شرکت باید نسبت به نام شرکت، حوزه فعالیت وی، درآمد، تعداد کارمندان، لوکیشن و بسیاری از موارد دیگر آگاه باشید.

از سوی دیگر در تحلیل کمی پرسونا باید از میزان تعامل کاربران با مقالات یا محصولات خود مطلع باشید برای مثال باید بدانید که یک کاربر در ماه چند بار وارد حساب کاربری خود می شود. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید تعداد کاربرانی است که از محصولات شما استفاده می کنند. شایان ذکر است بدانید تحلیل کمی پرسونا در مقیاس شرکت و مقیاس ردی هم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر میخواهید تحلیل کمی پرسونا را در مقیاس شرکت انجام دهید بهتر است از ابزارهایی همچون Microsoft Power BI استفاده کنید. زیرا کارایی بسیار بالایی دارد. در ادامه بهتر است به سراغ تحلیل کمی در مقیاس فردی برویم زیرا زمانی که تحلیل شرکت را انجام دادید باید از مشخصه های افراد ( سن، جنسیت، عنوان شغلی، نام و غیره) آگاه شوید.

کندو - بازاریابی مجدد

تحلیل کیفی پرسونا

در این بخش از مقاله پرسونا مارکتینگ یا بازاریابی پرسونا محور چیست؟ تصمیم به سراغ تحلیل کیفی پرسنا برویم. این نکته را در نظر داشته باشید تحلیل کیفی پرسونا دارای یک فرآیند خاص است که در آن باید به فعالیت هایی همچون دسترسی و جمع آوری اطلاعات، خلاصه برداری و بازنویسی و مصاحبه با افراد انتخابی در بازار هدف بپردازید. توجه داشته باشید شما برای تحلیل کیفی پرسنا به سادگی می توانید از طریق ایمیل و حتی تلفن با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید. البته بسیاری از افراد این نوع از تحلیل را قدیمی می دانند و بر این باور هستند این نوع تحلیل کاربرد زیادی ندارد اما بهتر است بدانید این نوع از تحلیل میتواند باعث درک دقیق نسبت به مشتری شود.

آماده کردن پیش‌نویس پرسونا

یکی از بخش های بسیار مهم آماده کردن پیش نویس پرسونا است. حال که نسبت به ویژگی های کلیدی جامعه هدف کسب و کار خود آشنا شده اید زمان آن فرا رسیده است تا یک پیش نویس آماده کنید.

انتشار پرسونای بازاریابی

بعد از مرحله آماده سازی پیش نویس پرسونا، باید آن را منتشر کنید. البته نوع انتشار به سازماندهی کسب و کار شما وابسته است. برای مثال اگر دارای یک شرکت هستید میتوانید یک جلسه برگزار کنید و پرسونا را منتشر کنید.

چه ابزارهایی برای جمع آوری اطلاعات وجود دارد

استفاده از ابزار می تواند دقت کار را به شدت افزایش دهد. به همین دلیل اکثر صاحبان مشاغل ترجیح می دهند با استفاده از ابزار برای جمع آوری اطلاعات اقدام کنند. در این بخش از محتوا پرسونا مارکتینگ یا بازاریابی پرسونا محور چیست؟ بهتر است دو ابزار کاربردی را معرفی کنیم ابزار Google Analytics و Instagram Insights بسیار کاربردی هستند. برای مثال اگر کسب و کار شما در اینستاگرام است یکی از بهترین ابزارها Instagram Insights می باشد. ابزار Google Analytics برای افرادی که دارای وب سایت هستند بسیار مناسب است زیرا می توانند اطلاعات مفیدی نسبت به مشتریان خود از آن دریافت کنند. البته ابزارهای دیگری وجود دارد که بسته به سازماندهی کار خود می توانید از آنها استفاده کنید.

کندو - ابزارهایی برای جمع آوری اطلاعات

ابزارهایی برای جمع آوری اطلاعات

سخن آخر

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به مارکتینگ یا بازاریابی پرسونا در اختیار نداشتید و نمی دانستید پرسونا مارکتینگ چیست؟ اما در حال حاضر می دانید پرسونا چیست، چطور میتوان از پرسونا برای مارکتینگ استفاده کرد، پرسونا دارای چه مزایایی می باشد. از سوی دیگر گام های اساسی برای طراحی پرسونا مشتری را هم به طور کامل در این مقاله توضیح دادیم. در نهایت امیدواریم مطالب موجود در مقاله پرسونا مارکتینگ یا بازاریابی پرسونا محور چیست؟ توانسته باشد نیازهای شما را برطرف کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی