با کمک موبایل‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌توان بسیاری از کارها را مانند آب خوردن انجام داد. فرض کنید باید غذا سفارش دهید و برای این کار می‌توانید از یک اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا استفاده کنید. حتی ممکن است به فوریت‌های پزشکی از طریق یک اپ نیاز داشته باشید. هر کسب ‌و کاری یک اپلیکیشن دارد و حتی دولت‌ها نیز برای ارائه خدمات خود دست به دامن برنامه‌های موبایل شده‌اند. اما ساخت و نگهداری اپلیکیشن‌ها برای کسب و کارهای کوچک بسیار گران است.

با کمک پیشرفت‌های فناوری، گزینه‌ای وجود دارد که به کسب و کارهای کوچک کمک می‌کند تا با هزینه کمتری صاحب یک اپلیکیشن گوشی همراه شوند. این گزینه ویژگی‌های یک برنامه را با فناوری مورد استفاده در توسعه وب برای ارائه خدمات مقرون به صرفه ترکیب می‌کند. ما در مورد برنامه‌های وب پیشرو یا به اصطلاح PWA صحبت می‌کنیم. پس بیایید این فناوری خارق العاده را بیشتر بررسی کنیم.

کندو - وب سرویس رست

برنامه‌های وب پیشرو یا PWA چیست؟

برنامه‌های وب پیشرو یا پیشرونده (Progressive Web Apps) اپ‌هایی هستند که با فناوری‌های وب مانند HTML ،CSS و جاوا اسکریپت ساخته شده‌اند. این برنامه‌ها عملکرد یک برنامه بومی (Native Apps) واقعی را دارند. یک دقیقه صبر کنید! برنامه بومی چیست؟ این مهم یک برنامه نرم افزاری است که در یک زبان برنامه نویسی خاص برای پلتفرمی خاص اعم از آی‌اواس یا اندروید ساخته می‌شود.

برنامه‌های وب پیشرو با قابلیت‌هایی مانند اعلان‌های فشار و توانایی کار آفلاین ایجاد می‌شوند. آنها همچنین بر روی APIهای مدرن بهبود یافته‌اند که توانایی نصب بر روی هر دستگاهی را آسان می‌کنند. بدین معنا که شما می‌توانید یک PWA را به سرعت و به راحتی بسازید. برخی از نمونه‌های خوب از شرکت‌های برتر که محصولات خود را با PWA ایجاد کرده‌اند، می‌توان به توئیتر، پینترست، اوبر، تیک تاک، اسپاتیفای و غیره اشاره کرد.

کندو - برنامه‌های وب پیشرو یا PWA

برنامه‌های وب پیشرو یا PWA

یکی از ویژگی‌های مشترک این محصولات این است که همه آنها روی صفحه اصلی شما قابل نصب بوده و به صورت آفلاین قابل استفاده هستند. درست مانند ساخت یک برنامه موبایل بومی، انتظاراتی وجود دارند که باید برآورده شوند تا محصولی خوب برای استفاده مصرف کننده ساخته شود. همین امر در مورد برنامه‌های وب پیشرو نیز صدق می‌کند. پس بیایید بحث کنیم که یک PWA خوب چیست.

ویژگی برنامه‌های وب پیشرو بسیار حیرت انگیز است

در زیر آنچه باید در هنگام توسعه PWA در نظر گرفته شود آورده شده‌اند:

1- پاسخگویی

شرکت‌های مختلف گجت‌هایی با اندازه‌های صفحه‌ نمایش متفاوت تولید می‌کنند. پس به‌ عنوان یک توسعه ‌دهنده، مسئولیت شماست که مطمئن شوید که همه کاربران مختلف بدون توجه به دستگاهی که استفاده می‌کنند، از محصول لذت می‌برند. بنابراین خوب است که برنامه شما در هر اندازه صفحه نمایش قابل رویت و استفاده باشد. به ویژه این اپلیکیشن باید در گوشی‌های موبایل پاسخگو (ریسپانسیو) باشد.

2- قابلیت نصب

تحقیقات نشان داده‌اند که کاربران تمایل بیشتری نسبت به بازدید از سایت‌هایی دارند که دارای اپلیکیشن تخصصی هستند. داشتن برنامه‌های وب پیشرونده به افزایش تعامل با کاربران کم کمک می‌کند. اگر کاربر بتوانید بدون به خاطر سپردن آدرس وبسایت، اپلیکیشن سایت مربوطه را نصب و دانلود کند، تجربه کاربری خوبی کسب خواهد کرد.

3- اتصال آفلاین

با درگیر نگه داشتن کاربران حتی در زمان آفلاین، تجربه بهتری را می‌توانید به آنها ارائه دهید. یک مثال خوب می‌تواند یک اپ موسیقی است که کاربران شما باید بتوانند به پخش آفلاین برنامه دسترسی داشته باشند. حتی بدون اتصال به اینترنت به موسیقی ذخیره شده در اپ گوش دهند. مثال خوب دیگر برنامه توییتر است که کاربران می‌توانند توییت‌هایی که ممکن است از دست داده باشند را بازگردانند.

کندو - ویژگی برنامه‌های وب پیشرو

ویژگی برنامه‌های وب پیشرو

کندو - وب سرویس SOAP چیست؟

4- قابلیت کشف

این امکان وجود دارد که بتوان برنامه‌های وب پیشرو را در موتورهای جستجو قابل جستجو کرد. این کار به ایجاد ترافیک بیشتر برای اپ شما کمک می‌کند. قابلیت کشف به عنوان یک مزیت نسبت به برنامه‌های بومی که در موتورهای جستجو قابل کشف نیستند عمل می‌کند. از این طریق می‌توانید بازدیدکننده بیشتری جذب کنید، وفاداری مشتری را بهبود ببخشید و نرخ فروش محصولات و خدمات خود را افزایش دهید.

5- پلتفرم متقابل

برنامه‌های وب پیشرونده ابتدا به عنوان برنامه وب توسعه داده می‌شوند، به این معنی که آنها باید روی همه مرورگرها و سیستم‌ها کار کنند و نه فقط بر روی تعداد کمی از آنها! قبل از اینکه کاربران تصمیم به نصب برنامه داشته باشند، باید بتوانند از آن در هر مرورگری استفاده کنند. این ویژگی به افزایش قابلیت استفاده از اپلیکیشن کمک زیادی می‌کند.

با برنامه‌های وب پیشرو می‌توانید مزایای زیادی کسب کنید

بسیاری از سازمان‌ها، چه خصوصی و چه دولتی، نه تنها به این دلیل که توسعه PWA ارزان است بلکه به این دلیل که تعامل بیشتری را ارائه می‌دهند، از این فناوری استفاده می‌کنند. حال بیایید به مزایای برنامه‌های وب پیشرو نگاه کنیم:

  • واکنش گرا هستند و با دستگاه مختلف (دسکتاپ و موبایل) کار می‌کنند.
  • همانند برنامه‌های بومی معمولی عمل می‌کنند.
  • برای انجام به روز رسانی‌ها نیازی به مراجعه به اپ استورها نیست (به روز رسانی مستقل).
  • با فناوری‌های رایج وب ساخته شده‌اند.
  • سریع و سبک هستند.
  • به صورت آفلاین کار می‌کنند.
  • از طریق موتور جستجو قابل کشف هستند.
  • به راحتی قابل نصب هستند.
  • هزینه نگهداری کمی دارند.
کندو - برنامه‌های وب پیشرو

برنامه‌های وب پیشرو

تفاوت بین برنامه‌های وب پیشرو و برنامه‌های بومی چیه؟

ممکن است تاکنون متوجه مقایسه‌ای بین برنامه‌های وب پیشرو و اپ‌های بومی شده باشید. خب بیایید با مقایسه بین برنامه‌های وب پیشرو و برنامه‌های بومی به درک واضحی بین دو فناوری برسیم:

1- هزینه توسعه

هنگامی که در حال توسعه یک برنامه بومی هستید، باید زبان برنامه نویسی خاصی را یاد بگیرید و سپس نسخه‌ای از برنامه را برای هر نوع دستگاه، اندروید و iOS بسازید. از طرف دیگر می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد. همچنین شما به منابعی برای نگهداری و به روز رسانی برنامه نیاز خواهید داشت.

این مهم بدین معناست که باید پول و زمان زیادی صرف کنید. در مورد برنامه‌های وب پیشرو شما می‌توانید یک پایگاه کد واحد برای پلتفرم‌های مختلف داشته باشید. همچنین در زمان صرفه جویی می‌شود زیرا نیازی ندارید از ابتدا آن را توسعه دهید و می‌توانید وب سایت فعلی خود را به گونه ای پیکربندی کنید که مناسب باشد.

2- قابلیت کشف

برنامه‌های بومی را نمی‌توان توسط موتورهای جستجو پیدا کرد، آنها را فقط می‌توان از طریق اپ استورها یافت. برخلاف برنامه‌های بومی، برنامه‌های وب پیشرو مانند وبسایت‌ها کار می‌کنند، بنابراین می‌توانند توسط موتورهای جستجو فهرست شوند. این به کسب و کارها کمک می‌کند تا در نتایج جستجو رتبه بهتری داشته باشند.

3- ایمنی و امنیت

امروزه برای اجرای یک وبسایت، باید با گواهی SSL رمزگذاری شود که به عنوان یک لایه امنیتی اضافی شناخته می‌شود. برنامه‌های وب پیشرو هستند زیرا روی HTTPS اجرا می‌شوند. اینها پروتکل‌های امنیتی هستند که امکان تبادل امن داده‌ها را بین کلاینت و سرور فراهم می‌کنند تا دستکاری نشوند. برای ایمن سازی برنامه‌های بومی خود، باید اقدامات امنیتی مختلفی مانند احراز هویت چند عاملی و غیره را اجرا کنید.

4- نصب و دانلود

برنامه‌های بومی باید از اپ استور دانلود و نصب شوند. این کار نیاز به تعهدی از جانب کاربر برای انجام آن از ابتدا تا انتها دارد. کاربران باید قبل از نصب یک برنامه چندین مجوز را دریافت کنند. از سوی دیگر، برنامه‌های وب پیشرو به هیچ یک از این مراحل نیاز ندارند. از مرورگر می‌توانید آن را نشانه گذاری کنید و تنها با چند ضربه برنامه را به صفحه اصلی خود گوشی هوشمند اضافه نمایید.

کلام آخر

در نظر داشته باشید که برنامه‌های وب پیشرو در صنعت جدید هستند و هنوز به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. اما می‌توانند فناوری عالی برای کاربردهای مختلف باشند. شروع به کار با PWA می‌تواند در نهایت فروش و درآمد شما را چه به عنوان فرد یا سازمان افزایش دهد. مزایا و ویژگی‌های این برنامه‌ها به کاربران یک تجربه عالی ارائه می‌دهند و باعث می‌شوند تا وفاداری مشتریان نسبت به برند افزایش یابد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی