از نظر لغوی Rest مخفف عبارت Representational State Transfer است. به مجموعه‌ای از سبک‌های معماری و دستورالعمل‌ها که جهت انتقال داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، Rest گفته می‌شود. این دستورالعمل بیشتر در اپلیکیشن و نرم افزارهایی که کارایی آنها تحت وب است مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این موضوع به معنای عدم کارایی Rest در سایر بخش‌ها نیست. در ادامه بیشتر با  وب سرویس Rest آشنا خواهیم شد پس با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را به دست آورید.

تعریف Api پیامکی

در دنیای تکنولوژی و دیجیتال امروز ایجاد ارتباط سریع و موثر از اهمیت بالایی برخوردار است. روش‌های مختلفی جهت برقراری ارتباط کسب و کارهای آنلاین و مشتریان به وجود آمده است که در این بین مواردی که از وب سرویس‌ها و Api ها استفاده می‌کنند باعث راحت‌تر و ساده‌تر شدن فرایند می‌شوند.  برای اینکه بتوانیم حداکثر امکانات را در اختیار داشته باشیم لازم است از وب سرویس ها در سایت مورد نظر خود بهره مند شویم.

یکی از روش‌های استفاده از وب سرویس‌ها تهیه سامانه پیامکی است که لازم است آن را به سایت خود متصل کنیم تا بتوانیم از امکانات و قابلیت‌های موجود در آن استفاده کنیم. از جمله بهترین وب سرویس‌های موجود برای انجام دادن این کار، وب سرویس Restful  است که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تعریف وب سرویس Restful

کندو - وب سرویس Restful

وب سرویس Restful

وب سرویس Restful یکی از انواع سرویس‌های پرکاربرد در سامانه‌های پیامکی است. این وب  سرویس مانند سایر سرویس ها از  چندین دستورالعمل تشکیل شده است که برای انتقال اطلاعات و داده‌ها از آن‌ها استفاده می‌کند. در وب سرویس Restful از HTTP به عنوان جایگزین سایر روش‌های پیچیده از جمله SOAP استفاده می شود و به این ترتیب انتقال و اتصال سیستم و دو ماشین به راحتی صورت می‌گیرد.

وب سرویس Restful در تولید اپلیکیشن‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای کسب و کارهای متنوع شرایط جذابی را ایجاد می‌کند تا با استفاده از این تکنولوژی انتقال اطلاعات و خدمت رسانی به مشتریان با کمترین هزینه و کوتاهترین زمان ممکن صورت بگیرد.

بررسی Rest و Restful

کندو - بررسی Rest و Restful

بررسی Rest و Restful

آن دسته از اطلاعاتی که روی سرور HTTP Call  وجود داشته باشند، لازم است با استفاده از سرویسی بتوان آن‌ها را حذف، آپدیت، خواند یا نوع جدیدی را ایجاد کرد که این سرویس Restful  نام دارد. در حالت کلی Rest  یک مدل از طراحی برای برنامه‌های شبکه است که باعث ایجاد ارتباط بین دو سیستم می‌شود و این ارتباط توسط یک پروتکل انجام می‌شود. برنامه‌هایی که با استفاده از سرویس Restful معماری شوند، تحت عنوان Restful application شناخته می‌شوند.

در بین توسعه دهندگان وب همواره اطلاعاتی در خصوص اصول Rest و Restful مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ زیرا این مسئله جزوه جنبه‌های مهم و حیاتی در بخش توسعه وب سرویس‌های مدرن است. البته این موارد در برخی از شرایط ممکن است برای افراد گیج کننده باشد؛ زیرا Rest در نوبه خود یک تکنولوژی نیست بلکه روشی است که برای ساماندهی از آن استفاده می‌شود.

کندو - وب سرویس SOAP چیست؟

مزایای Restful

بدون شک  وب  سرویس Restful از چندین ویژگی تشکیل شده است و به همین علت است که امروزه در اپلیکیشن‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در وب سرویس Rest از HTTP  که روش ساده تری از SOAP  استفاده می شود و به همین علت سرعت انتقال داده ها نسبت به سایر برنامه ها افزایش می‌یابد.

به این ترتیب تنها شما می‌توانید تنها با انتخاب وب سرویس Restful در صرفه جویی از زمان و هزینه قدم بزرگی بردارید و ارتباط مناسبی با مشتریان خود برقرار کنید.

ارسال پیامک Rest API چگونه صورت می‌گیرد؟

فضای کاربری که برای ارسال پیامک جهت اطلاع رسانی به مشتریان به وجود می‌آید از جمله ویژگی های Rest API است. API به عنوان یکی از اپلیکیشن‌های زیرمجموعه وب سرویس REST شناخته می‌شود که از JSON برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کند. درخواست‌های ارسال می‌تواند با متدهای مختلف صورت بگیرد که این متدها عبارتند از:

  • متد Get جهت خواندن و بازیابی منبع
  • متد Post جهت ایجاد  منبع های جدید
  • متد Delete جهت حذف منابع ناکارآمد
  • متد Put و Patch جهت بازنویسی و ویرایش منبع

زبان‌های برنامه نویسی مختلف قابلیت استفاده از این سرویس را دارند؛ اما در حالت کلی برای استفاده از آن زبان برنامه نویسی PHP بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد Rest API بسیار راحت و ساده است. برای استفاده از این سرویس لازم است به یک بانک شماره تلفن دسترسی داشته باشید تا امکان ارسال پیامک‌های مختلف برای مشتری ها فراهم شود.

نحوه استفاده از Rest API

کندو - نحوه استفاده از Rest API

نحوه استفاده از Rest API

جهت استفاده از این وب سرویس در مرحله اول تهیه یک پنل پیامکی جزو ضروریات است. بعد از تهیه این پنل از کلیدهای مخصوص وب سرویس برای دسترسی به آن استفاده می‌شود. با استفاده از وب سرویس‌های پیامکی می‌توانید نرم افزار یا سایت خود را به سامانه متصل کنید و با استفاده از انواع افزونه‌های موجود در آن نیازهای خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه برطرف کنید.

اگر سامانه پیامکی خود را از شرکت‌های معتبر خریداری کرده باشید پشتیبانی ۲۴ ساعته را در اختیار شما قرار می‌دهند که با استفاده از این پشتیبانی می‌توانید در هر شرایطی که با مشکل روبرو شدید با پشتیبانی تماس بگیرید و به راحتی مشکلات خود را برطرف نمایید.

 سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات جامعی در خصوص Rest  و Restful در اختیار شما قرار دادیم تا با شناخت این وب سرویس از مزایای آن در سرویس‌های ارسال پیامک و آشنا شوید. ما در مجموعه کندو سعی می‌کنیم با پشتیبانی ۲۴ ساعته خدمات مناسبی را برای مشتریان خود ارائه دهیم تا در روند ارسال پیامک به مشتریان و مخاطبان خود با مشکل روبرو نشوند. اگر بعد از مطالعه این مقاله نکات مبهمی در ذهن شما به وجود آمده است و به راحتی می‌توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی