هر کسب و کاری می‌خواهد راه‌هایی برای بهبود خود در بازار آنلاین بیابد. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی یک راه عالی برای بالا ماندن در حالی است که برند خود را در مقابل مخاطبان جدید در دنیای شلوغ آنلاین قرار می‌دهید. بنابراین دیگر سوال این نیست که آیا رسانه‌های اجتماعی یک ابزار بازاریابی مهم هستند یا خیر. سوال این است که بهتر است از کدام شبکه اجتماعی استفاده کنم؟ در این مقاله می‌خواهیم بدانیم برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم؟

برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم

حقیقت این است که راه اندازی یک تجارت با رسانه‌های اجتماعی بسیار دشوار است. باید مخاطبان خود را بسازید، محتوا را مدیریت کنید و با طرفداران و دنبال کنندگان خود تعامل داشته باشید. شما وقت (یا بودجه) ندارید که همه این کارها را یکجا انجام دهید. همچنین، این یک حرکت هوشمندانه نیست. با گذشت زمان، برخی از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی موجود ناپدید می‌شوند تا فضا را برای تازه واردان باز کنند. برخی از اوقات هم سیاست در این امر دخیل می‌شود.

امروزه شبکه‌های اجتماعی زیادی وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. بنابراین، به‌عنوان یک بازاریاب، بخش‌بندی مخاطبان برای این انتخاب از همه چیز مهم‌تر است. پس از همه، هدف نهایی شما باید دستیابی به مخاطبان مناسب در بستر رسانه‌های اجتماعی مناسب باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که به صورت استراتژیک پاسخ سوال خود را پیدا کنید. برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم؟

در این مطلب چند رسانه اجتماعی را معرفی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم به این سؤال پاسخ دهید که برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم؟

کندو - استفاده از بازاریابی پیامکی در ارتباط با رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه اجتماعی با فیسبوک

مهم نیست که چه پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی جدیدی وارد بازار می‌شوند، فیسبوک همچنان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌ها در سراسر جهان است. بیش از ۲ میلیارد کاربر فعال ماهانه که ۶۱ درصد آن‌ها بین ۲۵ تا ۵۴ سال سن دارند. به طور کلی، فیس بوک یک کانال رسانه اجتماعی عالی برای هر کسب و کاری است. وقتی به درستی از فیس بوک استفاده می‌شود، یک پلتفرم عالی برای نشان دادن جنبه انسانی‌تر کسب و کار شما است.

از نظر جمعیتی، کاربران فیس بوک توزیع خوبی را در سراسر صفحه ارائه می‌دهند. این دلیل، یکی دیگر از دلایلی است که توصیه می‌کنیم هر کسب و کار کوچکی یک صفحه فیس بوک داشته باشد. خواه مردان یا زنان، نوجوانان یا سالمندان پردرآمد یا کم درآمد را هدف قرار دهید، مخاطبان خود را در فیس بوک خواهید یافت.

کندو - بازاریابی رسانه اجتماعی با فیسبوک

بازاریابی رسانه اجتماعی با فیسبوک

 بازاریابی اینستاگرام

در چند سال گذشته، اینستاگرام واقعاً به یک نیروی قابل محاسبه در دنیای رسانه‌های اجتماعی تبدیل شده است. تعداد مخاطبان اینستاگرام طی ۵ سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است، به طوری که تخمین زده می‌شود مخاطبان فعلی به ۱ میلیارد کاربر رسیده اند.

ماهیت اینستاگرام آن را برای کسب و کارهایی که محصول بصری دارند ایده آل می‌کند. به همین دلیل است که کسب‌وکارهایی که هنری‌تر هستند، در اینستاگرام رتبه بالاتری دارند. اما هر کسب‌وکاری که داستانی بصری دارد که واقعا بتوان آن را گفت، می‌تواند مخاطبان خود را جذب کند و درگیر کند. پلتفرم اینستاگرام بر عکس‌ها و ویدیوها متکی است. اما انواع مختلفی از ابزارهای سرگرم کننده و جذاب مانند Instagram Live و Instagram Stories را نیز ارائه می‌دهد که به برندها در ارائه محتوای پشت صحنه کمک می‌کند.

بازاریابی توییتر

سوال این است که برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم؟ توییتر یک پلتفرم محبوب برای مشاغلی است که می‌خواهند پیام ارسال کنند و با رهبران و مشتریان خود در زمان واقعی ارتباط برقرار کنند. این پلتفرم طرفداران زیادی دارد و افراد در این رسانه با یکدیگر صمیمی‌تر هستند. توییتر این فرصت را به شما می‌دهد تا اخبار، اطلاعیه‌ها و سایر اطلاعات مهم را در زمان واقعی منتشر کنید. اکثر کاربران این پلتفرم زیر ۵۰ سال سن دارند که آن را برای برندهایی با مخاطب هدف جوان ایده آل می‌کند. این پلتفرم همچنین برای مشاغلی که محتوای قابل هضم تولید می‌کنند مناسب است. بخش‌هایی مانند مقالات و فهرست‌ها در توییتر به خوبی کار می‌کنند. از مطالب ساده مانند نقل قول ها، حقایق، ارقام و تصاویر نیز می‌توان در توییتر استفاده کرد.

کندو - بازاریابی توییتر

بازاریابی توییتر

 بازاریابی با پینترست

پینترست یکی دیگر از شبکه‌های اجتماعی بصری است. این رسانه به کاربران امکان می‌دهد بیلبوردهای دیجیتال بصری ایجاد کرده و آن‌ها را در دسته‌های مختلف سازماندهی کنند. شاید از خود بپرسید که چگونه پینترست به من کمک می‌کند تا پاسخی برای سوالم پیدا کنم؟ خوب، اگر یک برند بصری دارید یا در یکی از صنایع خاصی که Pinterest به آن خدمات می‌دهد کار می‌کنید، این رسانه اجتماعی ممکن است برای کمک به شما در ارتباط و جذب مخاطبانتان عالی باشد.

پینترست ۳۱۷ میلیون کاربر منحصر به فرد ماهانه دارد که آن را به مکانی عالی برای دستیابی به مشتریان جدید تبدیل می‌کند. توزیع سنی یکسانی در آن وجود دارد، اما کاربران فعال Pinterest عمدتا زن هستند. بنابراین می‌توانید برای بخش‌های مربوط به زنان در این رسانه بازاریابی و کار کنید.

بازاریابی با لینکدین

LinkedIn یک پلتفرم رسانه اجتماعی قدرتمند برای شرکت‌های B۲B است که به دنبال گسترش دامنه دسترسی خود و ارتباط با مشتریان بالقوه هستند. لینکدین با ۲۶۰ میلیون کاربر ماهانه محبوب‌ترین پلتفرم است.

لینکدین، نه تنها مکان ایده آل برای یافتن و مشارکت در این زمینه است، بلکه بهترین مکان برای جذب استعدادهای جدید، ایجاد اعتبار به عنوان یک رهبر صنعت و به طور کلی رشد کسب و کار شما است.

این اعداد نشان می‌دهد که لینکدین چقدر می‌تواند به عنوان یک ابزار بازاریابی برای کسب و کار شما قدرتمند باشد.

از آنجایی که لینکدین به عنوان یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای توسعه یافته است، کاربران امیدوارند با کسب و کارهای دیگر ارتباط برقرار کنند و با دیگر متخصصان این پلتفرم ارتباط بگیرند.

اکثر اعضای لینکدین (۸۰ درصد) می‌خواهند با برندها ارتباط برقرار کنند تا به آن‌ها در تصمیم گیری هوشمندانه خرید کمک کنند.

بیش از ۵۰ درصد از اعضای لینکدین از شرکت‌هایی که با آن‌ها در لینکدین کار می‌کنند خرید می‌کنند.

اگرچه لینکدین پلتفرم بازاریابی رسانه‌های اجتماعی ایده آل برای برندهای B۲C نیست، اما فرصت‌های خوبی را برای شرکت‌های B۲B ارائه می‌دهد. با لینکدین، می‌توانید صنایع، شرکت‌ها و نقش‌های شغلی خاصی را پیدا کنید که می‌خواهید روی آن‌ها تمرکز کنید.

کندو - بازاریابی با لینکدین

بازاریابی با لینکدین

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید به تصمیم‌گیرندگان تجاری در صنعت فناوری دسترسی پیدا کنید، می‌توانید مدیران ارشد فناوری را جستجو کنید تا افراد خاصی را پیدا کنید که علاقه‌مند به آنچه کسب‌وکار شما می‌تواند ارائه دهد، بیابید.

لینکدین همچنین یک راه عالی برای ایجاد اقتدار در صنعت شما است. می‌توانید محتوا را علاوه بر وب سایت یا فیس بوک خود در لینکدین هم به اشتراک بگذارید یا محتوا را در پلتفرم پست کنید. این یک فرصت عالی برای به اشتراک گذاشتن افکار و ایده‌های خود با رهبران، مشتریان و سایرین در صنعت شما است.

همچنین می‌توانید به گروه‌های صنعتی مرتبط در لینکدین بپیوندید و به شما این فرصت را می‌دهد که با دیگران در صنعت ارتباط برقرار کنید و به دنبال فروش بیشتر باشید.

لینکدین همچنین دارای یک پلتفرم تبلیغاتی است که می‌تواند به افزایش ترافیک وب سایت و تبدیل و افزایش آگاهی از برند شما کمک کند. تبلیغات لینکدین به شما کمک می‌کند تا به مخاطبان حرفه‌ای و آگاه‌تر از مدیران ارشد و سایر تصمیم گیرندگان دسترسی پیدا کنید. با تبلیغات لینکدین، می‌توانید بر اساس شغل، عنوان شغل، صنعت، مکان و موارد دیگر هدف خود را قرار دهید.

این امر آن را به یک پلتفرم تبلیغاتی ایده آل برای برندهای B۲B تبدیل می‌کند که به دنبال محدود کردن مخاطبان برای تبلیغات خود و افزایش بازگشت سرمایه هستند.

کندو - بهترین برنامه‌ریزهای شبکه‌های اجتماعی

برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم

اکنون که همه چیز را در مورد کانال‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی که می‌توانید برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید، می‌دانید، وقت آن است که به این سوال پاسخ دهیم.

– از برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم؟ به طور خلاصه، پاسخ به این بستگی دارد که مخاطبان هدف شما از کدام کانال‌ها بیشتر استفاده می‌کنند و کدام پلتفرم‌های رسانه اجتماعی بیشترین سود را برای برند شما دارند.

کندو - جذب مشتری و شبکه های اجتماعی

جذب مشتری و شبکه های اجتماعی

برای شروع محدود کردن گزینه‌های خود، سوالات زیر را از خود بپرسید:

مخاطبان من در کدام شبکه‌های اجتماعی فعال هستند؟
مخاطبان من کجا کمتر فعال هستند؟
مخاطبان من از چه شبکه‌های اجتماعی برای مرور استفاده می‌کنند؟

پس از بررسی هر یک از سوال‌های بالا و در نظر گرفتن آنچه که هر کدام برای ارائه برند شما دارند، مشخص کنید کدام کانال‌های رسانه اجتماعی برای کسب و کار شما بهترین هستند.

سپس پاسخ خود را بنویسید «برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم؟»

حتی اگر می‌خواهید در بیش از یک بازاریابی رسانه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کنید، نباید سعی کنید به طور همزمان همه جا باشید. این کار، یک راه مطمئن برای سوزاندن بودجه شما و یک تیم ضعیف است.

حرف آخر

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که برای جذب مشتری از کدام رسانه اجتماعی استفاده کنم؟ به طور خلاصه، پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که مخاطب هدف شما از کدام کانال بیشتر استفاده کند و همچنین اینکه کدام پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بیشترین مزایا را برای برند شما ارائه می‌دهند. بنابراین، بهتر است بدانید مخاطبان شما ابتدا از کدام رسانه‌های اجتماعی برای جستجوی تبلیغات اجتماعی استفاده می‌کنند؟

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی