همانطور که می دانید تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و این مسئله بر روی کسب و کارها تاثیر زیادی دارد. توجه داشته باشید صنعت بازاریابی هم به کمک پیشرفت تکنولوژی در مسیر رشد قرار دارد و استراتژی های مختلفی در حوزه بازاریابی توسط متخصصان این حوزه ارائه می شود که باعث رشد کسب و کار و افزایش فروش می گردد. یکی از این استراتژی های بازاریابی اینتراکتیو مارکتینگ است. شاید برای شما سوال پیش بیاید اینتراکتیو مارکتینگ چیست؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم بعضی از کسب و کارها که بر اساس سیستم بازاریابی سنتی فعالیت می کنند و امکان ارتباط با مشتریان را فراهم نمی سازند. زیرا بازاریابی سنتی امکان ایجاد این بستر را در اختیار صاحبان مشاغل بزرگ قرار نمی دهد. و این مسئله باعث بروز برخی مشکلات می گردد.

برخی شرکت ها با استفاده از بازاریابی اینتراکتیو شرایط را به گونه ای فراهم کرده اند که مشتریان می توانند نظرات خود را نسبت به محصولات و حتی خدمات اعلام کنند. این نوع از بازاریابی زایایی دارد که در ادامه مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. شایان ذکر است بدانید ما برای آگاهی کامل شما نسبت به اینتراکتیو مارکتینگ این مقاله را به سه بخش مختلف تقسیم کردیم که در ان ها به بررسی انواع بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ، مزایای اینتراکتیو مارکتینگ یا بازاریابی تعاملی و نحوه پیاده سازی بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ خواهیم پرداخت. در نتیجه پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این نوع از بازاریابی تا پایان مقاله اینتراکتیو مارکتینگ چیست؟ با ما در وب سایت candoosms همراه باشید.

کند - کال تو اکشن

اینتراکتیو مارکتینگ چیست

اینتراکتیو مارکتینگ یک نوع روش ابداعی بازاریابی است که برای برند سود بسیار زیادی دارد. این نوع از بازاریابی بستری را در فضای آنلاین فراهم می کند تا یک برند بتواند با مشتریان خود گفتگو دو طرفه داشته باشند. حال این نکته را در نظر بگیرید که این نوع از بازاریابی چقدر میتواند برای یک برند بازخورد مثبت داشته باشد. اگر نمیدانید دلیل بازخورد مثبتی که یک برند از این نوع بازاریابی دریافت می کند چیست بهتر بگوییم نسل جدید دارای سطح تحصیلات بالا و دانش قابل توجه است به همین دلیل در هنگام خرید محصول سعی میکند بهترین برند را انتخاب کند. یکی از نکات مثبت استفاده از این نوع بازاریابی تفاوت داشتن با برند های دیگر است که نسل جدید را به خود جذب می کند.

انواع بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ

در این قسمت از محتوا اینتراکتیو مارکتینگ چیست؟ تصمیم داریم به بررسی انواع بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ بپردازیم. این نکته را در نظر داشته باشید بازاریابی اینتراکتیو دارای انواع مختلفی (داستان‌سرایی، محتوای شخصی‌سازی شده، اطلاعات لایه‌ای و تعامل دو طرفه) می باشد. البته باید به این نکته اشاره کرد که هدف هر کدام از انواع بازاریابی، تولید محتوا تعامل برانگیز است. اما در هر صورت مطمئنا هر کدام از انواع بازاریابی تعاملی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در ادامه ما هر کدام از انواع بازاریابی را به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

کندو - انواع بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ

انواع بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ

داستان‌سرایی تعاملی

اولین نوع بازاریابی تعاملی (داستان‌سرایی تعاملی) نام دارد که باعث افزایش بازخورد مثبت برای یک برند می شود. در این نوع از بازاریابی باید در داخل محتوا از یک انیمیشن یا اینفوگرافیک استفاده کنید. در این صورت جذابیت محتوا افزایش پیدا می کند و حتی این موضوع می تواند بر روی انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی تاثیر زیادی داشته باشد.

محتوای شخصی‌سازی شده

این نوع از بازاریابی به شما بستگی دارد، در واقع به میزان شناسایی شما از مخاطبان وابسته است. توجه داشته باشید هر چه میزان شناخت شما نسبت به مخاطبان بیشتر باشد، تولید محتوا و دریافت بازخورد مثبت برای شما آسان تر می شود. اگر شما بتوانید بر اساس شناخت درستی که نسبت به مشتری های خود دارید محتوا شخصی سازی شده تولید کنید مطمئنا مشتری با شما ارتباط بیشتری خواهد گرفت و حتی محتوا شما را بازنشر خواهد کرد.

کندو - محتوای شخصی‌سازی شده

محتوای شخصی‌سازی شده

اطلاعات لایه‌ای

یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه بازاریاب ها با آن مواجه شده اند اموزش دادن به مخاطبین است. این نکته را در نظر داشته باشید این نوع از بازاریابی تعاملی به صورت لایه لایه می باشد و باعث وابستگی مخاطب میگردد.

تعامل دو طرفه

یکی از بهترین راه ها استفاده از تعامل دو طرفه است. شاید برای شما سوال پیش بیاید در این نوع بازاریابی باید چه فعالیتهایی را انجام داد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم در این روش از بازاریابی اینتراکتیو با استفاده از مواردی همچون بازی، تست، ساخت ویدیوهای تعاملی و غیره میتوانید مخاطب را جذب کنید و یک ارتباط دوطرفه با وی برقرار نمایید.

مزایای اینتراکتیو مارکتینگ چیست

در این بخش از محتوا اینتراکتیو مارکتینگ چیست؟ تصمیم داریم به بررسی مزایا این سبک از بازاریابی بپردازیم. همانطور که در ابتدا مقاله ذکر کردیم این سبک از بازاریابی مزایای بسیار زیادی دارد. اولین مزیت این اینتراکتیو مارکتینگ رشد برند است. توجه داشته باشید زمانی یک کاربر بتواند با برند مورد نظر خود ارتباط دوطرفه برقرار کند، صاحب برند میتواند از ضعف محصولات خود مطلع شود در نتیجه با برطرف کردن ضعف ها به سادگی می تواند محصول با کیفیت تری را به بازار عرضه کند. از سوی دیگر با استفاده از این سبک از بازاریابی می توانید درصد وفاداری مشتریان خود را به شدت افزایش دهید زیرا زمانی که مخاطب بتواند با شما ارتباط بگیرد در هنگام خرید محصول، بین برند های موجود نام شرکت شما توجه او را به خود جلب می کند.

در ادامه بهتر است به کاهش هزینه تبلیغات اشاره کنیم که یکی از مهمترین مزایای اینتراکتیو مارکتینگ محسوب می شود. توجه داشته باشید اکثر کاربران بعد از ایجاد ارتباط دوطرفه با برند شما احساس خوبی به دست می آورند و حس می کنند محصولات بر اساس نیاز های آن ها تولید شده است. البته این احساس کاملا درست است زیرا یک شرکت به دلیل برطرف کردن ضعف محصولات خود و پوشش نیاز مردم به سمت این نوع از بازاریابی می رود. در مجموع مخاطب به دلیل رضایت از محصولات، آن را به دیگران معرفی می کند و حتی در بسیاری از مواقع اگر تبلیغات شما را در شبکه های اجتماعی مشاهده کند آن را بازنشر می کند. این مسئله به شما کمک می کند تا با بدون هزینه محصول خود را به افراد زیادی معرفی کنید.

نحوه پیاده سازی بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ

اگر بخواهیم نحوه پیاده سازی بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ را به شما توضیح دهیم بهتر است به سراغ یکی از معتبر ترین برند های دنیا که این نوع از بازاریابی را اجرا کرد و نتیجه مثبت گرفت برویم. برند آدیداس برای فروش کفش آدیداس-1 از این سبک از بازاریابی استفاده کرد و توانست موفقیت چشمگیری به دست بیاورد. شایان ذکر است بدانید این برند در گام اول 250 عدد کفش آدیداس-1 را برای پیش فروش در وب‌سایت رسمی خود قرار داد. همانطور که می‌دانید برند آدیداس از اعتبار بالایی برخوردار است به همین دلیل مخاطبین وفادار زیادی دارد. کفش آدیداس-1 دارای ویژگی زیادی بود که باید به مردم معرفی می‌شد به همین دلیل مدیران کمپانی آدیداس تصمیم گرفتند از خود مخاطبین برای تبلیغات کمک بگیرند. در ابتدا 250 نفر از طرفداران این برند موفق شدند به کفش آدیداس-1 دست پیدا کنند و آن را خریداری نمایند.

بعد از پایان پیش فروش، کار تیم دیجیتال مارکتینگ برند آدیداس آغاز شد زیرا باید از تمام لحظات برای معرفی این محصول استفاده می‌کرد و درصد فروش آن را افزایش می‌داد. شرکت آدیداس از خریداران کفش آدیداس-1 که 250 نفر بودند درخواست کرد تا تجربه خود در مورد استفاده از کفش آدیداس-1 را مطرح کنند. در ادامه شروع به اشتراک گذاری تجربه مخاطبین وفادار خود پرداخت تا تمام مردم ارتباط خوبی با این کفش برقرار کنند. در مرحله بعد با کمک شرکت یاهو برای تمام مخاطبان خود ایمیل ارسال کرد و بخشی از اطلاعات این کفش را در اختیار آن‌ها قرار داد. این مسئله باعث شد تا در یک روز بیش از 500 هزار نفر برای دسترسی به اطلاعات کامل کفش آدیداس-1 وارد وب‌سایت رسمی کمپانی آدیداس شوند. به این توجه کنید که شما هم می‌توانید به ساده‌ترین روش ممکن از این استراتژی استفاده کنید.

کندو - نحوه پیاده سازی بازاریابی تعاملی

نحوه پیاده سازی بازاریابی تعاملی

سخن آخر

حال که این مقاله را به پایان رساندید مطمئنا به طور کامل متوجه شده اید اینتراکتیو مارکتینگ چیست؟ و چگونه می توان از این نوع از بازاریابی استفاده کرد. توجه داشته باشید برند های بزرگی از در جهان از این نوع بازاریابی استفاده می کنند که ما در این مقاله یکی از این برندها (کمپانی آدیداس) را به شما معرفی کردیم. از سوی دیگر نحوه پیاده سازی بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ توسط این برند را به شما توضیح دادیم. در این صورت شما می توانید به ساده ترین شکل ممکن و ایجاد تغییرات کوچک، از بازاریابی تعاملی در کسب و کار خود استفاده کنید. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند به شما کمک کند تا به بهترین نحو ممکن پیاده سازی بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو مارکتینگ را انجام دهید و شاهد افزایش فروش محصولات خود باشید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی