در طول سال اول کسب و کار، اکثر شرکت‌ها بر بقا تمرکز می‌کنند. با این حال، اولویت‌بندی رشد کسب و کار شما یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش شانس این است که شرکت شما نه تنها بقای خود را حفظ کند، بلکه به رفاه اقتصادی و آینده مالی پایدار آن هم کمک کند. اما چه کاری می‌توانید انجام دهید تا کسب و کارتان فراتر از یک کسب و کار کوچک باشد؟ چه کاری می‌توانید انجام دهید تا آن را به پایه درآمدی که تصور می‌کنید تبدیل کنید؟ مانند تمام جنبه‌های اداره یک کسب و کار، تعدادی استراتژی رشد وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. اما اکنون اجازه دهید بررسی کنیم که چرا تجارت شما هنوز کوچک است؟ 

دلیل اول: تنها به دنبال جستجوی مشتری جدید برای رشد کسب و کار هستید! 

به دست آوردن مشتریان جدید تنها راه رشد کسب و کار شما نیست. در بیشتر موارد، مشتریان فعلی بهترین گزینه برای افزایش فروش هستند و مطالعات نشان داده است که حفظ مشتریان فعلی باعث بهبود عملکرد شرکت می‌شود. مشتریانی که در گذشته یک بار از شما خرید کرده اند، به احتمال زیاد دوباره خرید می‌کنند، به خصوص اگر خدمات مشتریان خوبی داشته باشند. اطلاعات و ترجیحات مشتری را در اولین خرید آن‌ها ضبط کنید. سپس از این اطلاعات برای اجرای استراتژی‌های بازاریابی استفاده کنید که آن‌ها را به مشتریان تکراری تبدیل می‌کند. اجرای استراتژی‌های یکپارچه برای حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید احتمالاً منجر به رشد کسب و کار برای بسیاری از مشاغل می‌شود. 

 

دلیل دوم: از مشتریان فعلی درخواست نمی‌کنید تا شما را معرفی کنند! 

جذب مشتریان جدید به کسب و کار شما مطمئناً رویکرد بدی نیست. یکی از راه‌های انجام این کار این است که از مشتریان فعلی خود درخواست معرفی کنید. این مشتریان در حال حاضر بازار هدف شما هستند، به این معنی که افراد در حلقه‌های اجتماعی یا کاری آن‌ها نیز می‌توانند به بازار هدف شما تبدیل شوند. این موضوع یک نقطه قوی برای ورود مشتریان جدید است. با این حال، فرض اینکه مشتریان شما در مورد کسب و کار شما صحبت می‌کنند، پایگاه مشتری شما را افزایش نمی‌دهد. شما باید فعالانه سعی کنید معرفی شوید. بسته به نوع و اندازه کسب و کار خود، ممکن است: 

از مشتریان خوشحال خود بپرسید که آیا کسی را می‌شناسند که به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند باشد؟ 

تحویل خود را با کد تخفیف تبلیغ کنید. 

خریداران را تشویق کنید تا برند شما را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و برچسب‌گذاری کنند. 

دلیل سوم: برای رشد کسب و کار، مراقب هزینه‌ها نیستید! 

رشد بازار برتر شما، کلید رشد کسب و کار شما است. اگر سهم بازار خود را گسترش ندهید، اما همچنان هزینه‌های خود را افزایش دهید، پولی برای سرمایه‌گذاری در کسب و کار به نام سود نخواهید داشت. بنابراین زمانی که به دنبال راه‌هایی برای رشد هستید، به هزینه‌های راه اندازی کسب و کار و رساندن محصولات یا خدمات خود به مشتریان توجه کنید. کاهش این هزینه‌ها روشی موثر برای تضمین جریان نقدی مورد نیاز برای رشد و تثبیت کسب و کارتان است. دو راه اصلی برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد: 

  • انحلال محصولات کم سود یا حذف خدمات کم سود
  • بهبود گردش موجودی از طریق استراتژی‌های بازاریابی و فروش جدید

مراقب باشید هزینه‌ها را به گونه‌ای کاهش ندهید که بر خدمات مشتری یا رضایت کارکنان شما تأثیر بگذارد. مشتریان خوشحال و کارکنان مشتاق دو عامل اصلی رشد کسب و کار هستند. کاهش هزینه‌ها در این شرایط در نهایت به دوام کسب و کار شما آسیب می‌رساند، حتی اگر در کوتاه مدت جریان نقدی بیشتری به شما بدهد. 

دلیل چهارم‌عدم رشد کسب و کار: دسترسی به بازار شما محدود است. 

راه‌های زیادی برای رشد کسب و کار شما وجود دارد که محصول یا خدمات خود را در دسترس گروه جدیدی از مشتریان قرار دهید. 

  1. باز کردن فروشگاه‌ها در مکان‌های جدید: مکان‌های جدید می‌توانند مجازی باشند، درست مانند یک وب سایت با یک فروشگاه آنلاین. این کار به شما این امکان را می‌دهد که محصول خود را در یک بازار جدید در مقابل مشتریان جدید قرار دهید. 
  2. جمعیت جدید را هدف قرار دهید: گروه‌های دیگری را که ممکن است از محصول شما در راستای مخاطبان هدف شما استفاده کنند، شناسایی کنید. هنگامی که یک بازار جدید را شناسایی کردید، می‌توانید از طریق رسانه‌هایی که آن بازار را هدف قرار می‌دهند تبلیغ کنید یا یک کمپین بازاریابی سفارشی ایجاد کنید. 
  3. راه‌های جدیدی برای استفاده از محصول خود بیابید: کشف و ترویج راه‌های جدید برای استفاده از محصولات یا خدمات شما می‌تواند مشتریان فعلی را تشویق به خرید بیشتر کند. همچنین می‌تواند به شما کمک کند مشتریان جدیدی جذب کنید که ممکن است به دلایل مختلف به محصولات شما نیاز داشته باشند. 

همه این رویکردها به شما امکان می‌دهد سهم بازار خود را گسترش دهید. این نه تنها فروش را افزایش می‌دهد، بلکه کسب و کار شما را پایدارتر می‌کند. وقتی فقط به یک نوع مشتری هدف تکیه نمی‌کنید، احتمال اینکه از تغییرات بازار جان سالم به در ببرید بیشتر است. 

کندو - رشد کسب و کار برای کسب و کار کوچک

رشد کسب و کار برای کسب و کار کوچک

دلیل پنجم: برای رشد کسب و کار در نمایشگاه‌ها شرکت نمی‌کنید! 

داشتن یک حضور قوی در بازاریابی می‌تواند به شما کمک کند تا کسب و کار خود را توسعه دهید و خود را به عنوان یک رهبر در صنعت محلی خود معرفی کنید. در نمایشگاه، به افرادی دسترسی پیدا می‌کنید که از قبل به محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید علاقه‌مند هستند. این کار به شما این فرصت را می‌دهد که مستقیماً برای گروه بزرگی از افراد که مطمئناً بخشی از مخاطبان هدف شما هستند بازاریابی کنید. نمایشگاه‌های تجاری همچنین به شما تعامل چهره به چهره می‌دهد که شانس شما را برای اتصال و تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران افزایش می‌دهد. 

در نمایشگاه، می‌توانید با سایر شرکت‌های صنعت خود نیز ارتباط برقرار کنید. این فرصت ها، کمپین‌های تبلیغاتی و مشارکت‌های جدید را باز می‌کند. کار با این شرکت‌های دیگر می‌تواند به شما کمک کند مشتریان جدیدی پیدا کنید و اعتبار خود را در سطح ملی یا حتی بین المللی افزایش دهید. همه اینها می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند. 

دلیل ششم: روی بازار هدف تمرکز نمی‌کنید! 

اگر نمی‌خواهید گ خدمات جدیدی به درآمد خود اضافه کنید، می‌توانید با تمرکز شدید روی یک بازار هدف، کسب‌وکار خود را توسعه دهید. این کار به شما این فرصت را می‌دهد که به اصطلاح به یک «ماهی بزرگ در یک حوض کوچک» تبدیل شوید. مشتریان هدف، گروه خاصی از مشتریان هستند. یک زیرمجموعه برآورده نشده از بازار بزرگتر را پیدا کنید، سپس بر تامین نیازهای برآورده نشده در سطح بالاتر تمرکز کنید. قطعا نمی‌توانید در بازارهای غیر مرتبط با مشتریان هدف، مشتری جدیدی پیدا کنید. 

معرفی چند راهکار ساده برای رشد کسب و کار 

تا اینجا شش دلیل برایتان آوردیم که چرا تجارت شما هنوز کوچک است. در ادامه چند راهکار ساده به شما معرفی می‌کنیم تا از آن‌ها برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. 

کندو - مزایای سامانه پیام کوتاه برای کسب و کار

محصولات یا خدمات خود را برجسته کنید

کلید رشد کسب و کار، تنوع بخشیدن به قراردادهایتان است. شما باید یکی از دو کار را انجام دهید: 

  • روی محصولات یا خدماتی تمرکز کنید که مربوط به کالاهایی هستند که قبلاً می‌فروشید و نیازهای مشتریانتان را برآورده می‌کنند. 
  • بر بخش‌های جدید بازار تمرکز کنید که نیازها و ویژگی‌های مشابهی با مشتریان فعلی شما دارند. 

برای مثال، یک هنرمند ممکن است خدمات قاب‌بندی را نیز بفروشد. شرکتی که در تابستان دوچرخه‌های کوهستانی اجاره می‌کند می‌تواند در زمستان اسکی و کفش برفی اجاره کند. با ایجاد تغییرات کوچک در طول زمان، می‌توانید محصولات خود را متنوع کنید و بدون فشار بیش از حد به کسب و کار خود، به مشتریان جدیدی دست پیدا کنید. 

برای رشد کسب و کار فرصت‌های فرنچایز را توسعه دهید

اگر کسب‌وکار موفقی دارید و می‌توانید سیستمی ایجاد کنید که به دیگران اجازه می‌دهد موفقیت شما را تکرار کنند، فرنچایز می‌تواند سریع‌ترین راه برای رشد کسب‌وکار شما باشد. فرنچایز موفقیت‌آمیز به نام تجاری که در چندین منطقه گسترده است و همچنین مدل تجاری که به راحتی قابل تکرار است بستگی دارد. 

در فرآیند فرنچایز شما مجوز مدل کسب و کار، فرآیند و برند فرنچایز را صادر می‌کنید که محصولات و خدمات برند شما را در محل خود تحت نام کسب و کار شما به فروش می‌رساند. این کار به شما امکان می‌دهد تا دسترسی بازار خود را به مکان‌های جدید گسترش دهید. تشخیص نام بیشتری ایجاد کنید و درآمد جدیدی از محل صدور مجوز و امتیاز ایجاد کنید. 

کندو - استراتژی رشد مناسب برای کسب و کار

استراتژی رشد مناسب برای کسب و کار

استراتژی رشد مناسب برای کسب و کار خود را انتخاب کنید

یافتن استراتژی رشد مناسب به کسب و کار و منابع فعلی شما بستگی دارد. در مورد آنچه باید سرمایه‌گذاری کنید فکر کنید، مانند پول، زمان، تجربه یا کارکنان و همچنین بازار فعلی، اهداف تجاری و علایق مشتری. هر استراتژی برای رشد کسب و کار یا هر صاحب کسب و کاری مناسب نیست. برای شروع: 

یک یا دو ایده را انتخاب کنید که مناسب کار و شرایط شما باشد. 

یک طرح تجاری جدید بر اساس استراتژی ایجاد کنید. 

توسعه، معیارهایی را برای هزینه‌ها و درآمد تنظیم کنید. 

برای نظارت بر پیشرفت خود، این معیارها را به طور مرتب دنبال کنید. 

سخن آخر

در این مطلب از سامانه تخصصی کندو اس‌ام اس، درباره اینکه چرا کسب و کار شما رشد نمی‌کند سخن گفتیم و چند راهکار ساده برای رشد کسب و کار به شما معرفی کردیم. اما به خاطر داشته باشید که کسب و کار، فوراً رشد نمی‌کند، اما اگر استراتژی‌ها را به طور پیوسته پیاده‌سازی کنید و برنامه ریزی کنید، رشد خواهد کرد. اگر استراتژی شما جواب نداد، آماده باشید که آن را کنار بگذارید، یک برنامه جدید ارائه دهید و دوباره تلاش کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی