با ظهور اینترنت و داشت فضایی که به کاربران اجازه می‌داد هر محتوایی که دوست دارند را نوشته و در احتیار عموم قرار دهند، نوشتن مطالب مفیدی که بتواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند، کم‌کم طرفداران زیادی پیدا کرد. از این رو کسب‌وکارها و مشاغل نیز یک گام پای خود را فراتر گذاشته و سعی کردند از این طریق در مورد محصولات و خدمات خود اطلاعات رایگانی را در اختیار مخاطبان قرار دهند، این امر باعث اعتماد بیشتر مشتریان و شکل‌گیری بازاریابی محتوایی یا همان Content Marketing شد. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که لازم است در مورد بازاریابی محتوایی بدانید، بپردازیم.

بازاریابی محتوایی

همان طور که از نام آن مشخص است، این نوع از بازاریابی با اطلاعات سر وکار دارد. از این رو انواع مشاغل و کسب‌وکارها سعی کردند با به اشتراک گذاشتن مطالب آموزشی و مخاطبان خود اطلاعات مورد نیاز آنان را بدهند. که این امر می‌تواند به مشتریان کمک کنند تا بتوانند در زمان خرید تصمیم درستی بگیرند. جالب است بدانید، برخی از مشاغلی که به این نوع از بازاریابی اعتمادی نداشتند وقتی متوجه نتیجه بسیار مطلوب و نرخ بازگشت سرمایه قابل توجه آن شدند، سعی کردند با استفاده از تیم‌های تولید محتوای بسیار قوی که در حوزه ساخت و ایجاد محتوا و همچنین تقویت دانش سئو، شروع به ساخت محتوای ارزشمند کرده و از طریق وب‌سایت‌ها و انواع پلتفرم‌ها به مشتریان خود اطلاعات مفیدی را ارائه کنند.

کندو - تقویم محتوایی

بازاریابی محتوایی چه مزایایی دارد

بازاریابی محتوایی مزایای بسیار زیادی دارد که با توجه به مشاغل و کسب‌وکارها می‌تواند متفاوت باشد، در ادامه به برخی از مزایایی که که در بین بیشتر مشاغل عمومیت دارد خواهیم پرداخت:

ارتقا و بهبود سئو در سایت

افرادی که با محتوا سروکار دارند با معنی SEO یا همان بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو، آشنایی دارند و می‌دانند تنها راه ارتقاء آن تولید و ساخت محتوا است. روش کار نیز به این صورت است که در قبال تولید محتوا، در موتورهای جست‌وجوگر رتبه‌ای را کسب می‌کنید، هر چه میزان این اطلاعات بیشتر و طبق کلید واژه‌های درست باشد، نشان می‌دهد که موفق‌تر عمل کرده‌اید. از دیگر مواردی که می‌تواند موجب این شود که گوگل وب‌سایت شما را به عنوان یک منبع معتبر معرفی کند، تعداد لینک‌هایی است که سایت‌های دیگر به آدرس شما ارجاع می‌دهند و همچنین میزان تولید محتوا طبق به روز شده که دارای توالی نیز هستند می‌تواند به درجه بندی وب‌سایت شما کمک کند.

تبدیل لید ( سرنخ) به مشتریان

در بازاریابی محتوایی می‌توان، با دادن اطلاعات درست و مناسب به مخاطبان، در زمان‌هایی که لیدها یا همان مشتریان راغب، تنها از محصولات و خدمات شما دیدن کرده‌اند، با کسب اطلاعات شده تبدیل به مشتری شده و محصولات یا خدمات را خریداری کنند.

روابط با مشتریان را بهبود می‌بخشد

در روش‌های تبلیغاتی سنتی، به سختی مشتریان می‌توانستند با مدیران آن کمپانی یا برند در ارتباط باشند و برعکس. در واقع روش‌های بازاریابی سنتی راه‌کارهای مناسبی جهت رسیدن صدای مشتریان به مدیران وجود نداشت. اما در حال حاضر با کمک محتوا در هر قالب و انتشار آن در هر پلتفرمی، مدیران می‌توانند با مشتریان خود در ارتباط باشند.

خدمات با مشتریان را بهبود می‌بخشد

برخی از مشاغل بر این باور هستند که کانتنت مارکتینگ، تنها برای جذب مشتریان جدید کاربرد دارد. اما لازم است گفته شود، که بازاریابی محتوایی نه تنها باعث جذب مشتریان جدید می‌شود، بلکه موجب آن نیز می‌شود تا مشتریان فعلی نیز ماندگار شوند. اما برای این کار نیز است تا تیم محتوایی مشاغل بتوانند کم خلاقانه عمل کرده و به انتشار اطلاعاتی همچون، مطالب آموزشی، متناسب با محصولات و خدماتی را که ارائه می‌کنند و همچنین پرسش‌های متداول مشتریان پرداخته و همواره در تلاش باشند تا اطلاعات خود را به روز کنند.

بازاریابی و تبلیغات چه فرقی با یکدیگر دارند

بازاریابی عملکردی است که مصرف کننده، مشتری و عموم مردم را از طریق اطلاعات به بازاریاب پیوند می‌دهد، اطلاعاتی که برای شناسایی و تعریف فرصت‌ها و مشکلات بازاریابی استفاده می‌شود. در مدل تحقیقات بازاریابی، اطلاعات مورد نیاز برای رسیدگی به این مسائل را مشخص می‌کند، روش جمع‌آوری اطلاعات را طراحی می‌کند، فرآیند جمع آوری داده‌ها را مدیریت و اجرا می‌کند، نتایج را تجزیه و تحلیل و یافته‌ها و پیامدهای آن‌ها را به اطلاع می‌رساند. و در بازاریابی محتوایی نیز هیچ وقت مشتری مجبور به خرید نمی‌شود اما تبلیغات به مجموعه فعالیت‌های گسترده‌ای گفته می‌شود که در جهت فروش محصولات و خدمات انجام می‌گردد. بازاریابی نیز انواع مختلفی دارد، مثل: اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی ویروسی یا وایرال، بازاریابی سبز، بازاریابی کلمات کلیدی، بازاریابی چریکی، بازاریابی برون‌گرا و درون‌گرا و بازاریابی محتوایی. اما دلایلی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد چرا بازاریابی مهم است، این دلایل شامل:
• بازاریابی روشی موثر برای جذب مشتریان است.
• بازاریابی به ایجاد و حفظ شهرت شرکت کمک می کند.
• بازاریابی یک کانال ارتباطی است که برای اطلاع رسانی به مشتریان استفاده می‌شود.

انواع بازاریابی محتوایی چیست

وقتی صحبت از محتوا و تولید محتوا می‌شود، طیف گسترده‌ای از انواع آن را شامل می‌شود. که می‌توان در قالب‌ آن‌ها محصولات و خدمات را به شمتریان معرفی کرد. و از انواع بازاریابی محتوایی نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وبلاگ‌ها
با انتشار محتوای متنی، در وبلاگ‌ها امکان دیده شدن محصولات و خدمات بیشتر است.
تصاویر
با استفاده خلاقه از تصاویر نیز می‌توان اطلاعات مورد نظر را به مشتریان نشان داد.
اینفوگرافیک‌ها
این قالب محتوایی چیزی فراتر از تصویر است و همان طور که از نام آن مشخص است محتوا همراه با یک تصویر مربوط به آن است.
ویدئو‌ها و فیلم‌ها
قالب بسیار محبوب مخاطبان در بسیاری از پلتفرم‌ها که امکان انتقال محتوا و اطلاعات را برای مشاغل آسان‌تر کرده است.
کتاب‌ها
قالب محتوایی کتاب، که مخاطبان مخصوص به خود را دارد می‌تواند به شکل چاپی یا الکترونیکی در دست مخاطبان قرار گیرد.
پادکست‌ها
یکی دیگر از قالب‌های تولید محتوا، پادکست‌ها هستند و از آنجایی که مخاطبان با نوع شنیداری بودن آن ارتباط خوبی برقرار کرده‌اند، به یکی از محبوب‌ترین روش‌های تولید محتوا تبدیل شده است.
وب‌سایت‌ها
تولید محتوا در وب‌سایت‌ها این امکان را در اختیار مشاغل قرار می‌دهد که با کمک هر یک از قالب‌های محتوایی بتوانند اطلاعات خود را در اختیار مشتریان قرار دهند.

کندو-هرآنچه که باید در مورد بازاریابی محتوایی بدانید

مزایای بازاریابی محتوایی

چگونه می‌توان محتوای با کیفیت تولید کرد

در دنیای کنونی، وقت بسیار اهمیت دارد و مخاطبان اگر احساس کنند که وقتشان برای خواندن مطلبی غیر علمی در حال هدر رفتن است، به راحتی آن‌را رها می‌کنند.
اولین نکته که برای تولید محتوای با کیفیت باید به آن توجه کنید این است که کاری کنید مخاطب با خواندن مطلب شما متوجه تمایز آن با سایر محتواها شود. به این صورت که با تولید محتواهای ارزشمند و اطلاعات کاربردی و آموزشی درست و صحیح موجب جلب رضایت مشتریان خواهید شد.
در این نوع از بازاریابی، سرعت بخشیدن به تولید محتوای روز و جدید بسیار حائز اهمیت است و این امر موجب می‌شود که مخاطبان در وب‌سایت شما ترغیب شوند روی سایر لینک‌ها و دیگر مطالب جدید نیز کلیک کنند.
مشتریان این روزها تنها به دنبال خرید از یک برند خاص نیستند و کسب‌وکارها نیز باید همواره برای مشتریان کاری کنند که اطلاعات و محتوا به آنان در زندگی راحت‌تر کمک کند، در واقع باید حس کنجکاوی آنان در هنگام دریافت محتوا ارضا شود و آنان را به سمت رضایت بیشتر سوق دهد.
برانگیخته کردن احساسات مشتریان یکی دیگر از اصول اولیه تولید محتوای با کیفیت است. کسب‌وکارها باید همواره تلاش کنند که احساسات مشتریان را در هنگام خرید از آنان برانگیخته کنند، به این صورت که به مشتریان نشان دهید که جزئی از آنان هستید، دغدغه آنان را می‌دانید و یا حتی گاهی می‌توان از عنصر طنز تا جایی که باعث بی‌نزاکتی و ناراحتی مشتریان نشود، استفاده کنید.
آخرین مورد از اصول تولید محتوای با کیفیت، ذکر منابع است. هر محتوا یا کانتنتی که تولید می‌شود منبع اصلی دارد که مشاغل برای صحت گفته‌های خود و اثبات آن به مشتریان و برای ایجاد حس رضایت و اعتماد در آنان باید حتما آن‌را ذکر کنند.

چگونه می‌توان بازاریابی محتوایی را اجرایی کرد

از آنجایی که بازاریابی محتوایی یکی از استراتژی‌های تبلیغاتی است، پس تنها ساخت یک‌سری محتوا نمی‌تواند به مشاغل کمک کند، در ادامه به مواردی که کسب‌وکارها برای اجرا به آن‌ها نیاز دارند را معرفی خواهیم کرد:

شناسایی هدف

یکی از ابتدایی‌ترین مواردی که کسب‌وکارها با ان مواجه می‌شوند و البته برخی شناخت درستی از آن ندارند، هدف است. مشاغل باید دقیق مشخص کنند که هدفشان از تولید محتوا چیست؟ آیا فقط می‌خواهند دیده شوند؟ آیا مشتری جذب کنند و یا حتی فقط به فروش بیشتری برسند. پس شناسایی هدف ار بازاریابی محتوایی مرحله‌ای بسیار مهم است.

شناسایی پرسونا

یکی دیگر از ارکان حائز اهمیت در بازاریابی محتوایی، شناخت پرسونا است. چرا که تولید محتوا به طور مثال برای آقایان در گروه سنی 50 سال به بالا قطعا با دختران جوان زیر 25 سال قطعا متفاوت خواهد بود، و همچنین در رسیدن و نرسیدن به هدف نقش بسیار مهمی دارد.

استراتژی خود را بچینید

چیدن استراتژی به این معناست که مشخص می‌کنید، قصد دارید از کجا شروع کنید، چه ابزاری در اختیار دارید و قصد دارید در نهایت به کجا برسید.

استراتژی محتوا چیست؟ راهنمای عملی تدوین سند استراتژی محتوا

کانال‌های فعالیت خود را مشخص کنید

انتخاب کانال‌های ارتباطی با انتخاب پرسونا بسیار در ارتباط هستند و یکی از مواری است که باید بسیار به آن توجه شود. این بسیار مهم است که مخاطبان هدف شما بیشتر در چه کانال‌ها پلتفرم‌هایی حضور دارند.

تیم قدرتمند

برای اجرایی کردن بازاریابی محتوایی باید بدانید از چه افرادی کمک می‌گیرید، چرا که صرفا تولید یک محتوای متنی یا ویدئویی نمی‌تواند شما را به هدفتان برساند.

ایده‌پردازی

نوبت به آن رسیده است که ایده‌هایی که دارید را مطرح کنید، تصمیم بگیرید چه محتوایی را در چه قالبی می‌خواهید تولید کنید.

تقویم محتوایی داشته باشید

پیش از این توضیح داده شد که اگر می‌خواهید موتورهای جستجوگر وب‌سایت شما را پیشنهاد دهند باید به صورت مداوم محتوای ارزشمند تولید کنید. تقویم محتوایی به شما این امکان را می‌دهد تا بدانید چه روزی باید چه محتوایی را برای کدام یک از کانال‌های ارتباطی خود تولید کنید.

محتوا تولید و منتشر کنید

حالا نوبت آن رسیده است که محتواهای خود را در قالب‌های مورد نظر خود تولید کرده و در کانال‌های مورد نظر خود منتشر کنید.

محتوای خود را تجزیه و تحلیل کنید

بعد از تولید و انتشار محتوا، باید اطلاعات خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و ببینید که نتیجه به دست آمده چقدر به هدف شما نزیدک است.

در بازاریابی محتوایی باید مراقب چه مواردی بود

در دنیای پرترافیک تبلیغات امروزی مواردی هستند که در هنگام بازاریابی نباید آن‌ها را انجام و یا تکرار کنیم، زیرا مواردی هستند که نه تنها به فروش موفق محصول کمک نمی‌کنند، بلکه منجر به ایجاد گریز مشتری از محصول یا خدمات شما می‌شوند. این موارد شامل:
• وجود غلط املایی، نگارش دستوری در محتوای محصول
• استفاده نکردن از قوانین و مقرارت مربوط به SEO
• اهمیت بیش از اندازه بر کمیت و نادیده گرفتن کیفیت محتوا
• انتشار مطالب غیر مرتبط با محصول
• نداشتن هدف در تولید محتوا

کندو-هرآنچه که باید در مورد بازاریابی محتوایی بدانید

بازاریابی محتوایی


کلام پایانی

این روزها مشاغل و کسب‌وکارها از هر روش تبلیغاتی و بازاریابی کمک می‌گیرند تا بتوانند به اهداف اصلی خود برسند، این اهداف می‌تواند، فروش بیشتر، جذب مخاطبان و یا حتی عدم فراموشی برند آنان توسط مشتریان باشد. یکی از استراتژی‌های بازاریابی که این روزها طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است، بازاریابی محتوایی است. به این صورت که مشاغل و کسب‌وکارها با دادن اطلاعات دقیق، درست و ارزشمند به مخاطبان آنان را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که در تصمیم‌گیری‌های خود کالایی را انتخاب کنند که اطلاعات بیشتری نسبت به آن دارند. اما لازم است که گفته شود، تنها تولید و ساخت محتوا در قالب‌های مختلف نمی‌تواند مشاغل را به اهدافشان برساند. و همان‌طور که در این مقاله اشاره شد باید نحوه اجرای بازاریابی محتوایی و سایر نکات گفته شده توجه کرد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی