امروزه بازاریابی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. همه شرکت‌ها و برندها از نوعی روش بازاریابی برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند. شاید وقتی نام بازاریابی را می‌شنوید، احساساتتان به هم می‌خورد و فکر می‌کنید روش‌های خسته کننده و تکراری شرکت‌ها نه تنها مردم را به خرید محصولات ترغیب نمی‌کند، بلکه خود این روش‌های کسل کننده ممکن است یکی از عواملی باشد که هیچکس نباید سراغ آن محصولات برود. به هر حال، امروزه بسیاری از شرکت‌های مختلف سعی می‌کنند از روش‌های بازاریابی پنهان برای تبلیغ محصولات خود استفاده کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که فروش این شرکت‌ها تنها به این روش محدود نمی‌شود. 

کند - کال تو اکشن

بازاریابی پنهان چیست

یکی از مرموزترین و جالب‌ترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی پنهانی است. در این نوع بازاریابی همانطور که از نامش پیداست شما مستقیماً توسط شرکت تبلیغاتی تبلیغ نمی‌شوید. بلکه شرکت سعی می‌کند محصول خود را به صورت کاملا آگاهانه و پنهان با استفاده از خلاقیت‌های مختلف تبلیغ کند و شما را به استفاده از آن ترغیب کند. 

این روش بازاریابی چگونه خود را نشان می‌دهد؟ 

به یاد داشته باشید که در اکثر آگهی‌های بازرگانی که مشاهده می‌کنید، شرکت‌ها و برندها معمولاً مستقیماً سعی می‌کنند محصولات و خدمات خود را به شما معرفی کنند تا شما تشویق به استفاده از آن محصولات و خدمات شوید. این شکل از بازاریابی را روش بازاریابی مستقیم می‌نامند. اما یک روش بازاریابی وجود دارد که مخالف این روش است که بازاریابی پنهان یا مخفیانه نام دارد. و موضوعی است که می‌خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم. 

در این روش مرموز، تبلیغ کننده یا شرکت سعی می‌کند محصول خود را به طور کامل، غیر مستقیم و ناخودآگاه در ذهن مشتریان تبلیغ کند. به این ترتیب در پیام‌های تبلیغاتی هیچ گاه نام برند ذکر نمی‌شود و افراد دیگر سعی در تبلیغ ویژگی‌های کاربردی و هیجان‌انگیز محصول ندارند. درعوض، تبلیغ‌کنندگان سعی می‌کنند محصولات خود را در چارچوب یک رویداد و تنها با خلاصه‌های کوتاه و ناخودآگاه به مشتریان خود ارائه دهند. 

اهداف بازاریابی پنهان چیست؟ 

در حین این تبلیغات ممکن است ندانید که تبلیغ در مورد چه نوع محصول تجاری صحبت می‌کند. اما به طور ناخودآگاه این تبلیغ بر روی شما اثر می‌گذارد. شاید در آن زمان متوجه نشوید که با چه نوع تبلیغات و بازاریابی سروکار دارید، اما در نهایت این کلمه برای شما روشن می‌شود که آژانس تبلیغاتی هدف خود را برآورده می‌کند. 

هدف از استفاده از این نوع بازاریابی، فروش غافلگیرکننده نیست، بلکه تمام توجه تبلیغ کننده معطوف به مشکل ایجاد علاقه و توجه مشتریان، تغییر تصویر او و بهره مندی مشتری از بازاریابی پنهان است. 

در هر صورت این روش بازاریابی روشی بسیار موثر و سودآور است. اما، نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. در دراز مدت می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی بر روی مخاطب داشته باشد و آن‌ها را به خرید محصولات شما ترغیب کند. در این دنیای پر سر و صدا، طبقه‌بندی و بازاریابی مخفیانه می‌تواند بهتر از روش‌های دیگر باشد. 

کندو - بازاریابی پنهان

بازاریابی پنهان

نحوه استفاده از بازاریابی پنهان را بیاموزید

شاید پس از گوش دادن به توصیه‌هایی که در مورد این نوع بازاریابی به شما گفتیم، احساس کنید که این روش نیاز به علم زیادی دارد، درست است، دقیقاً نکته همین است. همانطور که قبلا ذکر شد، بازاریابی مخفی یک روش فوق العاده مرموز و مرموز است که بازاریابان برای موفقیت در کار خود باید این روش را یاد بگیرند. در حال حاضر روش‌های مختلفی برای انتقال پیام مخفی این بازاریابی وجود دارد که در زیر به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم: 

  • تبلیغات توسط افراد مشهور
  • از رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام استفاده کنید
  • از لبه‌ها و تضادها استفاده کنید
  • از پیام‌های پنهان در تبلیغات و لوگوها استفاده کنید

استفاده از هر یک از موارد فوق می‌تواند محبوبیت و جذابیت برند را افزایش دهد و باعث ایجاد انگیزه در مشتریان برای خرید شود. در زیر به توضیح هر یک از نکات فوق می‌پردازیم. 

کندو- بازاریابی پیامکی شفاف

تبلیغات افراد مشهور

معمولا بازیگران یا افراد مشهوری که از محصولات خاصی استفاده می‌کنند به طور غیرمستقیم یک برند را تبلیغ می‌کنند. آن‌ها ممکن است واکنشی نشان ندهند یا چیزی نگویند، اما تاثیر فوق العاده‌ای در افزایش محبوبیت برند دارند. این موضوع در مورد افراد محبوب نیز صدق می‌کند. زیرا افراد زیادی در جامعه هستند که او را الگوی زندگی خود قرار داده اند. 

استفاده از رسانه‌های پنهان

امروزه در اینستاگرام و سایر رسانه‌ها می‌بینید که افراد از تجربیات و مسائل روزمره خود صحبت می‌کنند و هیچ نشانه‌ای از تبلیغات یا بازاریابی در محتوای آن‌ها دیده نمی‌شود. اما اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که تبلیغات و بازاریابی مخفیانه و مخفی دارند و در معرض تکنیک‌های بازاریابی هستند. 

استفاده از شایعات و استدلال‌های نادرست

نوع دیگری از بازاریابی پنهان، تبلیغات جعلی نام دارد. در واقع شایعه‌پراکنی اساس این روش بازاریابی در کشور ماست. جالب اینجاست که برندها همواره با ایجاد مکالمات نادرست، شایعه‌پراکنی و ایجاد جنجال سعی در یادآوری شهرت برند خود به مخاطبان خود دارند. اصول استفاده از این روش به شرح زیر است: 

آن‌ها شایعه یا بحثی را در مورد یک محصول یا موضوع خاص شروع می‌کنند و آن را به صورت آنلاین پخش می‌کنند. در حالی که همه رسانه‌ها به این موضوع می‌پردازند، بازاریابان این شرکت عقب نشسته‌اند و از جادوی تبلیغات لذت می‌برند! 

استفاده از پیام‌های مخفی در تبلیغات و لوگو

با ممنوعیت محصولاتی مانند تنباکو، این شکل از بازاریابی را برای برندهای مختلف این محصولات اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. در واقع آن‌ها به راحتی می‌توانند پیام خود را به صورت ناشناس به مخاطب منتقل کنند و با محدودیت‌هایی با وقفه و فراموشی مواجه نشوند. صرف نظر از تحریم، بازاریابی خرد، برندها را جذاب‌تر و منحصر به فردتر می‌کند. 

کندو - مشاغل جدید در بازاریابی پنهان

مشاغل جدید در بازاریابی پنهان

مشاغل جدید در بازاریابی پنهان

بازاریابی مخفیانه در میان سایر روش‌های بازاریابی مدرن، کمی عجیب و غیرعادی است. زیرا در این روش نیازی به افراد با دانش خاص مانند تیم فروش، طراح وب سایت یا کپی رایتر نیست. برعکس، این روش به افراد بیشتری نیاز دارد که از حوزه فعالیتی غیر از بازاریابی انتخاب شوند. در اینجا چند شغل در این روش بازاریابی آورده شده است: 

محقق بازار

در مراحل اولیه کمپین بازاریابی مخفی، دریافت اطلاعات کامل در مورد رفتار مشتری بسیار مهم است. یک محقق بازار مسئول به دست آوردن و جمع آوری اطلاعات در مورد بازار از منابع مختلف، مانند مطالعات موردی و انتشارات داخلی برای هر صنعت است. علاوه بر این، این فرد موظف است اطلاعات جدید و به روز مشتریان را از طریق مصاحبه یا نظرسنجی با افراد متعلق به جامعه هدف جمع آوری کند. مهارت‌های کامپیوتری، توجه به جزئیات و مهارت‌های ارتباطی بالا از فردی که در موقعیت قرار می‌گیرد مورد نیاز است. 

محققان بازار باید در زمینه بازاریابی، تجارت، روانشناسی، جامعه‌شناسی یا ارتباطات متخصص باشند. تجربه در تحلیل داده‌ها نیز بسیار مفید و موثر است. 

بازیگر

بسیاری از کمپین‌های بازاریابی مخفی از بازیگران برای برقراری ارتباط با عموم مردم استفاده می‌کنند. اگرچه این روش ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما بازیگران با استفاده از مهارت‌های فراوان خود به راحتی می‌توانند در مشاغلی که بر بازاریابی تمرکز دارند، مانند روابط عمومی و تبلیغ برند موفق شوند. بازیگران درگیر در کمپین‌های بازاریابی مخفی باید در تعامل با غریبه‌ها راحت باشند و بتوانند با آن‌ها در مورد محصول به شیوه‌ای طبیعی و متقاعد کننده صحبت کنند. این مهارت‌ها هم در توسعه برند و هم در ارتباطات بسیار قدرتمند و موثر هستند و می‌توانند در سایر روش‌های بازاریابی نیز استفاده شوند. 

هیچ مهارت و آموزش خاصی برای این بخش از بازاریابی پنهان وجود ندارد. اما بازیگرانی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند، بهتر است در همه زمینه‌های بازاریابی، تجارت، روانشناسی یا ارتباطات حضور داشته باشند. 

کندو - مسائل تاثیر گذار در بازاریابی

مدیر بازاریابی

کمپین‌های بازاریابی پنهان بسیار سریع هستند و بنابراین نیاز به دقت زیادی در برنامه ریزی و اجرا دارند. مدیر بازاریابی مسئولیت مدیریت مرحله کمپین را بر عهده دارد. این مدیریت تمامی مراحل از بودجه‌بندی تا تسهیل روابط تیمی را پوشش می‌دهد. مدیران بازاریابی باید در این زمینه تخصص داشته باشند تا بتوانند تمام جنبه‌های کمپین را اندازه گیری کنند. این ویژگی‌ها شامل بررسی داده‌های تحقیقات بازار، انتخاب افراد برای تبلیغ برای مردم و موارد دیگر است. 

مدیران فروش رهبران تیم هستند. بنابراین، قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت رهبری، باید تجربه یک موقعیت غیر مدیریتی مرتبط را داشته باشید. همچنین این فرد باید دارای مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های مرتبط با بازاریابی باشد. مدرک لیسانس در مدیریت بازرگانی می‌تواند به ویژه به عنوان یک مدیر بازاریابی مفید باشد. 

 

نتیجه گیری نهایی

در این مقاله علاوه بر توضیح بازاریابی پنهان، گفتیم که این روش بیش از علم نیاز به خلاقیت و حوصله دارد. بازاریابان علاوه بر داشتن دانش این نوع بازاریابی، باید تجربه زیادی نیز داشته باشند تا بتوانند با تلفیق تجربه و دانش خود، کاری برای برند خود انجام دهند. 

این بازاریابی تبلیغاتی هوشمند، نیاز به خلاقیت و نوآوری مناسب و اصولی دارد تا با استفاده از این خلاقیت در افراد مختلف انگیزه ایجاد کند و در عرصه تبلیغات به موفقیت دست یابد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد. شما از چه راهکارهایی برای به جا گذاشتن نام و تصویر خوب در ذهن مردم استفاده می‌کنید؟ لطفا نظرات محبت‌آمیز خود را با ما در میان بگذارید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی