بازاریابی پیامکی روش نوینی است که هم‌زمان با ورود تلفن‌های همراه کار خودش را آغاز کرده است و از قدمت آن خیلی نمی‌گذرد، با این حال، به یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغاتی هم در بین بازاریابان، صاحبین مشاغل و کسب‌وکارها و در در بین مشترکین تلفن‌های همراه تبدیل شده است. اما هر روش بازاریابی، هرچقدر هم که محبوب باشد باز هم با چالش‌هایی مواجه است. از چالش‌ها و مسائل تاثیر گذار در بازاریابی پیامکی می‌توان به دریافت و کسب اجازه از مشتری و همچنین ایجاد تعامل بیشتر با مشتریان را اشاره کرد.

چالش کسب رضایت از مشتریان

مخاطبین هدف برای هر کسب‌وکاری بزرگ‌ترین دارایی و سرمایه محسوب می‌شود. یکی از مهمترین مزایای داشتن مشتریان دائمی این است که محصولات، برند و خدمات شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی می‌کنند و هر روز به تعداد مشتریان شما اضافه می‌شود. اما نکته بسیار مهم این است که مشتریان با رضایت کامل شماره تلفن خود را در اختیار شما قرار دهد. شما همواره باید به دنبال راه‌کارهای مناسبی باشید که نه تنها از محصولات شما رضایت دارند بلکه آن‌هایی را نیز که تا به حال با محصولات و خدمات شما آشنا نیستند را جزئی از مشتریان خود کنید. روش‌های مختلفی جهت کسب دریافت اجازه از مشتریان، جهت دریافت شماره آن‌ها وجود دارد.
• اولین و قدیمی‌ترین روش، استفاده از فرم‌های کتبی است. وقتی مشتریان از خدمات و محصولات شما استفاده می‌کنند، می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید که فرم اجازه دریافت پیامک تبلیغات از سوی کسب‌وکار شما را پر کنند.
• وقتی مشتریان از خدمات و محصولات شما استفاده و شماره آن‌ها در فاکتور ثبت شده است، می‌توانید پس از چند روز با آن‌ها تماس گرفته و در مورد رضایت یا عدم رضایت دریافت پیامک را از آنان سوال کنید.
• وقتی مشتریان از سایت شما دیدن می‌کنند، می‌توانید به صورت ارتباط خودکار از آنان در خصوص ارسال پیامک تبلیغاتی سوال کنید و اگر رضایت داشتند شماره‌شان را داخل سایت ثبت کنند.

کندو - تعامل با مشتری

تعامل با مشتری

چالش تعامل با مشتری

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در بازاریابی پیامکی، چالش تعامل با مشتریان است. در موارد زیادی صاحبین مشاغل و کسب‌کارها، پیامک‌هایی با مضمون: «جهت دریافت اطلاعات بیشتر شماره …. را ارسال کنید» یا پیامک‌هایی مثل آن‌را برای مشتریان خود ارسال می‌کنند، به این روش «درگیر کردن مشتری از پیامک» گفته می‌شود. این تعامل باعث ایجاد مشتریان دائمی و ویژه می‌شود همچنین با ارسال پیامک‌های تبلیغاتی ویژه‌، به نوعی برند سازی اتفاق می‌افتد و برند، محصولات و خدمات شما تبدیل به نامی آشنا در ذهن مشتریان می‌شود.

راه‌کارهایی جهت بالا بردن کیفیت تعامل با مشتریان

بازاریابی پیامکی روشی مقرون به صرفه است و برای راه‌اندازی آن نیازی به استخدام افراد متخصص نیست؛ اما با رعایت چند نکته ساده می‌توان به کیفیت تعامل با مشتریان افزود.

برقراری ارتباط دو طرفه: برای بالا بردن کیفیت تعامل با مشتریان خود ارتباط دو طرفه ایجاد کنید، یعنی از همان ابتدا که مشتریان شمار خود را در اختیار شما می‌گذارند این امکان فراهم باشد که بتوانند پاسخ پیامک‌های شما را بدند.

متن پیامک: در تعامل و پاسخ‌گویی به مشتریان، سعی کنید از همان قالب متداول پیامک تبلیغاتی استفاده کنید تا از محدودیت 70 کاراکتر برای زبان فارسی و 160 کاراکتر برای زبان انگلیسی بیشتر نشود.

استفاده از نرم‌افزارهای خودکار: خدمات خود را شبانه روزی کنید و به مشتریان این اطمینان را بدهید که در هر ساعتی، می‌توانند با شما در ارتباط باشند و از خدماتی که می‌خواهند می‌توانند استفاده کنند.

پشتیبان: اگر کسب‌وکار بزرگی دارید، می‌توانید از یک یا چند نفر پشتیبان استفاده کنید که به صورت خودکار مخاطبان به آن‌ها وصل شده و بتوانند کارهای خود را انجام دهند.

پاسخ‌گو باشید: وقتی از پنل‌های پیامک‌های دو طرفه استفاده می‌کنید، هنگامی که مشتریان، پیامکی ارسال می‌کنند یا درخواست خدماتی را دارند، پاسخ شما جنبه‌ی تبلیغاتی نداشته باشد و فقط پاسخ‌گوی سوالات و نیازهای آنان باشید.

تعامل با مشتریان چه مزایایی دارد

مشتریکن تلفن‌های همراه ترجیح می‌دهند از طریق ارسال و دریافت پیامک، خدماتی را که می‌خواهند دریافت کنند، زیرا برای ارسال پیامک به مشتریان نیازی نیست به اتصال آنان به اینترنت نیست، پس در هر زمانی که برای پیام را ارسال کنید در صورتی که در محدوده‌ی آنتن‌دهی باشند، پیامک شما را دریافت می‌کنند، اگر هم تلفن آن‌ها در آن لحظه آنتن نداشته باشد، طی 24 ساعت آینده که به مناطق آنتن‌دهی وارد شوند، پیامک به دستشان می‌رسد.
اگر کسب‌وکار شما در زمینه‌ی خدمات رسانی به مشتریان است، پاسخ‌گویی سریع شما در هر ساعت از شبانه روز حس امنیت بیشتری را به آنان می‌دهد، این امر باعث تعامل بیشتر شده و آنان رغبت بیشتری دارند که مشتری دائمی خدمات و محصولات شما باشند.

کندو - مزایای بازاریابی پیامکی
کندو - مزایای تعامل با مشتری

مزایای تعامل با مشتری

کلام پایانی

فرقی نمی‌کند در چه زمینه‌ای مشغول به کار و فعالیت هستید، مهم این است که بتوانید خود را به مشتریان هدف معرفی کنید. بازاریابی پیامکی یکی از روش‌های تبلیغاتی موثر است که باعث می‌شود بتوانید، خدمات، برند و محصولات خود را به مشتریان معرفی کنید، اما در این روش هم با چالش‌هایی مثل رضایت مشتری جهت دریافت پیامک و تعامل بیشتر با مشتری، مواجه می‌شوید. از رویارویی با چنین چالش‌هایی هراسی نداشته باشید، چرا که با انجام برخی نکاتی که در این مقاله گفته شد، می‌توانید در استراتژی خود کمی بازنگری کرده و با انجام برخی تغییرات کوچک آن‌ها را به راحتی حل کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی