با همه‌گیر شدن دنیای مجازی و آنلاین، روش‌های متعدد و نوینی برای تبلیغات توسط بازاریابان برای کسب‌وکارها و مشاغل ارائه شد. که توانست توجه مشتریان را به خود جلب و باعث فروش بیشتر شود، یکی از این روش‌ها بازاریابی ایمیلی است که بسیاری از کسب‌وکارها از آن برای معرفی محصولات و خدمات خود به مشتریان از آن استفاده می‌کنند. اما در این روش از بازاریابی یک‌سزی اشتباهات رایجی وجود دارد که لازم است کسب‌وکارها با در نظر گرفتن آن‌ها بتوانند تبلیغات موثرتری را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم به ایمیل مارکتینک و چگونگی اجتناب از اشتباهات در این روش بازاریابی بپردازیم.

آشنایی با بازاریابی ایمیلی

یکی از روش‌های نوین مارکتینگ استفاده از بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ است و از آن‌جایی که مخاطبان با داشتن گوشی‌های تلفن همراه هوشمند تقریبا همیشه آنلاین هستند، ایمیل‌های خود را راحت‌تر دریافت کرده و سریع‌تر آن‌ها را باز می‌کنند. به همین دلیل مشاغل و کسب‌وکارها با راه اندازی ارسال ایمیل انبوه برای مشتریان خود، سعس دارند محصولات و خدمات خود را به آنان معرفی کنند. در واقع بازاریابی ایمیلی یکی از راه‌های ایجاد تعامل با مشتریان است و همچنین از ایمیل مارکتینگ می‌تواند به عنوان بخشی از کمپین‌های تبلیغاتی 360 درجه استفاده کرد. از طرفی دیگر بازاریابی ایمیلی در کنار بازاریابی پیامکی نقش مکمل را ایفا کرده که می‌تواند نرخ بازگشت سرمایه بهتری را به همراه داشته باشد.
پس لازم است برای استفاده از این روش بازاریابی کسب‌وکارها و مشاغل با کسب دانش و اطلاعات درست در این زمینه از این روش بازاریابی محبوب برای جذب مشتریان خود استفاده کنند.

آشنایی با اشتباهات رایج بازاریابی ایمیلی و راه‌کارهایی جهت اجتناب از آن‌ها

برخی از مشاغل بر این باور هستند که تنها استفاده از برخی روش‌های بازاریابی نوین می‌تواند موجب رونق کسب‌وکار آن‌ها شود. بله این امر موثر خواهد شد اما در صورت اتخاذ استراتژی‌های درست، در واقع جهت استفاده از روش‌های نوین مارکتینگ لازم است به برخی از موارد توجه بیشتری شود چراکه عدم توجه به آن‌ها می‌تواند تنیجه عکس به همراه داشته باشد. درست مثل اشتباهات رایجی که در بازاریابی ایمیلی رخ می‌دهد و در ادامه قصد داریم به چند مورد از آن اشاره کنیم.


• ارسال ایمیل برای افرادی که اشتراک ندارند
درست است که در روش‌های نوین بازاریابی، مشاغل می‌توانند به راحتی برای متشریان خود ایمیل ارسال کنند، اما این امر بدون رضایت آنان موجب می‌شود که به اصطلاح به عنوان یک هرزنامه شناخته شده و پیام شما در دسته‌بندی اسپم قرار گیرد.
برای جلوگیری از اسپم شناخته شدن ایمیل شما، بهتر است، کمتر از کلماتی نظیر، تخفیف، تبلیغ، رایگان و… استفاده شود، اما راه‌کارهای اصولی‌تری نیز وجود دارد، مثل: قرار دادن لینک اشتراک در وب‌سایت یا اپلیکیشن، تا در صورت نیاز خود مشتریان تمایل به ارسال آدرس ایمیل خود برای شما و دریافت اشتراک داشته باشند. روش دیگر نیز استفاده از تبلیغات کلیکی کاری کنید که مشتریان با محصولات و خدمات شما آشنا شده و تمایل به دریافت ایمیل‌های تبلیغاتی از سوی شما باشند.
• استفاده از عنوان‌های نامناسب
استفاده از عنوان‌های نامناسب طوری که مخاطب سریع متوجه تبلیغاتی بودن آن شود باعث می‌شود دیگر تمایلی به باز کردن آن نداشته باشد.
برای حل این مشکل نیز، توصیه می‌شود عنوان ایمیل خود را به صورت ساده اما کاملا به صورت خبری بنویسید تا مخاطبان متوجه ارزش متن شده و آن‌را باز کنند.
• هدفمند نبودن ایمیل‌ها
ارسال ایمیل انبوه به مشتریان کار بسیار راحتی است اما بدون در نظر گرفتن هدف ایمیل مارکتینگ می‌تواند به لغو اشتراک مخاطبان منجر شود.
برای حل این مشکل نیز می‌توان با توجه به جدول محتوایی و همچنین طبق دسته‌بندی مخاطبان برای آنان آنان ایمیل‌های منحصربه‌فرد ارسال کرد این امر موجب رضایت بیشتر مشتریان از کسب‌وکار شما می‌شود.

کندو - بازاریابی ایمیلی غیرانتفاعی

• ارسال ایمیل‌های غیرتعاملی
ارسال ایمیل در بازه‌های زمانی نامشخص و تعداد بالا، یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در ایمیل مارکتینگ است، مخصوصا اگر متن پیام هیچ جذابیتی برای مخاطبان نداشته باشد.
برای رفع این مشکل بهتر است طبق زمان‌بندی برای مخاطبان خود ایمیل ارسال کنید و همچنین برای جذاب کردن آن لینک‌های شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت خود را داخل متن قرار دهید تا مخاطبان برای کلیک و برقراری تعامل بیشتر ترغیب شوند.
• ارسال ایمیل بدون تست و آزمایش آن
روش‌های بازاریابی نوین این امکان را در اختیار مشاغل قرار می‌دهند تا با استفاده از روش‌های آزمون و خطا و تست‌هایی مثل A/B بتوانند، متن درست، در زمانی مناسب را برای مخاطبان هدف خود ارسال کنند که بیشترین بازده را داشته باشد. از این رو استفاده از استراتژی بازاریابی ایمیلی بدون انجام تست نیز یکی دیگر از رایج‌ترین اشتباهات است که کسب‌وکارها باید از آن اجتناب کنند.
برای انجام تست A/B می‌توانید دو متن متفاوت تبلیغاتی را برای دو گروه مجزا ارسال کرده و ببینید بازخورد کدام یک بیشتر است.

کندو - شناخت اشتباهات رایج بازاریابی ایمیلی

شناخت اشتباهات رایج بازاریابی ایمیلی

آشنایی با برخی از نکات ریز بازاریابی ایمیلی

• هرزنامه ارسال نکنید
اگر لینک ثبت اشتراک خود را در اختیار مخاطبان قرار داده‌اید، پس فقط برای آن‌هایی که این اجازه را به شما داده‌اند ایمیل ارسال کنید در واقع از ارسال هرزنامه اجتناب کنید.
• در نگارش متن ایمیل دقت کنید
درست است که برای ارسال ایمیل به صورت انبوه از نرم‌افزارهای متعددی استفاده می‌شود، اما در انتخاب متن خود از نظر نگارشی دقت داشته و سعی کنید لحنی متناسب با مخاطب خود انتخاب کنید.
• استفاده از سیستم بازاریابی ایمیلی تجاری
برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی انبوه می‌توانید از سیستم بازاریابی ایمیلی تجاری استفاده کنید این امر باعث می‌شود که مخاطبان کسب‌وکار شما را جدی‌تر در نظر بگیرند و همچنین از داخل لیست سیاه قرار گرفتن اکانت ایمیل یا جیمیل خود، جلوگیری کنید.
• ارسال ایمیل به صورت منظم
باید هدفی را که برای خود مشخص کرده‌اید را جدی بگیرید و طبق یک زمان‌بندی دقیق و درست برای مخاطبان خود ایمیل ارسال کنید. فرقی نمی‌کند در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید اما اگر تست بازاریابی ایمیلی شما نشان داده است روزانه حداقل باید یک ارسال داشته باشید، حتما آن‌را طبق برنامه انجام دهید. این امر موجل دل‌گرمی مشتریان به کسب‌وکار شما می‌شود.
• تمایز ایجاد کنید
ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی به صورت انبوه روشی است که بسیاری از مشاغل از آن استفاده می‌کنند، نکته مهم آن است که در ارسال متن، کدام یک از مشاغل متمایز عمل می‌کنند و مشتریان را ترغیب می‌کنند تا ایمیل آن‌ها را بازکرده و متن تبلیغاتی آنان را بخوانند، برای این کار ایجاد یک ارزش برای محصولات یا خدمات می‌تواند باعث شود که مشتریان متوجه تمایز متن تبلیغاتی شما با سایر رقبا شده و منتظر باشند که از شما ایمیل دریافت کنند.

کندو - شناخت اشتباهات رایج بازاریابی ایمیلی

شناخت اشتباهات رایج بازاریابی ایمیلی


کلام پایانی

یکی از روش‌های نوین بازاریابی که توجه بسیار زیاد مخاطبان و همچنین کسب‌وکارها و مشاغل را به خود جلب کرده، بازاریابی ایمیلی است. روشی که در آن مشاغل با استفاده از ارسال انبوه ایمیل برای مخاطبان، محصولات و خدمات خود را به آنان معرفی می‌کنند. اما در این روش از بازاریابی اشتباهات رایجی وجود دارد که مشاغل با درنظر گرفتن آن‌ها باید سعی کنند نظر مخاطبان را به بهترین نحو ممکن به سوی خود جلب کنند. چرا که اشتباه در این استراتژی باعث می‌شود اکانت شما به عنوان اسپم یا هرزنامه درنظر گرفته شود و حتی مخاطبان بدون خواندن پیام آن‌را پاک کنند. پس توصیه می‌شود همان طور که استفاده از بازاریابی‌های نوین راحت و آسان است کسب‌وکارها برای عملکرد بهتر به برخی از نکات آن توجه بیشتری داشته تا بتوانند مشتریان بیشتری را جذب کنند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی