در دنیای امروز همه افراد در حال مشهور شدن هستند و ساخت برند شخصی اهمیت بالایی را به دست آورده است. این موضوع نه تنها در زندگی افراد بلکه در دنیای کسب و کارهای مختلف هم جایگاه به خصوصی را به خود اختصاص می‌دهد. اگر برندسازی  به درستی انجام شود یکی از پرکاربردترین استراتژی‌های بازاریابی موفق است که در مدت کوتاه افراد را به قله‌های موفقیت سوق می‌دهد. موارد بسیار مهمی در ساخت برند شخصی وجود دارند که در ادامه آن‌ها را با همدیگر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چرا باید برند شخصی داشته باشیم؟

شما وقتی وارد جمعی ناشناخته می‌شوید، در درجه اول تمایل دارید که افراد خودشان را معرفی کرده و از طرفی شما نیز دربارۀ‌ خودتان بگویید. برند شخصی نیز درست مشابۀ همین مثال بوده و هویت کسب‌وکار شما را معرفی می‌کند.

برند شخصی درواقع اهداف کسب‌وکار، ویژگی‌های متفاوت، نقاط قوت و کیفیت کسب‌وکارتان را به مشتریان معرفی می‌کند و اولین و موثرترین قدم برای تبلیغات است.

ID مطلب صحیح نیست!

کندو - ساخت برند شخصی

ساخت برند شخصی

۱۰ قدم موثر برای ساخت برند شخصی

اگر تاکنون در زمینه ساخت برند شخصی کسب‌وکارتان قدمی برنداشته‌اید، توصیه‌های ما را جدی گرفته و ۱۰ گام موثر برای ساخت برند شخصی را اجرایی کنید. این موارد عبارت‌اند از:

جدی گرفتن توانایی‌ها و نقاط قوت

برخی از افراد نسبت به ساخت برند شخصی واهمه داشته و همواره توانایی‌های خود را دست‌کم می‌گیرند. قبل از اقدام به ساخت برند لازم و ضروری است که توانایی‌ و نقاط قوت خود را جدی گرفته و سپس علاقه‌مندی‌هایتان را مشخص کنید.

البته بهتر است که نقاط ضعفتان را نیز مورد مطالعه قرار دهید. یک تکنیک مهم که در این زمینه بسیار مفید است، بررسی نقاط قوت و ضعف رقبایتان است. توصیه می‌کنیم که از راهکارها و روش‌های مثبت رقبا خود استفاده کنید.

اثرگذاری در شبکه‌های اجتماعی در جهت ساخت برند شخصی

برای آشنایی مشتریان با برند شخصیتان شبکه‌های اجتماعی مناسب‌ترین بستر هستند. از همین امروز شروع به فعالیت در لینکدین، اینستاگرام، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی، برای معرفی برند شخصی شما مناسب هستند.

در این قبیل از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید درباره مهارت‌های خاصی که دارید صحبت کنید. همچنین ضمن معرفی برند شخصی می‌توانید درباۀ محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید، اطلاعات مفیدی شرح بدهید.

کندو - ساخت برند شخصی

داشتن برند شخصی

داشتن برنامه برای ساخت برند شخصی

مسلماً بدون برنامه‌ریزی و هدف مشخص نمی‌توانید برای ساخت برند خود اقدام کنید. توصیۀ ما برای شما عزیزان داشتن برنامۀ هدفمند است. به عنوان مثال یک هدف ایده‌آل و دوری را برای برند شخصیتان در نظر گرفته و سپس بررسی کنید که برای دستیابی به آن باید چه استراتژی را در پیش بگیرید.

برای داشتن برنامۀ موفقیت‌آمیز می‌توانید به روند رشد سایر برندهای معروف و محبوب نگاه کنید. مسلماً یک شبه نمی‌توان برندی محبوب و مشتری‌پسند داشت. این امر مهم به واسطۀ تلاش و مداومت در مسیر ساخت برند شخصی امکان‌پذیر است.

داستان خودتان را شرح بدهید!

حتماً شاهد این مسئله هستید که بلاگرها طرفداران بسیار زیادی در اینستاگرام، یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی دارند. شاید باورتان نشود که دلیل محبوبیت بلاگرها شرح داستانشان در مقابل دوربین است.

اکثر افراد به گذشته و حتی داستان برندهای محبوب علاقه‌مند هستند. در نتیجه توصیه ما برای شما شرح داستان برندتان است. به عنوان مثال می‌توانید دلیل نامگذاری برند، روند تلاش برای ساخت برند شخصی و مواردی از این قبیل را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

لازم به ذکر است که داستان‌سرایی در ساخت برند شخصی، اعتماد و اطمینان مشتریان نسبت به شما را افزایش داده و این ترفند گامی موثر در زمینۀ ساخت برند شخصی است.

شناخت مخاطب و مشتریان برای داشتن برند شخصی

یکی از فاکتورهای مهم برای ساخت برند شخصی داشتن شناخت نسبت به مخاطب و مشتری است. به عنوان مثال اگر شما نیاز مخاطب را به خوبی درک کنید، برند شخصی خود را هم‌سو با نیاز مخاطب ایجاد می‌کنید.

دقت داشته باشید که در نظر گرفتن ویژگی‌های مشتری، گروه‌های سنی، علایق و سلیقه‌ها و این قبیل موارد به شما در راستای شناخت نیاز و شخص مخاطب کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم یک لیست از ویژگی‌های مشتریان تهیه کرده و سپس با توجه به نیاز آن‌ها برند خود را معرفی کنید.

توسعه استراتژی محتوای برندینگ

داشتن ثبات در زمینه ساخت برند شخصی منجر به رکود و عدم‌موفقیت می‌شود. در نتیجه بهتر است که استراتژی محتوای برندینگ خود را توسعه بدهید‌.‌ مثلاً اگر برند شما در زمینه آموزش عکاسی فعالیت دارد، در ابتدا می توانید ترفندهای عکاسی را به صورت رایگان آموزش بدهید.

البته شما نمی‌توانید همواره رایگان دانش خود دا در اختیار مشتریان قرار دهید. در این زمینه می‌توانید برای آموزش‌های تخصصی کلاس و وبینار آموزشی برگزار کنید. پیشنهاد ما ایجاد نیازمندی برای مشتریان در دوره‌های رایگان است.

حضور موثر در اجتماع

برای اینکه برند شخصی شما را همه افراد در جوامع مختلف بشناسند، لازم و ضروری است که اجتماعی باشید.  بهتر است که اکوسیستم زمینه کاریتان را شناخته و شرکع به فعالیت پویا کنید. دقت داشته باشید که شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی برای تمرین اجتماعی‌بودن موثر هستند.

بستر اینترنت گزینه مناسب برای معرفی برند

طراحی سایت و داشتن سایت خاص برای برندتان را جدی بگیرید. امروزه اکثر کسب‌وکارها فعالیت اینترنتی داشته و وب‌سایت رسمی خود را دارند. با طراحی سایت به راحتی می‌توانید برندتان را در اینترنت معرفی کنید و گام موثر در راستای اهدافتان بردارید.

تبلیغات پیامکی، تیری در راستای هدف‌ ساخت برند شخصی

یکی از مناسب‌ترین راهکارها برای ساخت برند شخصی و معرفی آن به افراد جامعه بوده، ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی است. برای این منظور بهتر است پنل پیامک انبوه خریداری کنید. برای ارسال پیامک باید به موارد زیر دقت داشته باشید.

نکاتی برای ارسال پیامک انبوه جهت معرفی و ساخت برند شخصی

 • حتماً از نام برند خود در پیامک تبلیغاتی انبوه استفاده کنید؛
 • از طرح‌های زمان‌دار و تخفیفات خاص استقبال کنید؛
 • به نحوه نگارش پیامک تبلیغاتی، تعداد کلمات و سایر موارد دقت داشته باشید،
 • اهمیت ارسال اس ام اس در زمان مناسب؛
 • استفاده از جملات دوستانه و رسمی.

هیچوقت فکر نکنید که کار تمام است!

متاسفانه برخی از افراد پس از مشهورشدن نام برندشان فکر می‌کنند که کار تمام است. این استراتژی می‌تواند در فراموش شدن نام برند شخصی شما موثر باشد. یک برند موفق همواره زنده و پویا است و از روش‌های نوین برای معرفی آن و جذب بیشتر مشتریان استفاده می‌شود.

ایجاد درگیری در ذهن مشتریان

پیشرفت تکنولوژی و بزرگ شدن شبکه‌های اجتماعی سبب شده تا شما بتوانید بیشتر از حد انتظار مشتریان خود با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. این موضوع این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا دنبال کنندگان اطلاعات دقیقی در مورد شما داشته باشند و در نتیجه ارتباط نزدیکی با آنها برقرار کنید.

در انجام دادن کارهای خلاقانه هراس نداشته باشید؛ چرا که کارهای جدید و انجام دادن ریسک شما را نسبت به سایر رقبا متفاوت می‌کند. برای داشتن محتوا‌های جذاب می‌توانید از مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد استفاده کنید. این موارد عبارتند از:

 • به اشتراک گذاشتن داستان زندگی و برند
 • ارائه توضیحاتی در رابطه با بیوگرافی شخصی
 • انتقال نکات آموزنده جالب و هشدار دهنده به دنبال‌کنندگان

یادگیری موضوع‌های جدید

یادگیری یک مسیر بی پایان است در این مسیر اهمیتی ندارد که شما چه سنی دارید و یا در کار مورد علاقه خود دارای چه سابقه کاری هستید. برای یادگیری میتوانید از هر منبعی مانند مصاحبه‌ها، ویدیو‌ها، کتاب‌ها وبلاگ‌ها، دوره‌های آموزشی، پادکست‌ها، کنفرانس‌ها و …  استفاده کنید.

یکی از موضوعاتی که باعث رشد می‌شود، یادگیری است. این موضوع عامل اصلی موفقیت متخصصان اقتصادی و رهبران جهان است که در تجارت خود موفقیت‌های بسیار بالایی را به دست آورده‌اند. مردم عادی  نسبت به یادگیری موضوع های جدید علاقه‌ای از خود نشان نمی‌دهند و به همین دلیل در زندگی شخصی موفق نمی‌شوند.

کندو - معماری برند

ایجاد یک کانال ثابت

ایجاد یک وب سایت از جمله راه های مناسب و موثر برای نمایش رزومه کاری است.  این موضوع نه تنها باعث نمایش دادن رزومه به سایر افراد می شود بلکه جایگاه مناسبی را در بین مخاطبان خود به دست خواهید آورد.  به یاد داشته باشید که در ساخت یک برند شخصی داشتن وب سایت اهمیت بالایی دارد. برای داشتن تاثیر حداکثر لازم است مواردی که در ادامه مورد معرفی قرار می‌گیرند را در وب سایتتان درج کنید.  این موارد عبارتند از:

 • نمونه کار
 • مهارت‌ها
 • کارهای فعلی در حال انجام
 • اطلاعات تماس و راه‌های ارتباطی
 • صفحه‌های شما در شبکه‌های اجتماعی

به یاد داشته باشید که در این مرحله لازم نیست در مورد خودتان اغراق کنید و بیان حقایق به شما کمک می‌کند تا طرفداران بیشتری به دست آورید.

جمع‌بندی و سخن پایانی

قدم‌های ساخت برند شخصی مجموعه‌ای از اطلاعات است که شما با رعایت کردن آنها می‌توانید در مسیر برندسازی موفقیت بزرگی را به دست آورید. آنچه که در این مرحله مهم است انجام دادن درست مراحل برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. به نظر شما چه قدم‌های برای ساخت برند شخصی باید برداشته شود؟

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی